Banner Top

Klątwa. Fotografie Altei Leszczyńskiej

Prezentowana w Galerii ZWIASTUN wystawa Klątwa to cykl fotografii kreacyjnej opartej się na scenariuszu, stworzonej lub dobranej scenografii, kostiumie i rekwizycie.

Fotografie układają się w opowieść, w której fotografowany model przemienia się w aktora, a fotograf przyjmuje rolę reżysera. Przystępując do realizacji sesji Altea Leszczyńska odwołała się do pewnego zjawiska popkultury, posługującego się określonym zespołem motywów i specyficzną ekspresją – do horrorów azjatyckichz tak pamiętnymi tytułami jak m.in. The Ring – Krąg, Klątwa Ju-On, Dziedzictwo, Opowieść o Dwóch Siostrach, Dark Water, Oko, Nieodebrane polaczenie, Reinkarnacja – filmów opowiadających o dramatycznych i pełnych grozy spotkaniach ludzi z duchami i zjawiskami nadprzyrodzonymi.

Klątwa powstała w scenerii, która ostatnio fascynuje artystkę – w zrujnowanej przestrzeni jednego z częstochowskich opuszczonych biurowców, a modelkami-aktorkami były Dorota i Wiktoria (prywatnie matka i córka).

Mimo wyraźnie wskazanego źródła pomysłu autorka pozostawia widzowi wolność odbioru: „Oczywiście widz może te fotografie odczytywać na swój sposób i dopisywać własne historie do tych zaprezentowanych przeze mnie…”

Altea Leszczyńska
Artystka plastyk, fotograf i śpiewająca aktorka. Urodzona w Katowicach, mieszka i tworzy w Częstochowie. Członkini Związku Polskich Artystów Plastyków w Okręgu Częstochowskim, Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie, brytyjskiego The Royal Photographic Society, amerykańskiego Society for Photographic Education, Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego, Fotoklubu Jurajskiego, Towarzystwa Fotograficznego im. Edmunda Osterloffa w Radomsku, Grupy Artystycznej Atina, oraz Literackiego Towarzystwa GALERIA.           

Wszechstronnie utalentowana i świetnie wykształcona - absolwentka Studiów Podyplomowych na Wydziale Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom w Pracowni Malarstwa) oraz Krakowskiej Szkoły Teatralnej i Filmowej na Wydziale Wokalno-Aktorskim (specjalność - Aktor Scen Muzycznych), ukończyła kurs fotografii na Akademii Fotografii w Krakowie. Uprawia fotografię, malarstwo olejne (głównie abstrakcję strukturalną i malarstwo materii), grafikę warsztatową (miedzioryt, mezzotintę, suchoryt i litografię) a także performance i video art - jest autorką trzech filmów w konwencji video-artu: „Inferno”, „Marzenie” i „Przemijanie.

Publikowała prace literackie i publicystyczne m. in. w Panoptikum, Aleje 3, Galerii i na łamach Fahrenheita. W sierpniu 2009 roku wydała książkę pt. „Podwójna miara” nakładem Częstochowskiej Biblioteki Poetów i Prozaików. W kwietniu 2010 ukazała się jej powieść zatytułowana „Brat”. Leszczyńska zaprojektowała okładki i ilustracje do obydwu swoich książek. W czerwcu 2008 była kuratorem wystawy „Gender w sztuce najnowszej” w ramach Triennale Sztuki Najnowszej organizowanego przez Zachętę w Częstochowie. Ma na swoim koncie liczne wystawy indywidualne i zbiorowe oraz wyróżnienia.

Miejska Galeria Sztuki, Aleja Najświętszej Maryi Panny 64
Galeria ZWIASTUN
1 – 29/04/2019
Otwarcie wystawy 2/04/2019, godz. 18.00

cz.info.pl; źródło: MGS Częstochowa

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px