Banner Top

BOS - Biuro Obsługi Seniora

BOS to miejsce stworzone z myślą o dojrzałych częstochowiankach i częstochowianach. Jest nowym elementem programu „Częstochowa wspiera Seniorów”. Uruchomiona została też specjalna infolinia.

Biuro Obsługi Seniora mieści się w budynku Urzędu Miasta przy ul. Focha 19/21 (tam, gdzie m.in. Urząd Stanu Cywilnego) – w pokoju nr 46. Ma na celu koordynację wszystkich działań realizowanych na terenie Częstochowy zarówno przez poszczególne wydziały Urzędu Miasta, jednostki miejskie, jak i partnerów społecznych czy Uniwersytety III Wieku. Seniorzy trafiając do Biura mogą otrzymać kompleksową informację, z czego, kiedy, gdzie i w jaki sposób mogą w mieście skorzystać.

Równolegle Urząd uruchomił nowy, łatwy do zapamiętania numer informacyjny 34 370 71 11, pod którym seniorzy - w godzinach pracy UM – mogą uzyskać wszystkie informacje w zakresie realizowanych na ich rzecz działań, zarówno przez Urząd Miasta Częstochowy, jak i inne jednostki miejskie.

Program „Częstochowa wspiera Seniorów” ma tworzyć warunki do działań promujących aktywność seniorów, zapewniających im poczucie bezpieczeństwa oraz określać zadania związane z przystosowaniem infrastruktury do potrzeb i możliwości osób starszych. Jego celem jest także zmiana sposobu postrzegania seniorów, w szczególności przez dzieci i młodzież. Program realizowany jest w trzech sferach: zdrowie i bezpieczeństwo; aktywność społeczna, w tym: kultura, rekreacja, wsparcie oraz rozwój osobisty, w tym działania międzypokoleniowe.

Część projektów jest już dobrze znana, jak chociażby Karta Częstochowski Senior czy Karta Mieszkańca, Częstochowskie Centrum Aktywności Seniorów, specjalnie przygotowane przez samorząd programy zdrowotne dla osób starszych - profilaktycznych szczepień, badań i rehabilitacji ruchowej, czy systematycznie wzbogacane zaplecze sportowo-rekreacyjne (w tym m.in. place rekreacji dla seniorów).

W ramach programu „Częstochowa wspiera Seniorów” niedawno uruchomiono już aplikację alarmową na smartfony „Czuj się bezpiecznie”. Dzięki niej można w łatwy sposób, za pomocą jednego przycisku w telefonie, powiadomić najbliższych o zagrożeniu, nagłym wypadku czy złym stanie zdrowia. Aplikacja jest całkowicie bezpłatna. Można ją pobrać m.in. ze strony www.czestochowa.pl.

Od maja wprowadzono też roczny bilet emerytalny uprawniający do korzystania z komunikacji miejskiej w Częstochowie przez cały rok za jedyne 100 zł. To wygoda, oszczędność finansów i czasu najstarszych mieszkańców naszego miasta.Z tego udogodnienia mogą skorzystać emerytki powyżej 60. roku i emeryci powyżej 65. roku życia. Częstochowianki i częstochowianie po 70-tce jeżdżą środkami MPK za darmo.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px