Banner Top

Ferie pełne zabawy w CH Auchan Poczesna

Tysiące klocków i balonów, zajęcia kreatywne i plastyczne, a także konkursy i moc zabawy czeka na odwiedzających 23 lutego Centrum Handlowe Auchan Poczesna. Atrakcje z okazji zakończenia ferii zimowych to program bezpłatnych zabaw dla dzieci w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach.

Ferie zimowe dobiegają końca, ale to nie powód do smutku! Dzieci spędzające ferie w mieście mogą liczyć na moc atrakcji i zabaw z rówieśnikami, które odbędą się dziś, 23 lutego w Centrum Handlowym Auchan Poczesna. Odwiedzające galerię dzieci wypełnią swój wolny czas zabawą i ciekawymi zajęciami z wyszkolonymi animatorami.

Gdzie jest Dziewczynka z gołębiami?

Od poniedziałku częstochowianki i częstochowianie są zaniepokojeni losem jednej z ulubionych fontann. Nie ma się o co martwić, „Dziewczynka z gołębiami” pojechała tylko na swoją pierwszą w życiu renowację. Wróci przed sezonem.

Od maja 2009 roku fontanna stoi w pasażu środkowym III Alei, na wysokości Miejskiej Galerii Sztuki. Po 10 latach przyszedł czas na gruntowne czyszczenie. Dziewczynkę razem z gołębiami w poniedziałek, 18 lutego zdemontowała w porozumieniu z Urzędem Miasta ekipa techniczna Częstochowskich Wodociągów S.A. Dobrze zapakowana trafi teraz do swojego wykonawcy – firmy Brązart S.C. z Pleszewa z Wielkopolski, który zadba o to by wyglądała jeszcze piękniej. Czeka ją czyszczenie, patynowanie. Wróci za kilka tygodni.

Stop smog. Prawie 1000 kontroli w 2019 roku

Od początku roku częstochowska Straż Miejska - odpowiadając na zgłoszenia mieszkanek i mieszkańców - przeprowadziła prawie 1000 kontroli domowych kotłowni, w których mogły być spalane szkodliwe odpady.

Na każde podejrzenie spalania śmieci w domowych piecach reaguje Straż Miejska - 947 takich interwencji przeprowadzono od początku roku do 20 lutego. Kontrolą domów, w których mogą być spalane śmieci zajmuje się także specjalistyczny dron. Jego działania są koordynowane przez Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta Częstochowy.

Blisko 1,2 miliona osób na Szlaku Zabytków Techniki

Po dwunastym roku działalności Szlaku liczba odwiedzających jego obiekty przekroczyła w ciągu jednego roku milion. Aż 1 200 000 osób skorzystało z oferty 42 obiektów tworzących Szlak w 2018 roku.

Dla porównania w 2017 roku było to 945 000 osób. Sukces ten był i jest możliwy dzięki olbrzymiemu zaangażowaniu pracowników wszystkich szlakowych obiektów oraz przekonaniu, że zabytki techniki opowiadają fascynujące historie.

Linie nr 10 i 24 zmienią trasy, przystanek linii nr 26 i 29 Grabówka zawieszony

Zmiana tras obu linii w dzielnicy Błeszno nastąpi 25 lutego – informuje Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie. Powodem jest przebudowa pętli manewrowej.

Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że ze względu na przebudowę pętli manewrowej przy skrzyżowaniu ulic Bohaterów Katynia i Brzezińskiej oraz braku możliwości zawracania autobusów, od poniedziałku, 25 lutego, do odwołania linie nr 10 i 24 będą kursować do pętli JESIENNA, bez przejazdu przez pętlę BŁESZNO.

Weź udział w projekcie i podnieś swoje kwalifikacje

Międzynarodowa Fundacja „Reaxum" zaprasza studentów i absolwentów szkół wyższych do udziału w bezpłatnym projekcie „GraduatON", współfinansowanym ze Środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Projekt jest adresowany do osób które posiadają aktualne orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, są absolwentami  studiów wyższych lub studentami ostatniego roku, studiów podyplomowych lub doktoranckich i na dzień przystąpienia do projektu pozostają bez zatrudnienia.

11 marca rozpocznie się rekrutacja do przedszkoli

Rekrutacja dla nowych kandydatów do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych na rok 2019/20 rozpocznie się 11 marca. Do 4 marca, rodzice dzieci które już uczęszczają do przedszkoli powinni  potwierdzić wolę kontynuacji wychowania przedszkolnego w kolejnym roku szkolnym.

Rekrutacja dotyczy publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych. Będzie prowadzona w trzech etapach.

I ETAP
Rodzice dzieci, które obecnie uczęszczają do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej do 4 marca, potwierdzają w swojej placówce wolę kontynuacji wychowania przedszkolnego dziecka w kolejnym roku szkolnym. Brak potwierdzenia będzie równoznaczny z rezygnacją
z miejsca w przedszkolu/oddziale przedszkolnym.

Happening przeciwko przemocy w Częstochowie

Po raz drugi Częstochowa była jednym z miejsc, w których kobiety zatańczyły w symbolicznym geście przeciwko przemocy w ramach globalnej akcji „One Billion Rising/Nazywam się Miliard”.

Choreografię częstochowskie uczestniczki akcji ćwiczyły przez kilka tygodni. Wspólny taniec odbył się w poniedziałek, 18 lutego, o godz. 16.00, na placu Biegańskiego. Wszystkie uczestniczki miały przynajmniej jeden różowy akcent w swoim stroju; kolor całej akcji pojawił się też na pomalowanych wcześniej twarzach.

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px