Banner Top

Inkwizycja Punk w Częstochowie

Zespół Inkwizycja powstał 1 kwietnia 1989 roku w Krakowie z inicjatywy członków rozwiązanej hardcore'owej Ustawy o Młodzieży (UOM): poety Dariusza "Ex Perta" Eckerta – voc. (ex-Gonokok) i Krzysztofa "Żółwia" Turchana – g., bg. (ex-Die Gewaldlosen).

W 1991 zespół w krakowskim Teatrze Stu nagrał debiutancki materiał pt. "Na własne podobieństwo". To pierwsza w Polsce płyta wydana przez firmę niezależną (Nikt Nic Nie Wie). W 1998 ukazał się na winylu minialbum "Słowo", zawierający pięć utworów, nagranych w słynnym warszawskim studio Roberta Brylewskiego "Złota Skała".

W 2000 r. została wydana kaseta zawierająca przekrojowy materiał zespołu - od utworów pochodzących z pierwszej płyty, przez niepublikowane nagrania z demo Złota Skała, po kompozycje z singla "Słowo", z drugiej strony - wiersze lidera w formie prezentowanej podczas własnych wieczorów autorskich. Całość materiału z minialbumu "Słowo" oraz utwory premierowe została wydana ponownie w 2002 r. na pierwszym CD zespołu zatytułowanym "Stare fotografie", nagranym w studio B&B Records w podkrakowskich Niepołomicach.

Po zawieszeniu działalności w 2004 zespół w 2011 rozpoczyna w nowym składzie próby oraz koncerty wyjazdowe. Powstaje kilkanaście nowych utworów. Po ustabilizowaniu składu w 2013 zespół rozpoczyna przygotowania do nagrań studyjnych. W międzyczasie w czerwcu 2013 wychodzi zremasterowana przez Marcina Dymitera reedycja LP "...Na własne podobieństwo..." – dostępna na winylu, a w październiku 2013 - na CD i w wersji mp3 (razem z również zremasterowanym singlem "Słowo").

W grudniu 2013 zostają opublikowane pierwsze po reaktywacji dwa nowe utwory na singlu "Powiedziałem", nagrane przez Roberta "Nasti" Nastala w krakowskim studio 3AKRAM.

W 2014 r. Inkwizycja intensywnie koncertuje, m.in. na festiwalach Rock na Bagnie w Goniądzu oraz Off Festival w Katowicach. W międzyczasie powstaje pełnowymiarowy album "Wojny nie będzie", zawierający 11 premierowych utworów i mający swoją premierę 21.11.2014. Nagrywany jest pomiędzy czerwcem a wrześniem m.in. w studiach MaQ Records w Wojkowicach, 3AKRAM w Krakowie i KWARTstudio w Bochni. Produkcji całości podjął się gitarzysta zespołu, Grzegorz "Drut" Włodek, a miksów i masteringu Piotr Gruenpeter ze studia Satanic Audio w Sosnowcu.

Muzyka Inkwizycji jest próbą połączenia hardcore z klasycznym punkiem, heavy i thrash metalem, jak również bardziej melodyjnymi klimatami. Nierzadko ociera się o psychodelię, gotyk, rock progresywny. Teksty utworów inspirowane są haiku, wiele ma charakter antywojenny. Piętnują fałsz, hipokryzję (również Kościoła - stąd przyklejona na początku działalności łatka zespołu antyklerykalnego).


Obecny skład zespołu:
Dariusz "Ex Pert" Eckert (od 1989) - voc
Grzegorz "Drut" Włodek (od 2013) - g
Artur Łucka (od 2015) - b
Bartłomiej Kliś (od 2017) - dr

piątek 19 stycznia 2018 - godz. 20.00
Klub Muzyczna Meta, ul. Jasnogórska 13, Częstochowa

cz.info.pl; źródło: MM

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px