Banner Top

Beksiński-Lewczyński. Dopełnienie konieczne

Razem z Muzeum Śląskim w Katowicach Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie przygotowała jeszcze jeden projekt prezentowany w ramach Muzeum Beksińskiego.

Projekt ten (wystawa i spotkanie) opiera się na odwołaniu do wieloletniej przyjaźni – osobistej i artystycznej - Zdzisława Beksińskiego z Jerzym Lewczyńskim. W ich przyjaźni, oprócz spotkań bezpośrednich, istotną rolę odgrywały listy, które były dla obu artystów także formą prowadzenia dyskusji o sztuce fotografii. (Beksiński i Lewczyński razem z Bogusławem Schlabsem tworzyli przez pewien czas prezentującą się wspólnie nieformalną grupę fotografików, potem Beksiński odstąpił na zawsze od fotografii).

Niewielką wystawę, na którą złożą się wybrane fotografie Beksińskiego ze zbiorów Nowohuckiego Centrum Kultury w Krakowie oraz wybór fotografii Jerzego Lewczyńskiego ze zbiorów Muzeum Śląskiego zainauguruje spotkanie, podczas którego zaplanowano wystąpienia przedstawicielek Muzeum Śląskiego Danuty Kowalik–Dury i Ady Grzelewskiej oraz  dr Barbary Major z Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie MGS - o „dwugłosie artystycznym Beksiński/Lewczyński”. Wyjątkową okoliczność stanowić będzie pokaz slajdów z prywatnej kolekcji Jerzego Lewczyńskiego pokazujący przyjacielskie relacje  obu artystów.

niedziela 23 września - „Beksiński-Lewczyński. Dopełnienie konieczne” - godz. 16.00
Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie, Aleja Najświętszej Maryi Panny 64

cz.info.pl; źródło: MGS Częstochowa

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px