Banner Top

Dzień Pluszowego Misia 2017

Wszystkie dzieci kochają misie. To jedna z najbardziej znanych i lubionych zabawek. Kto z nas dorosłych nie wraca pamięcią do pierwszego ukochanego misia?

Od lat towarzyszą dzieciom na całym świecie. On pociesza, doda otuchy i do niego przytulają się zasypiając. Jest przyjacielem, który jest zawsze wtedy, kiedy go najbardziej potrzebują.

25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia! Choć trudno w to uwierzyć, pierwszy miś-maskotka powstała 115 lat temu i do dziś pozostaje jedną z najpopularniejszych dziecięcych zabawek na świecie.

Światowy Dzień Pluszowego Misia to święto stosunkowo nowe. Zostało ustanowione dopiero 25 listopada 2002 roku dokładnie w setną rocznicę powstania tej popularnej maskotki.

Historia Misia związana jest z polowaniem prezydenta Stanów Zjednoczonych Teodora Roosvelta, podczas którego postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent ujrzawszy biedne zwierzątko, rozkazał je natychmiast uwolnić. Wydarzenie z misiem uwiecznił na rysunku Clifford Berryman w waszyngtońskiej gazecie.

Popularność misia z rysunku postanowił wykorzystać właściciel sklepu z zabawkami na nowojorskim Brooklynie Morris Mitchom. Na cześć prezydenta pluszaka nazwał „Teddy's Bear” (Teddy – od zdrobnienia imienia Theodore, bear – ang. niedźwiedź). Zgodę na wykorzystanie imienia wydał sam prezydent USA podsumowując to krótkim zdaniem: „Nie sądzę, żeby moje imię było wiele warte w tym niedźwiedzim interesie”.

Roosevelt strasznie się mylił. Narody anglojęzyczne do dziś pluszowego misa nazywają po prostu „Teddy's Bear”, a maskotka stała się niekwestionowanym królem zabawek.

Nieskończona ilość i rodzaje misiów sprawiają, że każdy z nich jest wyjątkowy i niepowtarzalny na swój sposób. Nie jest to zwyczajna zabawka a zabawka z duszą. Miś Pluszowy, a szczególnie ten nasz, wyjątkowy i ukochany - taki Miś, po to jest misiem, żeby było kogo tulić, gdy jest smutno i pada deszcz. Ma duże uszy, żeby mieć coś do targania i kochania, ma bardzo miękkie łapki, za które można go trzymać, kiedy tylko chcemy.

Pluszowe misie stały się również inspiracją dla pisarzy. Tak powstała jedna z najsłynniejszych bajkowych postaci – Kubuś Puchatek. Autor bajki A. A. Milne wzorował się na pluszowym misiu swojego syna Christophera. Każdy z nas pamięta bajkowe postacie z czasów dzieciństwa: przyjacielskiego Misia Uszatka, wciąż podróżującego Misia Coralgola, sympatycznego misia Yogi z Parku Yellowstone, czy miłego Misia Paddingtona.

Znając przywiązanie dzieci do swoich pluszowych misiów Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA stworzyło Szpital Pluszowego Misia. Jest to projekt edukacyjny, który poprzez zabawę ma na celu zmniejszenie u dzieci stresu związanego z wizytą u lekarza.

Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem i powiernikiem największych sekretów i tajemnic. Podczas Dnia Pluszowego Misia w szkołach i przedszkolach organizowane są konkursy i festyny, gdzie nagrodami są oczywiście pluszowe misie. Tego dnia przedszkola, szkoły oraz biblioteki starają się połączyć zabawę z nauką.

Światowy Dzień Pluszowego Misia w Częstochowie
Od 20 listopada w Multicentrum „ZODIAK” obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Podczas warsztatów każdy będzie mógł zrobić swojego ulubionego bohatera bajek, wziąć udział w warsztatach plastycznych i technicznych oraz w ciekawych konkursach. Światowy Dzień Pluszowego Misia w Multicentrum „ZODIAK” będzie pełen niespodzianek! Warsztaty trwają do 27 listopada. Więcej o warsztatach TUTAJ

Historia Kubusia Puchatka

cz.info.pl

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px