Banner Top

Krzysztof Świertok. Magia Suwalszczyzny

Od 25 lat etatowy fotograf Klasztoru Jasnogórskiego. Autor kilkunastu wystaw fotograficznych między innymi w Muzeum Polskim w Chicago. Autor zdjęć do kilkudziesięciu książek w tym pięciu autorskich albumów.

W jego życiu są dwie „małe ojczyzny”: Częstochowa i Suwalszczyzna, gdzie wyjeżdża od 30 lat. Suwalszczyzna to miejsce magiczne na mapie Polski, żyjące swoim jedynym i nigdzie niespotykanym rytmem. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas w 2018 r. i są, jak deklaruje fotograf: „nieśmiałą próbą pokazania cząstki tej magii”.

Krzysztof Świertok urodził się w 1962 r. Ukończył częstochowską Wyższą Szkołę Pedagogiczną (Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie). Już w liceum działał w towarzystwie fotograficznym i publikował swoje zdjęcia w lokalnej prasie. Był autorem zdjęć m.in. ze strajku 1981 r.

Jest autorem kilku wystaw zbiorowych i indywidualnych, w tym m.in. w Muzeum Polskim w Chicago. Ma na swoim koncie kilka autorskich albumów, m.in. „Piękno świętości”, „Na tęczy Jej uśmiechu…” (ze strofami poetyckimi Ernesta Brylla), „U stóp Matki”, „Nowicjat w Leśniowie”, „Tam bije serce Twoje” z poezją Ernesta Brylla. Jego zdjęcia wykorzystywane są w dziesiątkach książek oraz w albumie podsumowującym 40 lat badań naukowych prof. Zofii Rozanow i Ewy Smulikowskiej: „Zabytki sztuki Jasnej Góry – architektura, rzeźba, malarstwo”.

Galeria ZWIASTUN, Miejska Galeria Sztuki, Aleja Najświętszej Maryi Panny 64
7/01 - 3/02/2019
otwarcie wystawy 11/01/2019, godz. 18.00

cz.info.pl; źródło: MGS Częstochowa

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px