Banner Top

Bezpłatne badania mammograficzne 29 i 30 sierpnia

Czy urodziłaś się w latach 1950-1969? Zbadaj się i zyskaj spokój oraz zachęć do badania bliskie osoby w podobnym wieku. LUX MED po raz kolejny zaprasza Panie w wieku 50-69 lat na bezpłatne badania mammograficzne. Będą realizowane w Częstochowie 29 i 30 sierpnia. Kolejna taka możliwość pojawi się 17 października.

Jedynie 38% uprawnionych Polek zgłasza się na kontrolne badania mammograficzne. Co roku rak piersi odbiera życie kilkunastu tysiącom z nich – Mamom, Siostrom, Przyjaciółkom. Kobiety zbyt późno dowiadują się, że są chore – rak nie boli, w początkowym stadium nie wpływa źle na samopoczucie, dlatego Panie rzadko zadają sobie pytanie, czy ta choroba może ich dotyczyć. Tymczasem tylko regularne kontrolowanie stanu zdrowia pozwala ocenić, czy w organizmie nie zachodzą niebezpieczne zmiany chorobowe. Zadowalający wynik poprzedniej mammografii nie zawsze gwarantuje, że obecnie nie zagraża nam nowotwór piersi. Bezpłatna mammografia w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi finansowanego przez NFZ pozwala to skutecznie sprawdzić.

Zatańcz z kotem w butach! – bezpłatny spektakl teatralny

Czy spryt i wyobraźnia wystarczą, aby zdobyć bogactwo i spełnić marzenia? Już 25 sierpnia mali widzowie sceny teatralnej w Centrum Handlowym Auchan Poczesna obejrzą nową adaptację bajki o sprytnym Kocie w butach, który odmieni życie ubogiego młynarczyka.

Znana wszystkim maluchom baśń o Kocie w butach została opisana po raz pierwszy przez Charlesa Perraulta w 1697 roku, a do tej pory doczekała się wielu adaptacji. Kolejną odsłonę historii o sprytnym kocie zobaczą mali goście Centrum Handlowego Auchan Poczesna. Nie zabraknie ciekawych przygód, zaskakujących zwrotów akcji i morału, który na długo zapadnie w pamięci widzów.

Sport to zdrowie!

Po wakacyjnej przerwie wracają bezpłatne zajęcia sportowe dla dzieci, organizowane w ramach akcji Profilaktyka poprzez sport. Będą się odbywały do końca roku.

Stowarzyszenie Sportowa Częstochowa zaprasza wszystkich zainteresowanych do Hali Sportowej Częstochowa przy ul. Żużlowej 4 (sala treningowa – parter). Zajęcia mają na celu aktywizowanie i zachęcanie do aktywnego spędzania wolnego czasu. Różnorodność zajęć pozwala na wybranie tematyki, która będzie interesująca dla danego uczestnika.

E-ZLA to już standard

Elektroniczne zwolnienia lekarskie to już standard. Od początku grudnia ubiegłego roku do końca lipca tego roku lekarze w całej Polsce wystawili prawie 17 mln elektronicznych zwolnień, w województwie śląskim to ponad 1,9 mln e-ZLA.

W lipcu w śląskim wystawiono blisko 224 tys. e-zwolnień, tych w formie papierowej zaledwie 20 sztuk, co stanowi 0,02 proc wszystkich zwolnień. Tak na Śląsku, jak i w kraju, liczba papierowych zwolnień systematycznie, z miesiąca na miesiąc spada.

Finał odwodnienia Kiedrzyna

W kolejnych częstochowskich dzielnicach porządkowany jest system gospodarki wód opadowych i roztopowych. Właśnie zakończyła się budowa odwodnienia Kiedrzyna, wcześniej inwestycja na Grabówce, a wkrótce rozpoczną się też prace obejmujące część dzielnicy Północ. Miasto zdobyło na realizację tych projektów środki unijne.

Odwodnienie Kiedrzyna to kolejna – po Grabówce – tego typu duża inwestycja, wpisująca się w programy „Kierunek Przyjazna Częstochowa” i „Lepsza Komunikacja w Częstochowie”. Brak infrastruktury odwadniającej w tym miejscu nie tylko powodował lokalne podtopienia, ale też uniemożliwiał realizację części zadań drogowych. Teraz powinno się to zmienić.

Specjalna linia autobusowa na Festiwal Kolorów

25 sierpnia zostanie uruchomiona specjalna linia autobusowa nr 110, którą będzie można dostać się na organizowany w Parku Lisiniec Festiwal Kolorów. Ponadto linie nr 11 i 31 będą obsługiwane wyłącznie przez autobusy przegubowe - informuje Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie.

Linia specjalna będzie kursować naprzemiennie z linią regularną nr 11 w relacji: plac Daszyńskiego, aleja NMP, ul. Kilińskiego, Racławicką, Nowowiejskiego (z powrotem przez Śląską), Sobieskiego, Pułaskiego, 7 Kamienic i Kordeckiego (w drodze powrotnej przez św. Jadwigi, św. Barbary i św. Augustyna).

27. Dni Częstochowy już w najbliższy weekend

Gwiazdami sobotniego koncertu przy pętli tramwajowej na Północy będą Kombii i Monika Lewczuk. Dzień później w Filharmonii Częstochowskiej Hania Stach przypomni przeboje Whitney Houston, a na Lisińcu odbędzie się „Festiwal Kolorów”. A to tylko część atrakcji.

– Dni Częstochowy to jak co roku świetne zwieńczenie miejskiego, plenerowego lata. Serdecznie zapraszam wszystkich do wzięcia udziału w tym święcie naszego miasta – program jest na tyle różnorodny, że każdy powinien znaleźć dla siebie coś ciekawego. A w tym roku okazja do świętowania jest podwójna, bo przy okazji 60-tkę obchodzi Automobilklub Częstochowski. – mówi prezydent Częstochowy.

Rozwój Subregionu Północnego – spotkanie w ramach RIT

W Częstochowie odbyło się Zgromadzenie Ogólne Regionalnych Inwestycji Terytorialnych Subregionu Północnego Województwa Śląskiego. Spotkanie było także okazją do skonsultowania 21 ogólnopolskich samorządowych tez, zawierających postulaty naprawy państwa.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego – sygnatariusze porozumienia z 6 marca 2015 roku o współpracy w sprawie opracowania i realizacji Strategii RIT dla Subregionu Północnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, jako gospodarz spotkania i lider subregionu, zaprosił do udziału w spotkaniu także m.in. prezesa Związku Miast Polskich, prezydenta Gliwic - Zygmunta Frankiewicza oraz przewodniczącego Zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, prezydenta Rybnika - Piotra Kuczerę.

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px