Banner Top

cz.Informacje

Zabrzmią dzwony dla pokoju

Na całym świecie 21 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pokoju, a w Kościele Katolickim Międzynarodowy Dzień Modlitwy o Pokój.

W związku z tym, Pforzheim - miasto bliźniacze Częstochowy w Niemczech, zwróciło się do swoich zaprzyjaźnionych miast z inicjatywą, by w tym szczególnym dniu, o godz. 18.00, we wszystkich kościołach zabrzmiały dzwony.

Zmiana tras linii nr 57 i 67 w Skrajnicy

Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie informuje, że ze względu na brak przejazdu, spowodowany przebudową ulicy Księżycowej w Skrajnicy od dnia 20.09.2018 roku do odwołania autobusy linii nr 57 i 67 od Odrzykonia będą kursować zmienioną trasą.

Autobusy będą kursować nadal drogą krajową nr 46 dalej w kierunku Olsztyna z pominięciem przejazdu ulicami Narcyzową i Księżycową.

Ostatnie dni naboru do ogólnopolskiej akcji Masz Głos

Już tylko do najbliższej niedzieli (23 września) organizacje, instytucje oraz grupy aktywnych obywateli mogą zarejestrować swój udział w ogólnopolskiej akcji Masz Głos budującej dialog między społecznością lokalną a władzami samorządowymi. W tym roku akcja rozpocznie się od przygotowania gmin na nadchodzące wybory.

Przejrzystość działania władz samorządowych, zagospodarowanie przestrzeni, integracja lokalnej społeczności, zwiększanie wpływu mieszkanek i mieszkańców na decyzje dotyczące gminy, usprawnienie funkcjonowania komunikacji publicznej oraz zachęcanie do udziału w wyborach – to tylko niektóre z zagadnień, które podejmują uczestnicy akcji Masz Głos. Od 2002 roku wzięło w niej udział łącznie blisko 2500 grup, a do tegorocznej edycji zgłosiło się ich już ponad 150.

Przy ul. Perepeczki powstaje plac zabaw i miejsca parkingowe

Rozpoczęły się prace związane z zagospodarowaniem terenu przy przedłużeniu ulicy Racławickiej do Staszica, czyli obecnej ul. Perepeczki. Kosztem 1,6 mln zł do końca listopada ma tam powstać m.in. plac zabaw, rowerowy tor przeszkód i parking na blisko 50 samochodów.

Zagospodarowanie terenu przy ul. Perepeczki to dopełnienie drogowej inwestycji, która połączyła ulicę Racławicką i Staszica. W ramach inwestycji zakończonej w 2017 roku kosztem 3,2 mln zł wybudowana została nowa jezdnia, ciągi pieszo-rowerowe i parkingi. Wcześniej warianty realizacji tej inwestycji były przedmiotem konsultacji społecznych, w raporcie z których został określony przebieg nowej drogi oraz zasugerowany sposób zagospodarowania terenu przyległego.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Częstochowie

W Częstochowie trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Za nami już m.in. V Bieg Rodzinny Zabieganych , a w programie jeszcze m.in.  miejska gra rowerowa, piknik, nordic walking i oczywiście Dzień bez Samochodu.

Organizatorzy zapraszają częstochowianki i częstochowian do aktywnego udziału we wszystkich wydarzeniach, promujących zrównoważony transport, które przygotowały organizacje pozarządowe i instytucje. Szczegóły poniżej.

Częstochowska teleopieka w Złotej Księdze

W Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich odbyła się uroczystość podsumowująca trzecią edycję projektu „Złota Księga Dobrych Praktyk na Rzecz Społecznego Uczestnictwa Osób Starszych”.

Wśród laureatów znalazła się Częstochowa z projektem „Bezpiecznie we własnym domu? usługi teleopiekuńcze w mieście” - dedykowanym seniorom. Projekt został wpisany do „Złotej Księgi Dobrych Praktyk".

Częstochowa pamięta rocznicę września '39

17 września 1939 roku, w następstwie podpisanego wcześniej paktu Ribbentrop-Mołotow, oddziały sowieckie bez wypowiedzenia wojny zaatakowały Polskę, przekraczając jej wschodnią granicę na całej długości.

Armia Czerwona posuwała się na zachód, mordując jeńców i cywili. Za nią szły specjalne oddziały NKWD. Szły nie tylko po to, by sowieccy żołnierze nie mieli już odwrotu ale też by rozprawić się na dobre z polskimi elitami. Rozpoczęły się deportacje na Sybir. Zaatakowana 1 września przez Niemców, a wykańczana przez ZSRR Polska miała ponownie zniknąć z map Europy.

Najwyższe i najniższe emerytury w województwie śląskim

Prawie 16 tysięcy złotych wynosi najwyższa emerytura w województwie śląskim. Wypłaca ją chorzowski oddział ZUS. Emerytura jak marzenie - westchnie niejeden Polak.

Jaki jest przepis na takie świadczenie? - Tajemnica wysokiego świadczenia - to prosta matematyka. Im dłużej pracujemy tym większy zbudujemy sobie kapitał, wtedy czas pobierania emerytury jest krótszy, tym samym wyliczone świadczenie będzie wyższe - mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px