Banner Top

Adam Maruszczyk. Niedokończony obraz

„Niedokończony obraz” to monograficzna wystawa twórczości Adama Maruszczyka – zmarłego w ubiegłym roku częstochowskiego artysty.

Punktem wyjścia dla koncepcji wystawy jest niejako dopełnienie zamierzenia artystycznego przez podzielnie się z widzem ostatnim obrazem artysty, nad którym pracował on tuż przed śmiercią. Jego ostatnim zakupem miała być czerwona farba niezbędna do wykończenia obrazu.

Do sklepu jechał na rowerze w listopadowy, zimny wieczór. Nagłe odejście artysty w chwili największego zaangażowania w proces twórczy (z dokumentacji pozostawionej przy sztaludze wiadomo, że pracował nad obrazem całą noc) pozostawia odbiorcę z obrazem - przerwaną narracją, który przewrotnie wymaga od nas dopowiedzenia. Prezentując obraz, pokazując go, w jakimś sensie ten obraz  skończymy, nadamy mu znaczenie. To niewykończenie w swojej warstwie symbolicznej jest bardzo wymowne. Wystawa ma być więc wystawą problemową, odnoszącą się do pewnej tajemnicy, niedopowiedzenia i przez to znaczenia sztuki.

Adam Maruszczyk był znaną artystyczną osobowością Częstochowy. Od wielu lat kojarzony z wnikliwą, dojrzałą artystycznie postawą. Był znakomitym obserwatorem. Jego twórczość bogata jest w miejsca, postaci, migawki z życia, zjawiska przyrodnicze.
 
Fotografował nieustannie. Zaczynał od fotografii, ale całe swe życie poszukiwał także innych dodatkowych artystycznych form wyrażania siebie - malarstwo, rysunek, grafika, rzeźba, performance.

W roku 2014 roku Adam Maruszczyk ukończył Akademię im. Jana Długosza w Częstochowie w Instytucie Sztuk Pięknych, w pracowni prof. Włodzimierza Kuleja. Swoją twórczość zaprezentował na ponad 40 wystawach zbiorowych i 8 indywidualnych. Wielokrotnie uczestniczył w plenerach malarskich. Był komisarzem wielu wystaw. Należał do Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie oraz do Pomorskiego Oddziału Stowarzyszenia Marynistów Polskich W Ustce.

W roku 2016 został laureatem I nagrody na XVII Festiwalu Sztuki Wysokiej w Bytomiu za obraz „Szepty”.

Na wystawie będą prezentowane obrazy, rysunki, grafiki oraz dokumentacja działań performatywnych artysty z lat 2008-2017.

„ADAM MARUSZCZYK. NIEDOKOŃCZONY OBRAZ”
Regionalne Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych „Konduktorownia” w Częstochowie
01.12.2018 r. – 28.12.2018 r.
wernisaż: 01.12.2018 - godz. 19.00

Aneksem do wystawy będzie prezentacja prac fotograficznych w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” w Częstochowie zatytułowana „Fotograficzne obiekty Adama Maruszczyka”. Fotografia została wyodrębniona do oddzielnej prezentacji ze względu na swoje szczególne miejsce w działaniach twórczych artysty.

Kurator: Jolanta Jastrząb / Adrianna Tajchman

„FOTOGRAFICZNE OBIEKTY ADAMA MARUSCZYKA”
Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”, ul. Dąbrowskiego 1
01.12.2018 r. - 10.12.2018 r.
wernisaż: 01.12.2018 - godz.18.00

cz.info.pl; źródło: Informacja prasowa

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px