Banner Top

Urodziny Mieczysławy Biegańskiej

We wtorek, 3 kwietnia będziemy w Częstochowie obchodzić 152 rocznicę urodzin Mieczysławy Biegańskiej. Będzie tort, muzyka i... goście. O życiu patronki częstochowskich obchodów Roku Praw Kobiet opowie dr Juliusz Sętowski.

2 kwietnia Mieczysława Biegańska - do niedawna znana głównie jako żona Władysława Biegańskiego - skończyłaby 152 lat. Z tej okazji Muzeum Częstochowski zaprasza na specjalny odczyt dr Juliusza Sętowskiego, kierownika Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy.

Mieczysława Biegańska działała społecznie i walczyła o prawa kobiet. Była m.in. członkinią Towarzystwa Szerzenia Wiedzy, gdzie pełniła dyżury w bibliotece oraz prowadziła kursy dla analfabetów; należała do zarządu Towarzystwa Opieki Szkolnej; w latach 1915–17 jako jedyna kobieta wykładała na Kursach Samokształcenia w Częstochowie; organizowała publiczną bibliotekę w mieście. Bardzo interesowała się sprawą równouprawnienia kobiet i chętnie zabierała na ten temat głos, m.in. w 1918 r. w obszernym artykule zatytułowanym „Z powodu ciągłych dyskusji nad równouprawnieniem politycznym kobiet” (opublikowanym na łamach „Gońca Częstochowskiego”) wypowiedziała się w sprawie przyznania praw politycznych kobietom. W tym samym roku wybrano ją do zarządu Narodowej Organizacji Wyborczej Kobiet Polskich, która była ekspozyturą Związku Ludowo-Narodowego, a program związku głosił: „kobieta jest obywatelką równouprawnioną, w czym zawierają się obowiązki stanu i powołania – jest żoną, matką, wychowawczynią”.

Podczas wtorkowego spotkania, za sprawą Piotra Gerascha z Towarzystwa Genealogicznego Ziemi Częstochowskiej, poznamy także nieznane dotychczas powszechnie informacje o pochodzeniu przodków Mieczysławy Biegańskiej. Skoro będą to urodziny to nie zabraknie oczywiście tortu i muzyki w wykonaniu Michała Rorata i Krzysztofa Dryndy. Będą również rozdawane okolicznościowe piny.

Organizatorami spotkania są Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Częstochowy ds. równych szans, Urząd Miasta Częstochowy, Muzeum Częstochowskie, Ośrodek Dokumentacji Dziejów Częstochowy.

Urodziny Mieczysławy Biegańskiej - godz. 17.00
Muzeum Częstochowskie, Ratusz - sala reprezentacyjna, Aleja Najświętszej Maryi Panny 47

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa

Na zdjęciu Mieczysława Biegańska z córkami, Haliną (z lewej) i Ludomirą, ok. 1900 roku.

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px