Dwie dekady w Unii Europejskiej

1 maja mija 20 lat od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. W Częstochowie jubileusz zostanie uczczony m.in. wtorkowym szkolnym koncertem na placu Biegańskiego, wystawą w MDK oraz majowymi koncertami w Filharmonii.

Bilans dwudziestolecia Polski w UE jest bezdyskusyjnie dodatni, a świętowaniu rocznicy towarzyszy poczucie, że stanowiło ono dla rozwoju naszego kraju najlepszy okres w jego najnowszej historii. Potwierdzają to dane statystyczne: udało się nam w ciągu tych 20 lat zmniejszyć dystans względem średniego poziomu rozwoju krajów unijnych.

W 2004 r. mieliśmy 51,5% średniego unijnego PKB per capita, a obecnie jest to już 80%. Do Polski z samej polityki spójności trafiły środki o wartości przeszło 161 mld euro, które wspierały inwestycje transportowe, energetyczne, w ochronę środowiska, innowacyjność i rozwój przedsiębiorstw czy wreszcie całą sferę społeczną. Sama Częstochowa uzyskała od 2004 r. 1 mld 826 mln zł dofinansowania do projektów inwestycyjnych, społecznych czy edukacyjnych.

W Częstochowie w maju świętujemy tę radosną rocznicę w głównej mierze muzycznie
30 kwietnia w godz. 11-13 na placu Biegańskiego VII Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika wraz z zaprzyjaźnionymi liceami oraz przy pomocy Wydziału Edukacji Urzędu Miasta organizuje wydarzenie wokalno-artystyczne: „Częstochowa w Europie”.

Spotkanie z okazji pierwszomajowego święta pracy, które zaplanowano na placu Pamięci Narodowej, będzie również okazją do obchodów 20-lecia naszej obecności w strukturach Unii Europejskiej – planowane jest uroczyste odśpiewanie „Ody do radości” – hymnu UE.

W obchody święta włączyła się Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana, która zaprasza 9 maja w Czwartkowy Wieczór z Chórem na spotkanie z europejską muzyką chóralną. W programie: Brahms, Mendelssohn-Bartholdy, Distler, Rheinberger, Saint-Saëns, Elgar, Penderecki. Wystąpi Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum.

Filharmonia podjęła również współpracę z Instytucją Kultury Ars Cameralis i wspólnie organizuje cykl „Śląskie!Europa!”, w ramach którego zaplanowano dwa koncerty: na 21 maja – Paul Brody Quartet a dwa dni później – Carrantuohill & Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej.

Paul Brody jest światowej sławy amerykańskim trębaczem, kompozytorem i aranżerem. Ten wszechstronny artysta ostatnie lata poświęcił na zagłębianiu się w różnych tradycjach w celu odnalezienia w nich własnego muzycznego stylu. W Częstochowie przedstawi swój autorski kwartet, grający muzykę z nurtu modern klezmer/jazz w składzie: Paul Brody (trąbka), Lisa Hoppe (kontrabas, wokal), Christian Koegel (gitara), Hans Otto (perkusja).

Natomiast Carrantuohill to jeden z najbardziej znanych polskich zespołów grających muzykę w dużej mierze opartą na celtyckiej tradycji. Na rynku muzycznym istnieją już niemal od czterech dekad i na swoim koncie mają występy na licznych światowych festiwalach. W ramach cyklu „Śląskie!Europa!” wystąpią wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej, której przewodniczył będzie dyrygent Adam Klocek – kompozytor, wiolonczelista, dyrektor Filharmonii Częstochowskiej.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa