Banner Top

Trwa sprawdzanie szczelności częstochowskiej sieci ciepłowniczej

Fortum rozpoczęło barwienie wody, w celu sprawdzenia szczelności sieci ciepłowniczej w Częstochowie. Procedury mają na celu wykrycie ewentualnych usterek lub wycieków wymienników ciepła.

Od 12 grudnia przez kilka kolejnych dni do wody w sieci będzie dodawany zielony barwnik - fluoresceina. Substancja jest bezpieczna zarówno dla ludzi, jak i instalacji.

Metoda weryfikacji szczelności sieci  jest bardzo prosta. Jeśli kolor wody z kranu się nie zmieni, to znak, że sieć jest szczelna, a wymiennik ciepła odpowiedzialny za jej podgrzanie działa poprawnie. W prawidłowo funkcjonującym węźle barwiona na zielono sieciowa woda grzewcza nie powinna mieszać się z wodą w instalacji wewnętrznej budynku.

Miasto bezpieczne dla kobiet, nie tylko podczas kampanii

Finał akcji „16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć” nie oznacza końca starań o wyeliminowanie tego niedopuszczalnego zjawiska i stereotypów, które mu sprzyjają. Miasto przygotowało spot promujący prawo kobiet do bezpieczeństwa.

10 grudnia, czyli Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, to symboliczne zwieńczenie międzynarodowej kampanii „16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć”. Po raz kolejny włączyła się w nią Częstochowa – przez ponad dwa tygodnie w mieście można było skorzystać m.in. z porad prawnych, konsultacji psychologicznych, spotkań informacyjnych czy szkoleń z zakresu samoobrony. OKF „Iluzja” przygotował seanse filmów poświęconych prawom człowieka.

Baśniowe iluminacje Częstochowy

8 grudnia na placu Biegańskiego rozbłysły tegoroczne zimowe iluminacje. Ich charakter nawiązuje do baśniowego klimatu świąt.

Impreza na powitanie okresu świątecznego rozpoczęła się od od animacji dla najmłodszych. Potem był spektakl „O śmiałkach, co Czarnoksiężnika pokonali” oraz występ muzyczny „Imieninowa niespodzianka dla św. Mikołaja”.

W Galerii Jurajskiej startuje Jarmark Świąteczny

Częstochowska galeria rozpoczyna przygotowania do najbardziej magicznego okresu w roku. Wszystko za sprawą Jarmarku Świątecznego, który w Galerii Jurajskiej zostanie otwarty dziś, 10 grudnia. Będzie można na nim kupić m.in. tradycyjne przysmaki, ozdoby choinkowe, biżuterię, a także napić się grzanego wina i pogłaskać prawdziwe alpaki.
 
Dni uciekają, a święta za pasem? Aby znaleźć najpotrzebniejsze produkty i oszczędzić sobie czas warto wybrać się na świąteczny kiermasz, który 10 grudnia startuje w Galerii Jurajskiej. Jarmark potrwa aż 2 tygodnie, czyli do samych świąt. W tym czasie centrum handlowe zamieni się w barwny targ przepełniony zapachem świątecznych przysmaków.

Od 9 grudnia – nowy rozkład jazdy Kolei Śląskich

Od niedzieli (9.12) wszedł w życie nowy rozkład jazdy na kolei. Wśród nowości Koleje Śląskie przygotowały nie tylko dodatkowe pociągi na już obsługiwanych liniach, ale również całkiem nowe połączenie. Tym samym liczba tras obsługiwanych przez regionalnego przewoźnika wzrosła do trzynastu.

Zwiększyła się również praca eksploatacyjna – czyli liczba kilometrów przejechanych przez pociągi Kolei Śląskich. W rozkładzie jazdy 2018/2019 będzie to blisko 7,5 miliona pociągokilometrów. W obrębie połączeń realizowanych na terenie województwa oznacza to wzrost o ponad 7%, a w przypadku połączeń poza województwem – o ponad 50%! Tak duży skok będzie możliwy m.in. dzięki zwiększeniu częstotliwości połączeń do Zakopanego.

Bankowcy dla Edukacji – o korzyściach z przedsiębiorczości

Warszawski Instytut Bańkowości – w ramach prowadzonego od 2016 roku, także w partnerstwie z samorządami, programu edukacji finansowej – wylicza zalety rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej i podsuwa przedsiębiorcom przydatne źródła informacji i wsparcia. Partnerem w programie jest m.in. Miasto Częstochowa.

Program sektorowy „Bankowcy dla Edukacji” to jeden z największych programów edukacji finansowej w Europie. Jest on realizowany od 2016 roku z inicjatywy Związku Banków Polskich przez Warszawski Instytut Bankowości. Jego celem jest edukowanie w zakresie podstaw praktycznej wiedzy o ekonomii, finansach, bankowości, przedsiębiorczości, cyberbezpieczeństwa i obrotu bezgotówkowego.

Dwa projekty z unijnym wsparciem – skorzystają maluchy i przyszli pracownicy

„Zawodowa Współpraca 2” wesprze młodzież szkół zawodowych i będzie kontynuacją bardzo udanej pierwszej edycji. Z kolei dzięki projektowi „Wesołe Przedszkole” powstaną 2 oddziały przedszkolne, a łącznie skorzysta z niego ponad 400 dzieci, także tych z niepełnosprawnościami. Na oba projekty miasto zdobyło 5,4 mln zł.

Głównym efektem projektu „Zawodowa Współpraca 2”, który potrwa od 1 września 2019 roku do 31 sierpnia 2021 roku, będzie podniesienie konkurencyjności absolwentek i absolwentów częstochowskich szkół zawodowych. Młodzież weźmie udział w kolejnych praktykach i stażach, kursach zawodowych, zajęciach specjalistycznych; skorzysta również z doradztwa zawodowego.

Liczniki sygnalizacji na kolejnych skrzyżowaniach

W dzielnicach Tysiąclecie, Zawodzie, Śródmieście i Stare Miasto zastaną zamontowane kolejne urządzenia odliczające czas do zmiany cyklu świateł. Zadanie będzie zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego.

Liczniki pojawią się na krzyżowaniach: ul. Krakowskiej z al. Wojska Polskiego, al. Wolności z ul. Kopernika i Orzechowskiego, Faradaya z Legionów, Dekabrystów z Kilińskiegooraz naskrzyżowaniu ul. Dekabrystów z al. AK.

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px