Banner Top

Dwa dni gości z Rezekne w Częstochowie

Delegację z łotewskiej szkoły przyjęła Szkoła Podstawowa nr 50. W murach szkoły był m.in. Dzień Łotewski, a poza nimi – oglądanie miasta i okolic.

Dwudniowa wizyta przedstawicieli szkoły z Rezekne (Rēzeknes 5. pamatskola) miała charakter studyjny i odbyła się na zaproszenie Urzędu Miasta. To rezultat zawartego kilka lat temu porozumienia o współpracy między Częstochową a Rezekne.

23 marca w powitaniu łotewskich gości z uczennicami i uczniami Szkoły Podstawowej nr 50 im. gen. Wł. Sikorskiego wzięli udział naczelnik Wydziału Edukacji UM Rafał Piotrowski, częstochowski parlamentarzysta Zdzisław Wolski oraz dyrektor Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych Rafał Dziwis. Ze strony placówki z Rezekne z częstochowskimi gospodarzami przywitała się jej dyrektorka Vija Poikāne.

Dzieci z obu szkół odebrały nagrody za konkursowe prace plastyczne oraz multimedialne na temat Polski i Łotwy. Młodzi częstochowianie zaprezentowali krakowiaka, piosenki (polską, łotewską, francuską i włoską), a dzieci i nauczyciele z Łotwy zagrali i zaśpiewali swoje ludowe utwory. Był też quiz ze znajomości obu krajów. Po powitalnym spotkaniu goście wzięli udział w lekcjach języka polskiego oraz informatyki, a po południu wybrali się na przechadzkę po Jasnej Górze z przewodnikiem.

Drugi dzień, 24 marca, był w SP nr 50 „Dniem Łotewskim”. Goście uczestniczyli w zajęciach tanecznych, podczas których sami też uczyli częstochowian łotewskiego tańca ludowego. Czekały na nich jeszcze zajęcia kulinarne – uczniowie I klasy przygotowywali zdrowe kanapki pod kierunkiem dietetyczki Katarzyny Stankow, a siódmoklasiści – zdrowe słodycze.

Była też lekcja francuskiego i szybki kurs poloneza z częstochowskimi ósmoklasistami pod okiem nauczyciela wychowania fizycznego. Łotewscy goście zrewanżowali się pokazując kroki swojego tańca ludowego, a długą przerwę spędzili na sportowo, w sali gimnastycznej, także z ósmoklasistami. Nauczyciele z Łotwy z kolei z dużym zaciekawieniem obejrzeli lekcję muzyki, bo przywiązują dużą wagę do artystycznych zajęć i obiecali przygotować polską piosenkę na rewizytę częstochowian. Drugiego dnia po południu w programie było jeszcze zwiedzanie zamku w Olsztynie, który zrobił na gościach spore wrażenie…

Uczennice i uczniowie SP nr 50 mieli wiele okazji, aby lepiej poznać się ze swoimi koleżankami i kolegami z Łotwy, podobnie jak i nauczyciele. Teraz szkoły realizują wspólny projekt – jego efekty zostaną pokazane w Rezekne.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px