Banner Top

Michał Puszczyński. Stele

Regionalne Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie, Konduktorownia zaprasza Państwa na kolejną wyjątkową wystawę. Tym razem mają wielką przyjemność zaprezentować STELE Michała Puszczyńskiego.

Stele to najprostsze formy rzeźb/pomników, które towarzyszą rozwojowi cywilizacji od początku ludzkości. Wykonywane były z kamienia, drewna, gliny, metalu - ustawione pionowo, płaskie, raczej wyższe niż szersze, pokryte inskrypcjami ,ornamentem ub płaskorzeźbami. Stawiane aby pamiętać, ostrzegać, głosić chwałę, wskazywać drogę i wytyczać granicę.

Instalacja w przestrzeni ,Konduktorowni” nawiązuje do roli którą, pełniły przez tysiące lat. Proste, zwarte, masywne, surowe, zastygłe w bezruchu nie wyjaśniają dlaczego powstały i jaką mają funkcję. Wobec obiektów, których przeznaczenia nie rozumiemy budzą się w nas te same atawizmy, które towarzyszą nam od początku ludzkości. To uczucie i wrażenie pochodzi od odbiorcy a nie od obserwowanego przedmiotu, ceramiczne rzeźby staja się katalizatorem wyzwalającym to co jest w nas.

„Staram się pracować z pełną ekspresją z jednej strony pozwalając rękom działać bez planu, z drugiej strony w skupieniu obserwując zmieniającą się powierzchnie, proporcje, kształt. W momencie, w którym wydarza się coś nieoczekiwanego – przypadkowy ślad, pękniecie – staje się to wskazówką do dalszego rozwoju rzeźby. Pracuję aż do momentu, w którym poczuję instynktownie, że to co zrobiłem odpowiada moim oczekiwaniom. Ten sposób działania jest kontynuowany podczas wypalania rzeźb aż do temp 1350 C. Ogień i wysoka temperatura przepala glinę i popiół, którą ją pokrywa. Jest to gwałtowny i niekontrolowany proces, który tworzy unikalną barwę i teksturę na powierzchni prac. Nigdy nie chciałem w pełni panować nad procesem powstawania i wypalania ceramiki - interesuje mnie ekspresja a nie perfekcja.”

Michał Puszczyński artysta ceramik/rzeźbiarz (1976) absolwent PLSP Czestochowa i ASP Wrocław ,adiunkt w Katedrze Ceramiki Wydziału Ceramiki i Szkła ,Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Wrocław, realizuje rzeźby, instalacje, wykorzystując ceramikę jako główne medium. Prekursor wykorzystania dalekowschodnich metod wypalania ceramiki w Polsce. Udział w ponad 200 wystawach, sympozjach i projektach artystycznych w Europie, USA, Azji. Laureat m.in Nagrody Marszałka Ślaskiego dla Młodych Twórców, Stypendium „Młoda Polska”, stypendium MKiDN oraz Fulbright Senior Award 2019/2020.

Wernisaż: sobota 13 kwietnia - godz. 19.00
Regionalne Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie, Konduktorownia, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 34/36
Wystawa 13/04-26/04/2019

cz.info.pl; źródło: Konduktorownia Częstochowa

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px