Banner Top

Jakub Jakubowski. Na zboczu góry idee umierały spokojnie

Jakub Jakubowski, rocznik 80. Mieszka i pracuje w Częstochowie. Absolwent Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, Wydział Artystyczny – Malarstwo. Autor kilkunastu wystaw indywidualnych, uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych.

Trzykrotny stypendysta Prezydenta Miasta Częstochowy. Przewód doktorski zrealizował w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Na co dzień związany z Katedrą Malarstwa, Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie, gdzie uczy malarstwa i rysunku.

Jest pomysłodawcą i organizatorem wystaw: „Malarze” i „Rysunkarze” we współpracy z Regionalnym Towarzystwem Sztuk Pięknych Zachęta-KONDUKTOROWNIA, które łączą prace artystyczną, naukową i dydaktyczną. Uczestnik międzynarodowych sympozjów, których tematyką jest współczesne malarstwo. W pracy artystycznej bada dwa wątki figuracji oraz przedmiotu, poprzez które usiłuje mierzyć się z rzeczywistością.

Wystawa „Na zboczu góry idee umierały spokojnie” to cykl prac malarskich, dla których źródłem jest jedna z myśli, jakie autor notuje na tak zwanym marginesie szkicowników i obrazów. Poetyczny nico tytuł jest swoistą prowokacją do malarskich rozważań oscylujących wokół figury-postaci oraz przedmiotu. Oba wątki przenikają się w przestrzeni malarskiej, którą interpretować  można „czytając” obrazy jako komunikaty wizualne.  Autorowi trudno się przyznać do tego, że inspiracją do cyklu obrazów jest jego własna poezja, jednak przełamuje się i w dwóch obrazach wprowadza literę jako wyraz i wyrażenie.  Jednocześnie ma nadzieję na zrealizowanie w przyszłości obrazów-wierszy, które będą już tylko treścią, a nie zasłoną słowa w malarskim kontekście znaczeń.

malarstwo
16/03 - 14/04/2019
Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie, Aleja Najswietszej Marii Panny 64
Sala Poplenerowa
wernisaz 15/03/2019, godz. 18.00

cz.info.pl; źródło: MGS Częstochowa

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px