Banner Top

Literackie spotkanie: Gombrowicz. Ja, geniusz Klementyny Suchanow

W czerwcu pierwszym gościem literackiego Odwachu będzie Klementyna Suchanow – autorka bestselleru „Gombrowicz. Ja, geniusz”.

Gombrowicz. Ja, geniusz" Klementyny Suchanow jest obszerną biografią pisarza, którego niekonwencjonalna osobowość i twórczość nie przestają budzić emocji. Biografka dowodzi, że znacznie częściej niż się powszechnie sądzi, autor „Ferdydurke” wykorzystywał w pracy twórczej sytuacje wzięte bezpośrednio ze swojego życia.

Ta dwutomowa biografia to podróż pełna zagadek i znaków zapytania. Zaczyna się na długo przed 1904 rokiem i kończy śmiercią pisarza. To nie tylko podróż, w czasie której z nieopierzonego ziemiańskiego syna wyrośnie pewny swej indywidualności twórca, kreujący zupełnie nowy język filozof i w końcu zmęczony sławą człowiek, to również wędrówka przez kompleksy polskiej – i nie tylko – literatury, historii, tradycji i obyczajowości.

Suchanow przez lata zbierała materiały, prowadziła rozmowy i podróżowała śladami Gombrowicza. Efektem jest monumentalne dzieło, w którym odbija się nie tylko Itek/Witold, ale także fermentująca kulturowo Europa XX wieku na tle skomplikowanych historycznych wydarzeń.

Klementyna Suchanow biografią „Gombrowicz. Ja, geniusz” udowodniła swoją biegłość nie tylko w kwestii znajomości spraw iberoamerykańskich. Równie kompetentnie przeanalizowała polskie i francuskie epizody z życia Gombrowicza. Nie pomija spraw kontrowersyjnych, a niekiedy wręcz szokująco drastycznych, co jej monumentalne dzieło o Witoldzie Gombrowiczu stawia w rzędzie absolutnie rzetelnych. Książka w tym roku została nominowana do Literackiej Nagrody Nike.

Klementyna Suchanow – pisarka, redaktorka, tłumaczka, aktywistka Strajku Kobiet. Prowadzi badania nad życiem i twórczością Witolda Gombrowicza oraz historią i literaturą Ameryki Łacińskiej. Autorka Argentyńskich Podróży Gombrowicza (2005) i Królowej Karaibów (2013) biografii Gombrowicz. Ja, geniusz (2017), za którą otrzymała Nagrodę Miesięcznika „Odra”, Nagrodę O!lśnienia Onetu w kategorii literatura oraz nominację do Nagrody Literackiej „Nike” 2018

Od 2016 roku członkini Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, organizatorka i uczestniczka głośnych protestów przeciwko ograniczaniu praw człowieka w Polsce (praw kobiet, niezależności sądownictwa i wolności zgromadzeń).

4 czerwca 2018 - godz. 19.00
Literackie spotkanie z książką: „Gombrowicz. Ja, geniusz” Klementyny Suchanow
Odwach obok Ratusza, Aleja Najświętszej Maryi Panny 45, Częstochowa

cz.info.pl; źródło: aleje.czestochowa/wikipedia

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px