Banner Top

Podsumowanie kursu samoobrony dla kobiet

16 grudnia odbył się ostatni trening dla kobiet prowadzony przez Stowarzyszenie Sztuk i Sportów Walki „Backfist” w ramach kampanii „16 Dni przeciwko Przemocy ze względu na Płeć”.

Zajęcia odbywały się od 21 października, w kolejne soboty i niedziele. Wzięło w nich udział kilkadziesiąt kobiet w różnym wieku. Panie zostawiły na parkiecie sali gimnastycznej Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego wiele potu.

To było ważne trzydzieści godzin ich życia. Z kilku powodów. Po pierwsze przekonały się, jak silne są kobiety. Nie tylko w grupie, choć przez kolejne spotkania stały się w jakimś stopniu wspólnotą. Na zajęciach uczyły się przecież, że płeć nie jest żadnym ograniczeniem. Nie może być przyczyną dyskryminacji, ale także nie skazuje na przegraną. Bo nieco mniejszą siłę i masę mięśniową można zrekompensować szybkością, zwinnością i elastycznością ciała.

Każda z uczestniczek kursu bez względu na wiek mogła doświadczyć, jak wiele można zyskać dzięki regularnemu treningowi. Być może wiele z nich weszło właśnie na drogę wojowniczek. Bo sztuki walki to nie tylko samoobrona, to także sposób życia. Bazujący na cierpliwości, wytrwałości i systematycznej pracy nad sobą. I dający pewność siebie tak bardzo potrzebną, by nie stać się ofiarą.

Po drugie, kobiety polubiły sztuki walki. Być może stało się tak za sprawą trenera, Tomasza Borala, kompetentnego, dobrze wyszkolonego i doświadczonego, a przy tym wciąż poszukującego nowych sposobów motywacji dostosowanych do konkretnego człowieka, jego potrzeb i możliwości. Na pewno przekonały się, że sztuk walki nie można sprowadzać do brutalnej konfrontacji oglądanej choćby w TV, ale że to doskonały trening ogólnorozwojowy.

Ostatnie spotkanie było okazją, by zaprezentować efekty kursu, jeszcze raz przećwiczyć pod okiem trenera to, co sprawiało trudności. Rozstanie nie było łatwe. Wiele kobiet żałowało, że przygoda ze sztukami walki trwała tak krótko. Pewnie dlatego pytały Prezydenta, czy jest szansa, by zorganizować kolejny cykl zajęć. A jeśli tak, to kiedy. Kurs samoobrony był finansowany przez Gminę Miasta Częstochowa.

Film prezentujący zajęcia i wręczenie certyfikatówcz.info.pl; źródło: Informacja prasowa

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px