Banner Top

cz.Informacje

Rekord WOŚP w Częstochowie

Częstochowski sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przeliczył pieniądze zebrane podczas finału. To rekordowa kwota - 457 038, 13 zł, blisko 50 tys. więcej niż w ubiegłym roku.

Hasłem tegorocznego finału 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbył się 13 stycznia było ,,Pomaganie jest dziecinnie proste". Zebrane środki, mają zostać przeznaczone na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych w Polsce.

Kiedy wniosek o wypłatę zasiłku chorobowego

Od 1 grudnia 2018 r. obowiązują tylko zwolnienia elektroniczne (e-ZLA). Lekarze przyzwyczaili się do tej formy wystawiania zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy.

Elektroniczne zwolnienie lekarskie automatycznie przesyłane jest do ZUS i pracodawcy, który ma profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Są sytuacje, w których ubezpieczony aby otrzymać wypłatę zasiłku chorobowego, musi złożyć w ZUS odpowiedni wniosek. Jeśli pacjent ma konto na PUE ZUS, może złożyć wniosek przez internet.

Przystanki KORFANTEGO zawieszone

Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że ze wzglądu na prowadzone prace drogowe i wyłączenie z użytkowania jednego pasa jezdni, przystanki „Korfantego” zostały zawieszone w obu kierunkach do odwołania.

MZDiT prosi o korzystanie z sąsiednich przystanków KORFANTEGO I, zlokalizowanych przy skrzyżowaniu z ulicą Bojemskiego w odległości ok. 400 m. w kierunku Guardiana i Walcowni.

Pogrzeb prezydenta Gdańska – telebim na placu Biegańskiego

W Częstochowie będzie można obejrzeć relację z sobotniego pogrzebu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza na telebimie ustawionym na placu Biegańskiego. Z apelem o umożliwienie mieszkańcom gromadzenia się w dniu pogrzebu na centralnych placach wystąpili prezydenci polskich miast, w tym prezes Związku Miast Polskich.

Pogrzeb zamordowanego prezydenta Gdańska odbędzie się w sobotę o godz. 12. Dzień wcześniej w dawnej Sali BHP Stoczni Gdańskiej planowane jest spotkanie samorządowców poświęcone pożegnaniu Pawła Adamowicza, połączone z Nadzwyczajnym Zgromadzeniem Ogólnym Związku Miast Polskich. Później samorządowcy będą wspólnie uczestniczyć w uroczystościach przedpogrzebowych w Europejskim Centrum Solidarności oraz Bazylice Mariackiej.

Eko Patrol w walce z niską emisją

Efektem działań specjalistycznego Eko Patrolu Głównego Instytutu Górnictwa są w Częstochowie kontrole domów, w których mogą być spalane odpady lub paliwa złej jakości. Eko Patrol z dronem wkrótce ponownie pojawi się w mieście.

Miasto Częstochowa – po pilotażu w minionym sezonie grzewczym - w obecnym w większym stopniu korzysta z najnowszych technik pozwalających na skuteczną walkę ze smogiem. W grudniu rozpoczęło się diagnozowanie jakości powietrza w kolejnych dzielnicach miasta, w celu lokalizacji miejsc spalania odpadów lub niewłaściwych paliw, skutkujących nadmiernym zanieczyszczeniem powietrza i przyczyniających się do powstawania smogu.

Usuwanie wraków – kontynuacja akcji

W ubiegłym roku, dzięki działaniom Straży Miejskiej, zwolniono ponad dwieście miejsc parkingowych po tzw. wrakach. Strażnicy będą kontynuować akcję również w roku 2019.

Podczas ubiegłorocznej kampanii strażnicy podjęli 216 interwencji wobec właścicieli wraków, z czego 38 pojazdów odholowano na parking (co wiązało się z kosztami dla ich właścicieli). W pozostałych 178 przypadkach, po rozmowie z strażnikami, właściciele sami usunęli pojazdy. Przypomnijmy, że w 2017 roku na terenie Częstochowy zwolniło się 80 miejsc parkingowych.

Strażnicy miejscy rozmawiają z młodzieżą o bezpieczeństwie

Między innymi zasady bezpieczeństwa podczas zimowych zabaw oraz przemoc w internecie były tematami spotkania w Szkole Podstawowej nr 48. Straż Miejska chętnie organizuje prelekcje w częstochowskich szkołach. Zaprasza też zorganizowane grupy dzieci i młodzieży do swojej siedziby przy ul. Krakowskiej.

Strażnicy miejscy pojawili się w szkole przy ul. Schillera w towarzystwie Primy – psa służbowego. Podczas prelekcji pod hasłem „Krucha wyobraźnia to kalectwo – czyli o bezpieczeństwie w czasie ferii” mówili o tym, jak należy się zachowywać, aby zabawy i sport o tej porze roku były bezpieczne.

Księga kondolencyjna w Urzędzie Miasta

W głównym budynku Urzędu Miasta przy ulicy Śląskiej 11/13 wyłożona jest księga kondolencyjna, w której można dokonywać wpisów pamięci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Księga jest dostępna tuż za głównym wejściem do Urzędu, w holu obok portierni. Wpisów można dokonywać do niedzieli. Od środy do piątku (18 stycznia) w godzinach 7.30-18.00, a w sobotę i niedzielę w godzinach 9.00-18.00.

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px