Banner Top

Alternatywa Między Ścianami: Jolly Roger Teatru Granda

A gdyby tak bohatera z naszej ulicy przenieść na teatralną scenę? „Bo mnie życie nieudane do wysiłku okolicznością zmusiło” – mówi Jolly Roger, lokalny kolekcjoner dóbr nietypowych, bohater tytułowy spektaklu Teatru Granda z Bielska-Białej.

Razem z Megi, towarzyszką (nie)doli, codziennie poszukuje szczęścia w śmietniku. Parasolik na deszczowe dni, odzienie wierzchnie dobre na zimę, torebka na sprawunki... Skarbów w fajansie jest wiele.

Pewnego dnia, para sympatycznych bezdomnych trafia na niebywałe znalezisko. – Czy Jolly Roger to bezdomny z przymusu? Nie wiemy. Ale kiedy jego los może nagle się odmieni, Jolly stwierdza, że tak mu dobrze, niczego więcej mu nie potrzeba – opowiada Robert Oleksy, który wciela się w postać głównego bohatera. Czy skarb ze śmietnika odmieni los bohaterów? A może zwaśni? Granda gwarantowana. Ale ta historia nie ma happy endu. Bo niejeden prawdziwy Jolly Roger żyje obok nas. – Jolly Roger to nie tylko postać ze scenariusza. Rozejrzyjcie się bielszczanie, katowiczanie, krakowianie – takich jak on wśród nas jest wielu. Nie tylko głodne zwierzęta grzebią w śmietnikach. Dowodem tego panowie w strojach łudząco podobnych do odzienia wierzchniego Jolly’ego, którzy podchodzili do nas w trakcie kręcenia filmu (na podstawie scenariusza powstał film fabularny „Jolly Roger”). Nie byli aktorami. Parę głównych bohaterów wzięli za swoich – mówi Dariusz M.Gruszecki, autor tekstu.

W rolach głównych: Robert Oleksy (Jolly Roger) i Grażyna Gumińska (Megi) oraz Katarzyna Kosińska (muzyka).
„Jolly Roger” wyszedł spod pióra Dariusza M. Gruszeckiego

Słów kilka o Teatrze Granda z Bielska-Białej
Entuzjaści łebskiego dowcipu. Profesjonaliści operowania słowem, gestem i mimiką. Na scenie zawsze tryskający animuszem. Grażyna Gumińska, Katarzyna Kosińska oraz Robert Oleksy – żywiołowi bielscy aktorzy oraz mentor Dariusz M. Gruszecki – miłośnik kotów, czarnych i tych ciapatych, sztukmistrz od urodzenia. Teatr Granda z Bielska-Białej ma charakter ekspansyjno-użytkowy. Dociera wszędzie tam, gdzie teatralna sztuka mile jest widziana oraz w szeroko rozumiane miejsca niekonwencjonalne. Oferuje autorskie spektakle dla widzów nieco starszych i nieco młodszych oraz interaktywne sztuki teatralne. Występowaliśmy w teatrach (m.in. w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej i Teatrze Odwróconym w Krakowie), w domach pomocy społecznej i ośrodkach dla niepełnosprawnych (m.in. w Domu Pomocy Społecznej „Dla Nauczyciela w Bielsku-Białej, Gminnym Środowiskowym Domu Samopomocy z siedzibą w Wieprzu, Uzdrowisku Goczałkowice), przedszkolach, w centrum handlowym Gemini w Bielsku-Białej w ramach WOŚP, w schroniskach górskich, w plenerze, w kawiarniach i w wielu innych tradycyjnych (lub nieco mniej) miejscach.

środa 1 sierpnia - spektakl Teatru Granda z Bielska-Białej „Jolly Roger” - godz. 20.00
Scena między Ratuszem i Odwachem
W razie złej pogody spektakl odbędzie się w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater”, ul. Dąbrowskiego 1

cz.info.pl; źródło: aleje.czestochowa

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px