Banner Top

Jacek Łydżba. Krajobrazy i obrazy

Jacek Łydżba urodził się  w 1966 roku we Włoszczowie. Studiował w częstochowskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej oraz na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

W 1989 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem w pracowni plakatu prof. Macieja Urbańca. W 1999 roku uzyskał nominację do Paszportu „Polityki”. W latach 1995 -2015 pracował na Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.

Jest malarzem, który wyrósł z tradycji polskiej szkoły plakatu. Dlatego jego obrazy są wyraziste, mocne i jasno komunikujące swój przekaz. Twórczość malarska J. Łydżby (oleje, akwarela) jest szczególnie frapująca z uwagi na kolorystykę i dominujące motywy. Artysta używa czystych kolorów, nie łamie ich, nie miesza barw. Kolorystyczne zestawienia, mimo że intensywne, są jednak estetycznie wyszukane. Na jego obrazach pojawiają się postacie ludzkie, zwłaszcza kobiece - anielskie, ale i te na rowerach. Również zwierzęta: wilki, gołębie; anioły, samoloty, okręty, samochody, często z nutą zabawnej przewrotności. W latach 2017-18 powstał cykl pejzaży. Ważne miejsce w działaniach Jacka Łydżby zajmują szablony. Wycięte motywy mogą być inspiracją dla obrazów, ale istnieją też samoistnie. Są odbijane na kartonie, czasem zdobytym z jakiegoś pudełka, ze śladami jego pierwotnej funkcji. Wykazuje w nich w nich zmysł dekoracyjny i poczucie humoru, które pozwala mu zbliżyć się do sztuki ludowej i kiczu miejskich graffiti.

Wystawie towarzyszy katalog wydany  przez Galerię CKiS Wieża Ciśnien w Koninie przy udziale Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie.

UWAGA - W terminie 15. Nocy Kulturalnej, 15/16 września 2018 wystawa czynna będzie w godzinach "nocnych" - od 17.00 do 1.00, a w niedzielę, po zakończeniu Nocy - nieczynna.

Jacek Łydżba. KRAJOBRAZY I OBRAZY
malarstwo
14/09 – 21/10/2018
Miejska Galeria Sztuki, Aleja Najświętszej Maryi Panny 64, Sala Poplenerowa
wernisaż wystawy: 13/09/2018, godz.18.00

cz.info.pl; źródło: MGS Częstochowa

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px