Banner Top

cz.Informacje

30 lat OKF Iluzja

Częstochowskie Kino OKF ILUZJA skończyło właśnie 30 lat. Jubileusz uświetnił wernisaż wystawy Polska szkoła plakatu ze zbiorów Muzeum Kinematografii w Łodzi oraz Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Po raz pierwszy film w charakterystycznym budynku przy al. Najświętszej Maryi Panny pokazano 11 marca 1989 roku. Była to „Gwiazda Piołun”, a w projekcji uczestniczył Henryk Kluba, jej reżyser, urodzony w Przystajni koło Częstochowy, wieloletni rektor łódzkiej szkoły filmowej.

Sukces Teatru Oczami Brata

Podczas Festiwalu-Konkursu Szkół Teatralnych w Kemerowie (Rosja), który odbył się w dniach 15-20 marca br. w kategorii reżyseria teatru z udziałem osób niepełnosprawnych - laureatem II nagrody za najlepszy spektakl został Paweł Bilski Prezes Zarządu naszej fundacji i uczeń Szkoły Aktorskiej przy Teatrze Jaracza w Olsztynie, za wyreżyserowanie i przygotowanie spektaklu Teatru Oczami Brata pt. „I było to dobre”.

Jury oceniało prace 370 uczestników konkursu w różnych kategoriach z czego mniej więcej połowa uczestników przesłała swoje prace w formie zaocznej. Spektakl pt. „I było to dobre” można obejrzeć z napisami w języku polskim, angielskim i rosyjskim klikając TUTAJ

Rok Kultury w Kolejach Śląskich

Historia, muzyka, literatura, teatr i sztuka – to pięć głównych osi tematycznych najnowszej akcji przygotowanej przez... Koleje Śląskie. Śląski przewoźnik chce obchodzić 2019 rok pod znakiem kultury, szykując dla swoich podróżnych i wszystkich mieszkańców województwa kilka ciekawych niespodzianek.

To już trzeci raz, gdy Koleje Śląskie realizują roczną kampanię poświęconą konkretnej tematyce. W ubiegłym roku tematem przewodnim działań Kolei Śląskich była Ekologia, natomiast 2017 był okrzyknięty Rokiem Studenta. Tym razem przewoźnik zdecydował się na działania związane z szeroko pojmowaną kulturą. Jego plany wpisują się tym samym w wydarzenia ważne dla całego regionu, jak np. 100. Rocznica Wybuchu Powstań Śląskich czy Rok Stanisława Hadyny.

Gdy szkoła zamknięta... możliwy zasiłek opiekuńczy

Jeśli nagle zamknięto żłobek, przedszkole, czy szkołę rodzic może zostać w domu z dzieckiem i skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Wystarczy złożyć do pracodawcy oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu takiej placówki oraz wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego.

- Aby skorzystać z tego świadczenia ważne są trzy warunki: rodzic musi podlegać ubezpieczeniu chorobowemu, dziecko nie może ukończyć 8 lat, a sytuacja zamknięcia placówki rzeczywiście jest nieprzewidziane, a nie wynika ono np. z zaplanowanego remontu przedszkola, o którym rodzice byli wcześniej poinformowani - podkreśla Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego. -  Zamknięcie żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego, szkoły jest nieprzewidziane, jeśli rodzic został o tym zawiadomiony w terminie krótszym niż 7 dni przed ich zamknięciem - wyjaśnia rzeczniczka.

Z inspiracji twórczością Zdzisława Beksińskiego

Miejska Galeria Sztuki zaprasza do udziału w II Ogólnopolskim Konkursie Artystycznym „Z Inspiracji Twórczością Beksińskiego”. Zgłoszenia są przyjmowane do 7 maja.

Konkurs jest adresowany do uczniów szkół ponadpodstawowych i ma na celu propagowanie wiedzy o Zdzisławie Beksińskim, popularyzowanie jego twórczości, rozbudzanie wyobraźni literackiej, kształcenie umiejętności warsztatowych w wypowiedzi literackiej oraz zwrócenie uwagi na uniwersalizm języka sztuki - plastyka a literatura.

I po zimie...

Jak co roku w pierwszy dzień wiosny, przedszkolaki z Częstochowy (i nie tylko) pożegnały zimę. Podczas wspólnej zabawy na placu Biegańskiego zaprezentowały przygotowane przez siebie, kolorowe marzanny.

W 10. jubileuszowej edycji konkursu „Muzeum odwołuje zimę” uczestniczyły przedszkolaki (oraz najmłodsi uczniowie podstawówek) z 20 placówek. Każda z grup zaprezentowała przygotowaną wcześniej marzannę oraz program artystyczny na powitanie wiosny. Wszystkiemu przyglądała się komisja konkursowa, która po zakończeniu występów przyznała 3 wyróżnienia i 3 nagrody. Ponadto wszyscy uczestnicy otrzymali wiosenne upominki.

Wnioski o stypendium artystyczne 2019

Do 15 kwietnia można składać wnioski o przyznanie stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Częstochowy.

O stypendia mogą ubiegać się osoby do 30 roku życia, które zajmują się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami i są związane z Częstochową (stale lub czasowo mieszkają w Częstochowie lub uczęszczają do częstochowskich szkół wszystkich szczebli).

Stypendia mają charakter indywidualny, a ich celem jest stworzenie warunków do nauki i pracy, doskonalenia się twórców i artystów oraz podejmowania ważnych społecznie zadań twórczych i artystycznych.

Z nową pracą w lepszą przyszłość - staże zawodowe

Trwa nabór pracodawców zainteresowanych organizacją stażów zawodowych w ramach projektu „Z nową pracą w lepszą przyszłość”. Współfinansowany przez Unię Europejską projekt realizuje Fundacja Dla Rozwoju.

Pracodawcy mogą ubiegać się o organizację min. 3 miesięcznego stażu zawodowego dla uczestników projektu. Zainteresowani nie ponoszą kosztów organizacji stażu, stypendium stażowego, wstępnych badań lekarskich i odzieży roboczej osoby odbywającej staż.

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px