Banner Top

Balanga – 25 lat od premiery, pokaz i spotkanie z twórcami filmu

W 1993 roku swoją premierę miał pierwszy film Łukasza Wylężałka „Balanga”. Według krytyka filmowego Tadeusza Sobolewskiego Balanga to polskie Miasteczko Twin Peaks.

Reżyser otrzymał w Gdyni na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych – nagrodę za debiut reżyserski właśnie za Balangę. Śladów częstochowskich w filmie jest dużo. Grają w nim Jacek Pałucha, Paweł Fesołowicz, Muniek Staszczyk, a muzykę do niego skomponowali Mateusz i Jan Pospieszalski. Fragmenty filmu znalazły się również w teledysku zespołu T.Love „King”.

Film to historia dwóch uczniów „Świętego” (Paweł Fesołowicz) i „Snajpera” (Jacek Pałucha). W peryferyjnej dzielnicy wielkiego miasta pewnej nocy zostaje znaleziony martwy nauczyciel szkoły zawodowej. Podczas dochodzenia ujawnianie są okoliczności, które wyjaśniają śmierć pedagoga. Zmarły wiecznie był skacowany, znęcał się nad swoimi uczniami fizycznie i psychicznie oraz nienawidził swoich podopiecznych i zawodu. Feralnej nocy podczas spaceru w parku spotkał dwóch swoich uczniów: „Świętego” i „Snajpera”. W obsadzie filmu znaleźli się również: Marcin Troński, Cezary Pazura, Maciej Kozłowski, Piotr Gąsowski, Zofia Merle. Po pokazie przewidziano spotkanie z twórcami filmu.

Łukasz Wylężałek - reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta. W latach 70. był asystentem Wojciecha Marczewskiego. W latach 1981–1987 studiował na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W czasie studiów realizował filmy krótkometrażowe (Domokrążca, Ludożerca). Debiutował w 1993 Balangą z muzykiem Jackiem Pałuchą w roli głównej. Film zdobył na 18. Festiwalu w Gdyni nagrodę dla najlepszego debiutu. W 1997 powstał wyróżniony na 22. Festiwalu Darmozjad polski z Janem Peszkiem, dwa lata później O dwóch takich, co nic nie ukradli.

Wylężałek zrealizował m.in. seriale Policjanci oraz Chłop i baba. Dla Teatru Telewizji zrealizował szereg spektakli, część w oparciu o własny scenariusz (Intruz 1994, Autostrada 2002, Alibi 2018).

wtorek 22 maja - godz. 18.30
Aleja Najświętszej Maryi Panny 64, przed OKF

cz.info.pl; źródło: aleje.czestochowa

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px