Banner Top

Zapowiedzi

Koncert Ankh w Częstochowie

Klub Muzyczna Meta zaprasza na koncert zespołu Ankh promujący nowy album „tu jest i tam jest”.

Ankh to kultowa kielecka grupa rockowa, która zaistniała na polskim rynku muzycznym w 1991 roku.

Bazą twórczości zespołu jest rock progresywny, jednak muzycy czerpią z bogatego źródła muzyki improwizowanej, klasycznej, a także jazz rocka. Istotną cechą brzmienia zespołu są skrzypce. Instrument ten stał się na przestrzeni lat charakterystycznym i wyróżniającym elementem grupy, zwłaszcza, że Ankh współpracował z takimi wybitnymi instrumentalistami, jak Michał Jelonek, czy Dominik Bieńczycki.

Ted Nemeth w Częstochowie

„Ja przez ostatni długi czas, może nawet to już idzie w latach, szukam takiej kapeli, której muzycy będą trochę ulicznymi kotami. Będą takie rzeczy pisali, śpiewali. Będzie w tym trochę brudu, będzie trochę nierówno, nie wszystko się będzie zgadzało, nie wszystko będzie idealne, ale z drugiej strony będzie idealne absolutnie wszystko.”

Piotr Stelmach, Trójka

Martwa natura w fotografii. Konkurs

Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie ogłosiła konkurs artystyczny: 8. Międzynarodowy Salon Fotograficzny „Martwa natura w fotografii”.

„W sztuce, w której podobno powiedziano już wszystko, magia przedmiotów i zatopienie się w szczególe, poparte intelektualną wizją autora, wciąż potrafią zachwycać”.

Janusz Mielczarek

O Salonie:
Międzynarodowy Salon „Martwa natura w fotografii”, którego pierwsza edycja odbyła się w 2003 r., to projekt, który przybliżając znany w sztuce motyw martwej natury, jednocześnie stara się dociec, w którą stronę zmierza ten nurt współczesnej fotografii.

Etnostrada - Spotkania Folklorystyczne 2018

Stowarzyszenie kultura.pl i Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie zapraszają do udziału w czwartej edycji Etnostrady.

W przeglądzie mogą brać udział zespoły folklorystyczne, śpiewacze, obrzędowe, taneczne, muzyczne lub specjalnie w tym celu stworzone projekty artystyczne, którym bliska jest spuścizna przodków i kultura ludowa regionu/miejscowości, w której żyją.

Konkurs Poezji Śpiewanej: ***żyje się tylko chwilę...

Konkurs towarzyszy 39. Ogólnopolskiemu Konkursowi Poetyckiemu im. Haliny Poświatowskiej Częstochowa 2018, jest imprezą otwartą, adresowaną do osób niezwiązanych zawodowo z działalnością muzyczną, nie będących studentami wydziałów muzycznych uczelni wyższych lub akademii muzycznych.

Do udziału Organizatorzy zapraszają uczestników z subregionu północnego województwa śląskiego (region częstochowski) oraz z Częstochowy.

Konkurs Wokalny im. Janka Kiepury Złoty Potok 2018

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie i Gmina Janów serdecznie zapraszają do udziału w Konkursie wokalnym im. Janka Kiepury – Złoty Potok 2018. Partnerem wydarzenia jest Starostwo Powiatowe w Częstochowie.

Konkurs jest kierowany do osób powyżej 18 roku życia, zarówno do amatorów jak i profesjonalnych wokalistów. W repertuarze konkursu powinny znaleźć się następujące gatunki: opera, operetka, poezja śpiewana, piosenka aktorska i piosenki musicalowe.

5. Festiwal Retro Częstochowa

W tym roku przypada piąta, jubileuszowa edycja Festiwalu Retro Częstochowa. Będzie to wyjątkowa okazja, by zobaczyć muzyczne show, odbywające się pod hasłem „Nie kochać w taką noc to grzech”.

Festiwal, nagrodzony Złotym Liściem Retro, ponownie ukaże piękno i atrakcyjność dwudziestolecia międzywojennego oraz filary, na jakich budowana była II Rzeczpospolita. Wszystko oczywiście podane będzie z taneczną lekkością i sporą dawką poczucia humoru.

43. Ogólnopolski Plener Malarski Jurajska Jesień

Od szkicu do makiety. Plastyczna notatka z cyklu projektowego.
Każdy artysta przebywał na plenerze zorganizowanym w Biskupicach. W czasie pobytu poszukiwał inspiracji i tworzył rysunki, prace malarskie, fotografie.

Efekty tej pracy mogliśmy zobaczyć w „Stajni Biały Borek" 9 lutego 2018 r. W drugim etapie pracy artyści wybierali sobie dziedzinę sztuki użytkowej: fotografię reklamową, grafikę komputerową, ilustrację, plakat, ceramikę i szkło, tkaninę i ubiór oraz elementy wyposażenia wnętrz.

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px