Banner Top

Fotorelacje

Ania Wyszkoni - koncert wdzięku, talentu i wrażliwości

Wbrew utyskiwaniom malkontentów, narzekaczy i marud, że nie ma z czego wybierać ani co robić w weekend w mieście stwierdzam, iż faktycznie jest klęska. Klęska urodzaju.

Wśród wielu propozycji na weekend 23-25 listopada znalazły się m.in. przedstawienia w teatrze: Mayday, Żarty z życia według Czechowa, koncerty, m.in. Tomasza Organka w klubie Rura czy Macieja Maleńczuka w Filharmonii.

4GramY - Ocalić od zapomnienia. Koniecznie. Powtarzać po wielokroć!

Punktualnie pomiędzy godz. godz. 18,08 a 20.21 17 listopada sceną częstochowskiego MDK przy Łukasińskiego zawładnął Yanina z zespołem 4GramY (nie for gramy, nie for grammy, ale właśnie cztery gramy) promując ostatnią płytę „Kręci się”, ale przede wszystkim realizując założenia i ideę tego koncertu: Piosenki Polskie.

Ocalić od zapomnienia. Iwański w towarzystwie Darka Bafeltowskiego – gitara i śpiew, Przemka Pacana – perkusja śpiew oraz basistki Djatri Kural zawładnął sceną od pierwszej do ostatniej minuty.

Janusz Yanina Iwański to częstochowianin z urodzenia i jak sam mówi najtrudniej, najbardziej stresująco gra się przed własną publicznością, co trudno potwierdzić, gdyż 62-letni muzyk emanował energią, pozytywnym przekazem i na pewno niejednemu łza się w oku zakręciła.

Gutek na Mecie

W sobotę 20 pażdziernika w Klubie Muzyczna Meta w ramach trasy Punky Reggae Live, odbył się koncert Gutka.

Gościł na ponad 80 płytach, ale obecnie pracuje nad pierwszą. Pierwszą w roli autora, kompozytora i lidera. Przez wiele lat jego charakterystyczny głos i melodyjny śpiew kojarzył się z Indios Bravos, jak również dodawał smaku hip hopowym hymnom przełomu wieków. „Ja to Ja” Paktofoniki, „Rapowe Ziarno” Abradaba czy „To Dla Moich Ludzi” Vienia i Pelegoto przykłady pierwsze z brzegu.

Częstochowa – północna brama Jury. Sztuka wojenna XVIII wieku

22 września w Parku Lisiniec odbyła się rekonstrukcja historyczna. Było to największe wydarzenie w ramach pierwszej edycji „Juromanii”, czyli Święta Szlaku Orlich Gniazd.

Impreza pod nazwą „Częstochowa – północna brama Jury. Sztuka wojenna XVIII wieku” była okazją, aby w atrakcyjny sposób przypomnieć o znaczeniu Częstochowy w kontekście Szlaku Orlich Gniazd. W programie znalazł się m.in. pokaz musztry, koncert muzyki barokowej w wykonaniu zespołu smyczkowego z wokalistką, przedstawienie kukiełkowe czy pokaz tańców historycznych. Wystąpił także zespół „Częstochowa Pipes & Drums”, obchodzący właśnie 15-lecie swojego istnienia. Odwiedzając częstochowski park, można było przenieść się do czasów saskich i podejrzeć z bliska życie ówczesnych żołnierzy, markietanek, szlachty oraz służby.

III Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny Silesia

Organizowany po raz trzeci Festiwal Folklorystyczny jest nowatorskim pomysłem kreatywnego podejścia do kultury narodowej i ludowej.

Przenikające się wzajemnie wpływy różnych kultur to ciekawy materiał do wykorzystania przez choreografów, kompozytorów i pedagogów na co dzień pracujących z zespołami folklorystycznymi. Gospodarzem Festiwalu był Zespół „Śląsk”, który do swojej siedziby zaprosił po raz kolejny amatorskie zespoły folklorystyczne z różnych stron świata, prezentujące zróżnicowany folklor.

5. Retro Festiwal Częstochowa już za nami

W miniony weekend, jak każdego lata już odpięciu lat, w lipcu lub sierpniu odbył się w Częstochowie na Placu Biegańskiego Festiwal Retro. Tegoroczny pod nazwą „Nie kochać w taką noc, to grzech”.

Muzykowanie od godziny 17.30 rozpoczął dj Sonny Swing, prezentując muzykę taneczną lat 1930-1950. Kacper Kuszewski piosenkami ze swojej debiutanckiej płyty, przeniósł nas w lata 20-30 XX wieku. O godzinie 20.00 koncert finałowy tradycyjnie już otwiera częstochowska formacja Makabunda, założona przez Wojciecha Turbiarza, który był dotychczas znany przede wszystkim jako wokalista i lider reggae'owego zespołu Habakuk. Repertuar Makabundy, to przede wszystkim polskie tanga i foxtroty powstałe w okresie międzywojennym, zagrane w nowych, autorskich aranżacjach.

8. Frytka OFF-Jazd 2018

Kolejna odsłona bardzo częstochowskiego eventu już za nami, a 15 i 16 czerwca działo się wiele i piękna pogoda kusiła, aby wyjść z domu
 
Jak czytamy na stronie festiwalowej:
„Ósemka jest uznawana za symbol doskonałości i nieskończoności. W Chinach traktuje się ją jako najszczęśliwszą z liczb. „Ósmy cud świata” to rzecz budząca powszechny podziw”. Bez wątpienia Częstochowski Festiwal Kultury Alternatywnej Frytka Off-jazd 2018 jest kolejną odsłoną i dowodem na to, że w naszym mieście promowane są projekty ambitne, ciekawe, zapewniające rozrywkę na wysokim poziomie a nie nudne.

14. Hot Jazz Spring przeszedł do historii...

Odbywający się pomiędzy 7 a 10 czerwca Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego organizuje Polskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego oraz Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana.
 
Powiedzieć, że rozbrzmiewają tam tylko nutki jazzowe, to jakby nic nie powiedzieć ,bo rozpiętość stylów muzycznych była ogromna: funky, blues, swing, czy gospel, rozbrzmiewały przez cztery dni i rozpieszczały dusze melomanów w międzynarodowym gronie.

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px