Banner Top

Gdzie jest Dziewczynka z gołębiami?

Od poniedziałku częstochowianki i częstochowianie są zaniepokojeni losem jednej z ulubionych fontann. Nie ma się o co martwić, „Dziewczynka z gołębiami” pojechała tylko na swoją pierwszą w życiu renowację. Wróci przed sezonem.

Od maja 2009 roku fontanna stoi w pasażu środkowym III Alei, na wysokości Miejskiej Galerii Sztuki. Po 10 latach przyszedł czas na gruntowne czyszczenie. Dziewczynkę razem z gołębiami w poniedziałek, 18 lutego zdemontowała w porozumieniu z Urzędem Miasta ekipa techniczna Częstochowskich Wodociągów S.A. Dobrze zapakowana trafi teraz do swojego wykonawcy – firmy Brązart S.C. z Pleszewa z Wielkopolski, który zadba o to by wyglądała jeszcze piękniej. Czeka ją czyszczenie, patynowanie. Wróci za kilka tygodni.

Koncepcję plastyczną fontanny opracował częstochowski artysta malarz Władysław Ratusiński. Dziewczynkę z brązu karmiącą gołębie wyrzeźbiła Ewa Maliszewska, autorka figurek do oscarowego „Piotrusia i wilka” - filmu lalkowego, który powstał w łódzkiej wytwórni Se-ma-for.

Częścią fontanny jest niska ława z piaskowca „Długopole” w kształcie łuku, oddzielająca nieckę z otoczaków od strefy zieleni. Z kamieni w sezonie tryskają strumienie wody według określonego programu, które w godzinach nocnych podświetlają reflektory typu LED.Fundatorem odlewu „Dziewczynka z gołębiami” są Częstochowskie Wodociągi S.A..

Fontanna, podobnie jak pozostałe zacznie działać, tak jak w latach ubiegłych w pierwszy majowy weekend. Za kilka tygodni, jak aura pozwoli, rozpoczną się już prace przygotowawcze do sezonu.

Na bieżące utrzymanie fontann w 2019 roku zabezpieczono w budżecie miasta prawie 85 tys. zł.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px