Banner Top

Alkomaty dla policji i częstochowskich kierowców

Miasto przekazało środki na zakup 6 alkomatów, dzięki którym przy częstochowskich komisariatach policji można sprawdzić trzeźwość. To inicjatywa służąca bezpieczeństwu mieszkanek i mieszkańców.

- Wspólnie z częstochowską policją prowadzimy różnego rodzaju akcje prewencyjne mające na celu poprawę bezpieczeństwa m.in. częstochowskich seniorów, młodzieży, innych grup społecznych, czy też zabezpieczania mieszkań w czasie naszych wyjazdów. Kolejny przykład tej współpracy to przekazanie środków na zakup alkomatów z jednorazowymi ustnikami, aby nasi mieszkańcy mogli samodzielnie i anonimowo sprawdzić swoją trzeźwość, zanim wsiądą za kierownicę – mówi prezydent Częstochowy. – Mam nadzieję, że przełoży się to na bezpieczeństwo pieszych i wszystkich uczestników ruchu drogowego.

– Alkomaty zostały zainstalowane w 6 komisariatach w miejscach ogólnodostępnych, w pobliżu stanowisk kierowania. Urządzenia, na których wyświetla się instrukcja, są intuicyjne w obsłudze i nie wymagają żadnych działań ze strony policjantów, w tym odnotowania faktu w książce badań ani spisania danych osobowych – dodaje Komendant Miejski Policji w Częstochowie. – Badanie można więc przeprowadzić w pełni anonimowo, co z pewnością spowoduje, że więcej osób się na nie zdecyduje. To pozwoli im uniknąć potencjalnej odpowiedzialności karnej, ale – co najważniejsze – nie będą stanowić zagrożenia na drogach.

Środki na zakup alkomatów (24 tys. zł) zostały na podstawie zawartej umowy przekazane na konto Wojewódzkiego Funduszu Wsparcia Policji KWP w Katowicach. Dzięki temu policja dokonała zakupu sprzętu, który pozwala za samodzielne sprawdzenie trzeźwości w miejscach przygotowanych na terenie komisariatów policji w Częstochowie przy ulicach: Popiełuszki 5 (KP I), Bór 14 (KP II), Kiedrzyńskiej 98 (KP III), Kopernika 38 (KP IV), Czecha 15 (KP V) i Łukasińskiego 26 (KP VI).

Zakupu dokonano z miejskich środków w ramach tzw. funduszu „małpkowego”, czyli opłat ze sprzedaży napojów alkoholowych w opakowaniach jednostkowych do 300 ml.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px