Banner Top

Wnioski na nagrody w dziedzinie kultury 2018

Rusza przyjmowanie wniosków o przyznanie Nagród Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury za rok 2018. Dokumenty można składać do końca czerwca.

Propozycje kandydatów do nagrody mogą składać: instytucje kultury, szkoły artystyczne, związki i stowarzyszenia twórcze, inne organizacje i stowarzyszenia oraz osoby fizyczne.

Częstochowa wspiera seniorów

Aplikacja alarmowa na smartfony oraz roczny bilet emerytalny za 100 zł na miejską komunikację to pierwsze przedsięwzięcia, które będą zrealizowane w ramach nowego programu „Częstochowa wspiera Seniorów”.

Częstochowscy seniorzy są dużą, niezwykle ważną grupą społeczną, istotną częścią życia społecznego naszego miasta. Samorząd od dłuższego czasu zajmuje się nią w sposób szczególny. Są już efekty tych działań - seniorki i seniorzy są w naszym mieście coraz bardziej widoczni i chętni do korzystania z dużej liczby aktywności i udogodnień, jakie oferuje miasto.

Dni otwarte w Centrum Pomocy Dziecku Niepełnosprawnemu i Jego Rodzinie

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zaprasza częstochowskich rodziców na dni otwarte w Centrum Pomocy Dziecku Niepełnosprawnemu i Jego Rodzinie, które odbędą się 24 i 25 kwietnia 2018 r.

Zaproszenie skierowane jest nie tylko do rodziców dzieci z niepełnosprawnościami, ale także do wszystkich rodziców zaniepokojonych rozwojem psychoruchowym swojej pociechy, szczególnie maluszków oraz dzieci do 10 roku życia. Będzie można zwiedzić ośrodek, a także skonsultować stan zdrowia dziecka ze specjalistami.

Czyściochy posprzątały drogi rowerowe

„Czyste drogi rowerowe” – pod takim hasłem odbyła się w Częstochowie kolejna edycja akcji Czyściochy.  Radni Stowarzyszenia Mieszkańcy Częstochowy wnioskują o przeznaczenie środków na bieżące sprzątanie dróg rowerowych w Częstochowie.

Rowerzyści ze Stowarzyszenia Lokalni i Stowarzyszenia Mieszkańcy Częstochowy dosłownie wzięli sprawy w swoje ręce i posprzątali drogę dla rowerów wzdłuż ulicy Nadrzecznej. W ruch poszły szczotki, wiadra i szufelki. Dokładnie wysprzątano odcinek między ulicą Mirowską a Aleją Jana Pawła II – w sumie ok. 300 metrów drogi rowerowej. Do wiader trafiły kamienie, potłuczone szkło, żwir oraz piach. Akcja trwała półtorej godziny.

Pomysły ZGM na zieloną Częstochowę

Celem nowego programu, z którego realizacją rusza Zakład Gospodarki Mieszkaniowej TBS jest poprawa estetyki miasta, stworzenie mieszkańcom bloków komunalnych przyjaznego otoczenia, a także dbałość o środowisko. Program to także odpowiedź na uwagi lokatorów dotyczące miejskiego krajobrazu.

Do swojego pilotażowego programu miejska spółka wytypowała na początek kilkanaście budynków na Starym Mieście, w Śródmieściu, na Tysiącleciu i Wyczerpach. Zamalowano zniszczone przez pseudografficiarzy ściany bloków, a potem przy odnowionych elewacjach posadzono graby pospolite. W tym roku drzewa pojawią się łącznie w 9 podobnych miejscach.

Bardziej kompleksowe utrzymanie zieleni

Od kwietnia zielenią miejską w poszczególnych rejonach miasta zajmują się firmy, których zadaniem jest kompleksowe sprzątanie i pielęgnacja tych terenów, co ma wpływać na lepszą efektywność i ułatwić nadzór nad realizacją „zielonych” zadań. Na ich realizację miasto przeznacza w tym roku 4,7 mln zł.

Wybrano firmy, które od kwietnia 2018 roku zajmują się utrzymaniem porządku i czystości na miejskich terenach zielonych, pielęgnacją zieleni miejskiej oraz utrzymaniem porządku na przystankach komunikacji miejskiej.

Otwarcie sezonu wędkarskiego – zabawy zręcznościowe dla dzieci

Przed otwarciem sezonu wędkarskiego warto sprawdzić swoje siły i poćwiczyć zarzucanie wędki i… szczęście w połowach! Na zajęciach ruchowych w Centrum Handlowym Auchan Poczesna mali sportowcy będą ćwiczyć zręczność i cierpliwość, łowiąc małe piłeczki.

Czas otworzyć sezon wędkarski! Choć sport ten wymaga przede wszystkim odpowiednich warunków w postaci akwenu czy odpowiedniego sprzętu, to zbliżające się zajęcia dla dzieci dowiodą, że równie pyszną zabawą może być… wędkowanie na polanie! Warto zawczasu szlifować swoje umiejętności lub sprawdzić, czy to sport dla każdego.

Czasowa zmiana tras linii nr 13, 15, 22 i 25 w dzielnicy Tysiąclecie

Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie informuje, że w związku z awarią wodociągu przy przystanku DOMY STUDENCKIE przy ulicy Dąbrowskiego od 20.04.2018 roku od godz. 15:00 do odwołania w dzielnicy Tysiąclecie zostaną zmienione trasy linii nr 13, 15, 22 i 25.

Linie nr 13, 15 i 22 będą w kierunku centrum kursować z ulicy Dekabrystów przez Szajnowicza-Iwanowa i aleję Jana Pawła II do Dąbrowskiego i dalej bez zmian.

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px