Banner Top

cz.Kultura

39. Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Haliny Poświatowskiej - Finał

Uroczystość finałowa Konkursu, z wręczeniem nagród laureatom i z działaniami towarzyszącymi, odbędzie się w dniach 16-17 listopada br.

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie zaprasza w tych dniach do swojej instytucji na program słowno-muzyczny „Moja dobra droga” autorstwa Włodzimierza Galickiego (muzyka) i Artura Modrzejewskiego (słowo). Program przygotowany na podstawie wierszy Wojciecha Kassa, z najnowszego tomiku poety.

JAZZtochowa: Henryk Miśkiewicz Trio

9 listopada na scenie Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater”, w ramach cyklu JAZZtochowa, wystąpi trio znanego polskiego saksofonisty – Henryka Miśkiewicza.

Henryk Miśkiewicz Trio przyjedzie do Częstochowy z nowym składem, stworzonym z okazji 50-lecia pracy twórczej lidera grupy. I obok saksofonisty, Henryka Miśkiewicza pojawią się jeszcze basista, Sławomir Kurkiewicz i perkusista, Michał Miśkiewicz. Jazzmani zagrają standardy, które ukształtowały muzycznie Miśkiewicza i które do dziś mogą zachwycać miłośników jazzu. Zapewne usłyszymy więc utwory m.in. takich sław jak Ramsey Luis, Joe Zawinul, Julian Cannonball Adderley.

Teatr Piasku Tetiany Galitsyny: Mały Książę

Filharmonia Częstochowska zaprasza na Teatr Piasku Tetiany Galitsyny - rodzinną wyprawę do świata Małego Księcia.

Zwyciężczyni programu „Mam Talent”, Tetiana Galitsyna, wraz z Gwiazdą „Mam Talent” VLODYR-em, najszybszym malarzem na świecie oraz grupą artystów, przygotowywała unikalne widowisko–historię Małego Księcia wg. Antoine de Saint-Exupéry’ego, malowaną na żywo piaskiem, światłem i na wodzie, połączoną z grą aktorów, świateł i cieni oraz techniką szybkiego malowania (Speed Painting).

Koncert Młodych Wirtuozów w ramach Jurajskiej Jesieni Muzycznej

W najbliższą sobotę – 27 października o godzinie 18.00 w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” odbędzie się Koncert Młodych Wirtuozów. Wydarzenie odbywa się w ramach VI Jurajskiej Jesieni Muzycznej. Wstęp na koncert jest wolny.

Podczas imprezy będzie można usłyszeć następujących młodych artystów:
• Emilia Szymańska (skrzypce) z Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. im. St. Moniuszki w Katowicach; przy fortepianie będzie jej towarzyszyła Grażyna Sokalska.

Jubileuszowa wystawa malarstwa Ireny Jóźwik

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie i autorka zaprasza na otwarcie wystawy malarstwa Ireny Jóźwik z okazji Jubileuszu 25-lecia pracy twórczej.

Irena Jóźwik - częstochowianka, absolwentka Politechniki Częstochowskiej i Studium Sztuki Sakralnej Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie. Od 2008 r. należy do Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza.

Anna Tarnowska. Energia jednostki

Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie zaprasza w czwartek – 11 października o godz. 18.00 na otwarcie i do zwiedzania wystawy młodej artystki Anny Tarnowskiej w Galerii ZWIASTUN.

Anna Tarnowskao wystawie:
Kant mówił: „Zawsze masz traktować człowieka jako cel sam w sobie, a nie tylko środek do celu.”
Energia - pojęcie zarówno naukowe jak i potoczne. W uczniowskich zeszytach opatrzona jest pojęciem  wielkości fizycznej niezbędnej do wykonania pracy.

Poniżej pasa. Prapremiera w Częstochowie

Spektakl Richarda Dressera „Poniżej pasa” jest pierwszą premierą sezonu w Teatrze im. A. Mickiewicza w Częstochowie. Spektakl został przygotowany we współpracy z Teatrem Atelier im. Agnieszki Osieckiej. Pierwsze przedpremierowe pokazy przedstawienia odbyły się w lipcu tego roku podczas Lata Teatralnego w Sopocie.

Jak podkreślił Robert Dorosławski, dyrektor częstochowskiego Teatru, ta premiera ma szczególne znaczenie dla częstochowskiej sceny z kilku powodów: - Po raz pierwszy w Polsce pokazujemy inscenizację tego tekstu na deskach teatru. Istotne jest również to, że wprowadzamy dramat Richarda Dressera do świadomości polskich czytelników i twórców, ponieważ tekst został przetłumaczony przez Rubi Birden na specjalne zamówienie Teatru Atelier, na potrzeby naszej realizacji. Teraz mogą po niego sięgać i inne teatry w Polsce.

Kto nam objaśnia świat? Czyli jak kobiety odzyskują głos

Kto najczęściej zabiera głos w przestrzeni publicznej, w mediach, w akademickich aulach bądź podczas rodzinnego obiadu? Czy są osoby, które prawo głosu dostają automatycznie i takie, które muszą o to prawo walczyć? Czy to w ogóle ważne, kto mówi i kogo się słucha? Czy ma to coś wspólnego z płcią?

Na te i inne pytania, które dotyczą nie tylko kwestii zabierania głosu w publicznych dyskusjach, ale też definicji praw obywatelskich i równości, odpowiada amerykańska historyczna i aktywistka Rebecca Solnit w książce „Mężczyźni objaśniają mi świat”.

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px