Banner Top

40-lecie Pągowskiego w Częstochowie

Wyjątkowa, bo pierwsza tego rodzaju wystawa w dorobku Andrzeja Pągowskiego, przygotowana z okazji czterdziestolecia jego pracy twórczej.  Artysta posłużył się nietypowym kluczem wybierając tylko po jednym plakacie z każdego roku twórczości.

Wybór jest reprezentatywny, ale też odsłaniający mniej znane przykłady kreacji Pągowskiego – większość z czterdziestu prac nie było dotąd zbyt często pokazywanych. Wśród prezentowanych prac będą, m.in. HAIR, Papierosy są do dupy, Mąż i żona, czyli najbardziej rozpoznawalne klasyki oraz unikaty z ostatnich lat, np. Skiz,  Wałęsa. Człowiek z nadziei czy Śmierć pięknych saren.

Andrzej Pągowski urodził się w 1953 roku. Absolwent PWSSP w Poznaniu, Wydział Plakatu, dyplom z wyróżnieniem u prof. Waldemara Świerzego. Jest autorem ponad 1400 plakatów wydanych drukiem od 1977 roku w Polsce i zagranicą. Ponadto zajmuje się ilustracją książkową i prasową, jest autorem okładek wydawnictw płytowych, scenografii teatralnych i telewizyjnych, scenariuszy filmów i teledysków. Pisze wiersze dla dzieci. Uprawia malarstwo w technice printu na płótnie.

Od roku 1986 był dyrektorem artystycznym i graficznym wielu pism, najdłużej polskiej edycji miesięcznika „Playboy”. W 1989 roku rozpoczął pracę w reklamie, nie przerywając indywidualnej twórczości graficznej. Obecnie jest dyrektorem kreatywnym i właścicielem firmy KreacjaPro.

Od początku pracy zawodowej Pągowski jest związany z polskim filmem, teatrem i sceną muzyczną. Stworzył kilkaset plakatów filmowych, w tym około 300 do filmów polskich. Pracował z prawie wszystkimi najwybitniejszymi polskimi reżyserami. Za swoje plakaty filmowe zdobywał liczne nagrody polskie i zagraniczne – w tym między innymi na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago. Jako jedyny Polak otrzymał 6 Złotych (obok kilku Srebrnych i Brązowych) Medali, a także nagrodę „The Best of Show” (za plakat do filmu „Stan Strachu”) na The Hollywood Reporter Annual Key Art Awards w Los Angeles.

Pągowski stworzył kilkaset plakatów teatralnych, operowych i muzycznych, jest też twórcą wizualizacji wielu polskich wydarzeń kulturalnych (festiwal Ludwiga van Beethovena, Madame Butterfly w Teatrze Wielkim w Warszawie, Międzynarodowy Konkurs Tenorów im. Jana Kiepury, Festiwal Filmowy w Gdyni, Festiwal Camerimage w Łodzi).

Chętnie angażuje się w akcje społeczne. Jest autorem kilkudziesięciu plakatów prozdrowotnych, głównie antynikotynowych, od lat przygotowuje projekty dla akcji Sprzątanie Świata.

Swoje prace Andrzej Pągowski prezentował na licznych wystawach indywidualnych w kraju i na świecie. Pągowski jest też laureatem kilkudziesięciu nagród polskich i zagranicznych. W ostatnich latach do kolekcji nagród przybyły trofea przyznawane za osiągnięcia reklamowe. Jego prace znajdują się w najsłynniejszych muzeach świata, między innymi w Metropolitan Museum of Modern Art w Nowym Jorku i San Francisco, w Centrum Pompidou w Paryżu, Stripped House Museum of Art w Tokio, Circulo de Bellans Artes w Madrycie, Poster Museum w Lahti, Muzeum Plakatu w Warszawie. W Muzeum Kinematografii w Łodzi znajduje się ponad 200 plakatów filmowych Pągowskiego.

Metropolitan Museum of Modern Art umieściło plakat „Uśmiech wilka” wśród 100 najważniejszych dzieł sztuki nowoczesnej w zbiorach MoMA.

Dzień przed otwarciem wystawy, czyli 26. października odbędzie się wernisaż połączony ze spotkaniem autorskim Andrzeja Pągowskiego. Uczestnicy będą mogli nabyć książkę pt. „Być jak Pągowski” oraz zdobyć autograf artysty.

Wystawa plakatów
27/10 do 2/12/2018
Sala Poplenerowa
Miejska Galeria Sztuki, Aleja Najświętszej Maryi Panny 64
wernisaż 26/10/2018, godz.18.00

cz.info.pl; źródło: MGS Częstochowa

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px