Banner Top

Dlaczego warto wybrać zawód medyczny?

Z jednej strony młodzież, z drugiej – ci, którzy od lat pracują w ochronie zdrowia i mogą o tym wiele opowiedzieć. Takie spotkanie odbędzie się w Urzędzie Miasta 20 marca.

Ogromne zapotrzebowanie na medyków – lekarzy, pielęgniarki – w Polsce to wiedza powszechna i fakt, którego nikt nie kwestionuje. Jak wynika z monitoringu sytuacji na rynku pracy oraz prognoz na przyszłość, profesje medyczne znajdują się w tzw. grupie zawodów deficytowych. Czyli – zapotrzebowanie na takich specjalistów znacznie przekracza dostępną ich liczbę.

W interesie starzejącego się i zmagającego się z chorobami cywilizacyjnymi polskiego społeczeństwa jest zatem to, aby jak najwięcej młodych ludzi wybierało kierunki medyczne na uczelniach. Można je studiować także w Częstochowie – od niedawna na Uniwersytecie Jana Długosza działa również kierunek lekarski.

Rozumiejąc zarówno potrzeby, jak i pojawiające się nowe możliwości kształcenia, Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miasta organizuje spotkanie służące promocji zawodów medycznych wśród młodzieży. Spotkanie będzie elementem projektu „Ciekawi świata, ciekawi przyszłości”, wspierającego młodych w wyborze dobrze dopasowanej do ich aspiracji i zdolności, a przy tym atrakcyjnej zawodowej kariery.

Goście-prelegenci opowiedzą o powodach, dla których wybrali kiedyś lekarską lub pielęgniarską profesję, o swoich zawodowych początkach, o codzienności pracy w ochronie zdrowia. Udział w spotkaniu zapowiedzieli dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie Wojciech Konieczny oraz naczelna pielęgniarka tej placówki Joanna Dziedzic. Miejski projekt „Częstochowa dla medyków” przedstawi Anna Tymoshenko z Centrum Obsługi Inwestora UM.

Z kolei ofertę kierunków medycznych Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza zaprezentują dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu prof. dr hab. n. med. dr n. hum. Sławomir Letkiewicz oraz prodziekani – doktorzy Anna Pilis, Magdalena Myga-Nowak, Leon Rak i Tomasz Góra. Wszyscy ci goście opowiedzą o zawodach medycznych młodzieży częstochowskich liceów – „Traugutta”, „Mickiewicza”, „Norwida” oraz Liceum Samorządowego.

Spotkanie odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 20 marca, o godz. 10 w sali sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy, ul. Śląska 11/13.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px