Banner Top

Lokale gastronomiczne zwolnione z opłaty za zezwolenia alkoholowe

Z trzeciej raty opłaty należnej w tym roku lokale gastronomiczne są zwolnione na mocy kwietniowej uchwały Rady Miasta.

Wydział Funduszy Europejskich i Rozwoju Urzędu Miasta informuje, że na mocy uchwały Rady Miasta Częstochowy nr 564.XLII.2021 z dnia 8 kwietnia 2021 r. przedsiębiorcy posiadający zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży (lokale gastronomiczne) są zwolnieni z trzeciej raty opłaty za zezwolenia alkoholowe należnej w roku 2021.

Eko jazda z Wspólnie dla Częstochowy

Z okazji Światowego Dnia Bez Samochodu po raz pierwszy odbyła się zainicjowana przez Stowarzyszenie Wspólnie dla Częstochowy eko jazda.

Aby zachęcić częstochowianki i częstochowian do pro ekologicznych zachowań oraz do większej aktywności w „ Światowy Dzień bez Samochodu” zorganizowane zostało spotkanie rowerowe. Trasa została zaplanowana tak, by każdy bez względu na wiek mógł wziąć udział w wydarzeniu.

79. rocznica początku likwidacji Częstochowskiego Getta

Uroczystość upamiętniająca to tragiczne wydarzenie sprzed 79 lat odbyła się 22 września na Placu Samuela Willenberga. Była elementem obchodów Roku Pamięci Ofiar Częstochowskiego Getta.

Organizatorem uroczystości pod Pomnikiem Pamięci Żydów Częstochowian było Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Częstochowie, a współorganizowały je I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego oraz Urząd Miasta Częstochowy.

Nieczynny przystanek RONDO MICKIEWICZA

Biuro Inżyniera Ruchu UM Częstochowy informuje, że od czwartku do niedzieli, 23-26 września przystanek autobusowy RONDO MICKIEWICZA w kierunku centrum będzie nieczynny z uwagi na budowę nowego peronu tramwajowo-autobusowego.

Pasażerów linii nr 12, 14, 15, 17, 80 i 100 prosimy o korzystanie z następnego przystanku: DWORZEC PKS. Dla linii nr 58 kolejnym przystankiem będzie końcowy – DWORZEC GŁÓWNY PKP.

O czym musi pamiętać student pierwszego roku, który pobiera rentę rodzinną

Studenci pierwszego roku, którzy otrzymują z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych rentę rodzinną, mają tylko kilka dni na złożenie zaświadczenia z uczelni. Dzięki temu ZUS będzie mógł wypłacić im rentę rodzinną także za wrzesień. Czas na dostarczenie dokumentów upływa 30 września.

– Renta rodzinna przysługuje dzieciom do ukończenia przez nie 16. roku życia. Jeśli jednak dziecko nadal się kształci, dostanie rentę aż do zakończenia nauki, lecz nie dłużej niż do 25. roku życia. Chyba, że urodziny te przypadają w trakcie ostatniego roku studiów – wówczas świadczenie przysługuje do końca roku akademickiego – informuje Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa śląskiego.

Wraca przystanek RÓWNOLEGŁA, nieczynny - POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH

Od środy 22 września przystanek autobusowy RÓWNOLEGŁA w kierunku Rakowa wraca do docelowej lokalizacji. Z kolei w środę nieczynny będzie przystanek autobusowy POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH.

Biuro Inżyniera Ruchu UM Częstochowy informuje, że od środy 22.09.2021 r. przystanek autobusowy RÓWNOLEGŁA w kierunku Rakowa dla linii nr 12, 58, 80 i 100 zostanie uruchomiony w docelowej lokalizacji, za skrzyżowaniem z ul. Równoległą, przed nowym centrum handlowym.

Ekologiczny challenge #ŚląskieSMOGSTOP

Departament Projektów Regionalnych zaprasza do udziału w ekologicznym challenge'u #ŚląskieSMOGSTOP, który realizowany jest w ramach kampanii „Śląskie. Zmieniamy powietrze na dobre” (projektu InfoSMOG-MED). Wyzwanie zostało ogłoszone na kanale Facebook Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego pn. „Śląskie. Pozytywna energia”.

W challange’u udział może wziąć każdy. Wystarczy wykonać trzy proste kroki:
• Z poniższej listy zadań wybrać to, które uda się zrealizować w najbliższym czasie - i koniecznie pochwalić się na Facebooku. Proszę, pamiętać o dodaniu listy zadań w swoim poście, by inni mogli z niej skorzystać.
• Dodać w poście #ŚląskieSMOGSTOP.
• Zaprosić do wyzwania swoich znajomych, bliskich czy współpracowników.

Miejski program profilaktyki antyrakowej dla kobiet

Kobiety z grup ryzyka – w wieku od 25 do 50 lat – mogą skorzystać z bezpłatnego programu wczesnego wykrywania nowotworów piersi i jajnika.

Pełna nazwa tego bezpłatnego programu profilaktycznego to „Wczesne wykrywanie nowotworów złośliwych w rodzinach wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na raka piersi i raka jajnika – badanie genetyczne BRCA1.”

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px