Banner Top

Rosław Szaybo. Piękno użyteczne

Urodzony w 1933 w Poznaniu polski plakacista, grafik, twórca okładek płytowych. Dyplom warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych uzyskał w 1961, w pracowni malarstwa u Wojciecha Fangora i plakatu u Henryka Tomaszewskiego.

Okładkami zajmował się już wtedy, opracował winietę i pierwsze płyty z legendarnej serii Polish Jazz - w 1965 roku stworzył wraz z Markiem Karewiczem okładkę do legendarnego albumu „Astigmatic” Krzysztofa Komedy. Pracował za granicą, w Londynie, jako projektant, dyrektor artystyczny, wykładowca.

W 1993 roku wrócił do Polski, gdzie zaczął wykładać na swojej macierzystej uczelni. W 2002 roku uzyskał tytuł profesora. Szefował też działowi graficznemu w Czytelniku, wykonał wiele ważnych prac, m. in. plakaty reklamujące Pawilon Polski na Expo '92. Był wielokrotnie nagradzany i wystawiany w wielu krajach Europy i w Stanach Zjednoczonych.

Na wystawie w Częstochowie pokazany zostanie wybór pięćdziesięciu projektów (dwadzieścia pięć okładek płyt i dwadzieścia pięć plakatów) z bardzo bogatego dorobku artysty. Pomysłodawcą, inicjatorem i konsultantem tej wystawy jest Piotr Metz, współpracujący z Galerią i związany z radiową Trójką dziennikarz muzyczny. Dla wystawy Rosława Szaybo zostanie przygotowana specjalna oprawa muzyczna, nawiązująca do tematów jego projektów.

Rosław Szaybo. Piękno użyteczne
plakaty, projekty graficne okładek płyt muzycznych
19/01-18/02/2018
Miejska Galeria Sztuki, Aleja Najświętszej Maryi Panny 64
Sala Poplenerowa
Wernisaż wystawy: 18/01/2018, godz. 18.00

cz.info.pl; źródło: MGS Częstochowa

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px