Banner Top

Otwarte Drzwi Rodzicielstwa Zastępczego

Promocją w plenerze zainaugurowano 10 października Częstochowski Tydzień Otwartych Drzwi dotyczący Rodzicielstwa Zastępczego. Do 16 października w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej i Częstochowskim Centrum Wsparcia Rodziny będą czekać specjaliści, którzy udzielą wszelkich informacji o pieczy zastępczej.

To kolejny sposób na promocję tej idei w Częstochowie i zachęta dla mieszkanek i mieszkańców do tworzenia rodzin zastępczych.

Na dni otwarte zapraszają Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie, a także Częstochowskie Centrum Wsparcia Rodziny, w obu punktach, przy specjalnie przygotowanych stanowiskach, będzie można uzyskać wszelkie informacje na temat rodzicielstwa zastępczego udzielane przez specjalistów w tej dziedzinie.

Akcję zainaugurowano w środę w Alei NMP, obok Ławeczki Władysława Biegańskiego. Był to pierwszy dzień otwarty – jedyny w plenerze - i pierwsze rozmowy z częstochowiankami i częstochowianami na temat pieczy rodzinnej, a także okazja do wręczania przechodniom zaproszeń na indywidualne spotkania.

Poszukiwanie kolejnych osób, które chciałyby stworzyć rodziny zastępcze to bardzo ważne zadanie. Na takie rodziny czekają bowiem dzieci, które nie mogą  wychowywać się w rodzinie biologicznej, na skutek różnego rodzaju kryzysów i trudności. W takiej sytuacji opiekę nad nimi przejmuje placówka opiekuńczo-wychowawcza lub właśnie rodzina zastępcza. Żadna, nawet  najlepsza instytucja, nie jest w stanie zabezpieczyć potrzeb emocjonalnych dzieci w takim stopniu jak rodzina.

W Częstochowie wsparcie rodziców zastępczych jest bardzo ważne. W tym roku przyjęto uchwałę, dzięki której znacząco podniesiono w mieście stawki wynagrodzenia dla rodziców zastępczych zawodowych i osób prowadzących rodzinne domy dziecka. Obecnie pensje rozpoczynają się od kwoty 2.700 zł do 3.400 tys. zł - w zależności od rodzaju pieczy rodzinnej i ilości wychowywanych dzieci.

W tym roku opracowano także Program Wspierania Rodziny i Rozwoju Pieczy Zastępczej Miasta Częstochowy na lata 2018-2020, od lat funkcjonuje Miejska Rada Rodziców Zastępczych, działa też Zespół na rzecz promocji rodzicielstwa zastępczego.

MOPS prowadził już wiele akcji promujących rodzicielstwo zastępcze, były to m.in. konferencje, happeningi, konkurs literacki i plastyczny, przejazdy zabytkowym tramwajem, a w zeszłym roku zorganizowano wystawę plenerową na placu Biegańskiego. Tym razem Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Częstochowskie Centrum Wsparcia Rodziny zapraszają nasze mieszkanki i mieszkańców do udziału w spotkaniach w ramach Częstochowskiego Tygodnia Otwartych Drzwi.

WIĘCEJ O DNIACH OTWARTYCH
Częstochowski Tydzień Otwartych Drzwi dotyczący Rodzicielstwa Zastępczego trwa od 10 do 16 października 2018. Organizatorem jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie, a partnerem Stowarzyszenie Dla Rodziny. Patronat na wydarzeniem objął Prezydent Miasta Częstochowy.

Podczas dyżurów specjaliści pieczy zastępczej odpowiedzą na wszelkie pytania dotyczące rodzicielstwa zastępczego m.in. jakie są rodzaje rodzin zastępczych, jak działają i funkcjonują, w jaki sposób założyć rodzinę zastępczą, jak wyglądają formalności. Zaproszone są wszystkie chętne osoby, nie trzeba się wcześniej zapisywać.

Specjaliści czekają w dwóch lokalizacjach:
- Miejski Ośrodek Pomocy  Społecznej w Częstochowie
ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 2, 42-217 Częstochowa
tel. 34 372 42 24 lub końcówki /21 /19
www.mops.czestochowa.pl
- Częstochowskie Centrum  Wsparcia Rodziny
ul. Jasnogórska 34, 42-217 Częstochowa
tel. 502 985 101
www.dlarodziny.com

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px