Banner Top

Pomóż superbohaterom znowu stać się dziećmi

Ruszyła kampania społeczna „Pomóż superbohaterom znowu stać się dziećmi”. Powstała, by zachęcać do tworzenia rodzin zastępczych, a jej pomysłodawcą i realizatorem jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie. Głównym elementem kampanii jest spot filmowy.

Przygotowana przez MOPS kampania ma na celu zwrócenie uwagi na potrzeby dzieci, które nie mogą z różnych powodów wychowywać się w rodzinie biologicznej. Dla takich dzieci poszukiwani są rodzice zastępczy, a więc osoby, które czasowo zaopiekują się nimi i stworzą jak najlepsze warunki dla ich rozwoju.

Wyjątkowo uroczyście o powstaniu styczniowym w II LO

Nie dziwi, że właśnie to liceum obchodzi 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego z rozmachem – wszak patronuje mu Romuald Traugutt, jeden z przywódców zrywu. Choć wtedy nosił pseudonim Michał Czarnecki…

22 stycznia Polska obchodziła 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego – ostatniego zrywu niepodległościowego Polek i Polaków w XIX stuleciu. Jego ostatnim „dyktatorem” – czyli, przekładając na dzisiejsze nazewnictwo: przywódcą – był Romuald Traugutt, patronujący dziś m.in. częstochowskiemu II Liceum Ogólnokształcącemu.

Miejskie dotacje dla uczelni

Trwa nabór wniosków w kolejnej edycji programu „Akademicka Częstochowa" Dotacje dla częstochowskich uczelni z budżetu miasta są ważną składową programu „Akademicka Częstochowa”. Wnioski o te środki będą przyjmowane do 20 marca.

Dotacje mogą być przeznaczone na dofinansowanie zadań, o których mówi ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Są to m.in. prowadzenie kształcenia na studiach (także podyplomowych), kształcenie doktorantów, świadczenie usług badawczych czy stwarzanie osobom z niepełnosprawnościami warunków pełnego udziału w tym, co uczelnia ma do zaoferowania.

Zmiany organizacyjne w Urzędzie Miasta Częstochowy

W Urzędzie Miasta Częstochowy od początku lutego wprowadzane są zmiany organizacyjne mające na celu optymalizację realizacji zadań w niektórych obszarach działań administracji samorządowej. Mają głównie charakter wewnętrzny i nie wpływają istotnie na zmiany w obsłudze interesantów.

Licencje przewozowe, zadania związane z optymalizacją zaopatrzenia w media oraz większość miejskich zadań kontrolnych znalazły się w zakresie działania Wydziału Inżynierii Miejskiej i Kontroli powstałego w miejsce dotychczasowego Biura Inżyniera Ruchu oraz Wydziału Kontroli. Zadania kontrolne dotyczące kontroli podatkowej oraz przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu przechodzą do Wydziału Podatków i Opłat.

Kolejny rekord WOŚP w Częstochowie

Częstochowski sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przeliczył pieniądze zebrane podczas finału. To rekordowa kwota - 655 707, 39 zł, niemal 150 tys. więcej niż w ubiegłym roku.

Hasłem tegorocznego 31. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbył się 29 stycznia było „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich - małych i dużych!". Częstochowianki i częstochowianie byli bardzo hojni. Podczas tegorocznego finału w naszym mieście wolontariusze WOŚP zebrali rekordową kwotę prawie 656 tys. zł, to blisko 150 tys. więcej niż w ubiegłym roku.

583 tys. wniosków o 500+ na kolejny okres świadczeniowy

Rodzice i opiekunowie w ciągu niepełnych dwóch dni złożyli już około 583 tys. wniosków o 500+ na kolejny okres świadczeniowy, co objęło blisko 904 tys. dzieci.

Od 1 lutego tego roku ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie wychowawcze Rodzina 500+ na nowy okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. Wnioski można złożyć m.in. za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS dostępnej na smartfony lub tablety. Do godz. 8 rano, 2 lutego, poprzez aplikację złożono ponad 21 tys. wniosków na przeszło 35 tys. dzieci.

Godziny dostępności biblioteki do 25 lutego

Do tej daty potrwają wprowadzone kilka tygodni temu zmiany godzin otwarcia Biblioteki Publicznej i jej filii. Zawieszona też będzie do tego czasu dostępność stanowisk komputerowych.

Jak poinformowało kierownictwo Biblioteki Publicznej im. Władysława Biegańskiego, zawieszenie dostępności stanowisk komputerowych w Bibliotece Głównej oraz filiach potrwa do soboty, 25 lutego. Nadal będą dostępne natomiast stanowiska umożliwiające korzystanie z programu Academica, Lex i zbiorów zdigitalizowanych.

Od 3 do 6 lutego aleja Pokoju bez tramwajów

Od najbliższego piątku do poniedziałku linie tramwajowe nr 1 i 2 będą kursować na skróconej trasie: Fieldorfa-Nila – Zajezdnia MPK. Linia tramwajowa nr 3 – bez zmian.

Biuro Inżyniera Ruchu informuje, że w dniach 3-6 lutego (od piątku do poniedziałku), linie tramwajowe nr 1 i 2 będą kursować na skróconej trasie: Fieldorfa-Nila – Zajezdnia MPK.

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px