Banner Top

Sportowy weekend: Passa Rakowa trwa, Skry już nie. Wstydliwa porażka AZS-u

• Published in cz.Sport

Kibice częstochowskiego sportu nie mogli narzekać na brak emocji w minioną sobotę. Piłkarskie oraz siatkarskie kluby rywalizowały o ligowe punkty ze zmiennym szczęściem. Lider Fortuna 1 Ligi Raków Częstochowa bezbramkowo zremisował w Bielsku-Białej z Podbeskidziem, częstochowska Skra przegrała u siebie z Elaną Toruń 1:2, podobnie jak siatkarze Tauron AZS-u Częstochowa, którzy ulegli w Jaworznie 1:3.

Jedyny, który mógł cieszyć się ze zwycięstwa to Exact Systems Norwid, który pokonał Stal Nysa 3:2.

Piłkarze Rakowa Częstochowa wybrali się do Bielska-Białej na starcie z Podbeskidziem, aby kontynuować passę dziesięciu meczów bez porażki. W pierwszej połowie RKS był stroną przeważającą, a najlepszą okazję wykreował Miłosz Szczepański, którego uderzenie zza linii pola karnego skończyło się na słupku. W drugiej części obraz gry nieco uległ zmianie. Do głosu doszli gospodarze, którzy dwukrotnie zmusili do interwencji Michała Gliwę. Ostatecznie oba zespoły podzieliły się punktami, co należy przyjąć z pokorą. Czerwono-niebiescy są nadal liderem Fortuna 1 Ligi z czterema punktami przewagi nad Sandecją Nowy Sącz.

Szczebel niżej rywalizowali zawodnicy Skry Częstochowa, którzy u siebie podejmowali Elanę Toruń. Goście to wicelider rozgrywek, który ma chrapkę na awans, toteż należało spodziewać się bardzo trudnego spotkania dla podopiecznych Pawła Ściebury. Z drugiej strony kibice z Loretańskiej wierzyli, że u siebie częstochowianie są w stanie sprawić niespodziankę. Tak się jednak nie stało. O wszystkim zadecydowała pierwsza połowa, w której torunianie dwukrotnie zapisali się na listę strzelców. Jedno trafienie Damiana Nowaka nie wystarczyło, ponieważ w drugiej połowie żadna bramka już nie padła. To oznacza, że Skra poniosła pierwszą porażkę na własnym boisku od prawie 500 dni! W tabeli Skrzacy nadal są w strefie spadkowej, ale kwestia jej opuszczenia wciąż jest sprawą otwartą.

Na siatkarskich parkietach również jeden z naszych klubów mierzył się w delegacji, a był nim Tauron AZS Częstochowa, który będzie chciał jak najszybciej zapomnieć o tym spotkaniu. O ile w pierwszej kolejce zaplecza PlusLigi udało się pokonać beniaminka z Kluczborka 3:2, o tyle tydzień później drugi z beniaminków postawił twardsze warunki. MCKiS Jaworzno pokonał ekipę Sinana Tanika 3:1, ale bardziej niż porażka akademików, boli styl. Warto zaznaczyć, że pierwsze dwa sety były wyrównane, a na tablicy świetlnej widniał remis. Ciężko wytłumaczyć co wydarzyło się w drugiej części tej konfrontacji, ponieważ miejscowi kompletnie stłamsili biało-zielonych. Wystarczy powiedzieć, że jaworzanie wygrali obie odsłony odpowiednio 25:12 oraz 25:16. Należy wziąć poprawkę, że AZS bardzo późno zaczął przygotowania do sezonu i takie wpadki będą się po prostu zdarzać na tym etapie. Szansa na rehabilitację nastąpi bardzo szybko, ponieważ już 10 października pod Jasną Górę zawita KPS Kielce.

Po dwóch setach meczu Exact Systems Norwid Częstochowa – Stal Nysa wydawało się, że również druga drużyna z naszego miasta będzie musiała pogodzić się z porażką w ten weekend. Podopieczni Radosława Panasa przegrywali już 0:2 z zespołem, którego trenerem jest Krzysztof Stelmach, a występują w nim m.in. Bartosz Bućko, Moustapha M’Baye, Patryk Szczurek oraz Jarosław Mucha. To dodawało smaczku tej rywalizacji, tym bardziej może cieszyć nagły zwrot akcji w tym spotkaniu. Częstochowianie podnieśli się i wygrali trzecią partię, idąc za ciosem również w czwartej odsłonie. To już był spory sukces w starciu z wyżej notowanym rywalem i zdaniem wielu faworytem ligi. Ekipa z ul. Jasnogórskiej nie zamierzała jednak spoczywać na laurach i zadowalać się jednym oczkiem. W tie-breaku Norwid zagrał koncertowo. Prowadząc 9:3, utrzymał przewagę do samego końca i ostatecznie wygrał po wielkim comebacku 3:2! Warto podkreślić, że był to premierowy mecz ligowy siatkarzy Exact Systems w tym sezonie, ponieważ ich starcie z pierwszej kolejki z AGH Kraków zostało przełożone na późniejszy termin ze względu na problemy zdrowotne przyjmujących Norwida.