Banner Top

Marian Michalik patronem ulicy w Częstochowie

Podczas ostatniej sesji miejscy radni nadali nazwę drodze będącej przedłużeniem ulicy Norwida w dzielnicy Wyczerpy. Drogę wewnętrzną biegnącą od ulicy Cypriana Kamila Norwida w kierunku wschodnim nadano nazwę Mariana Michalika.

Marian Michalik był częstochowskim malarzem i artystą. Urodził się w 1947 w Zabrzu, w 1966 ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Częstochowie. Malował martwą naturę, naturę i portrety.

Jego prace były prezentowane na wystawach w kraju i za granicą m.in. w Japonii, Monako, Austrii, Szwecji, Czechosłowacji, na Węgrzech i w Stanach Zjednoczonych. W 1987 roku Michalik został członkiem Europejskiej Akademii, Sztuk, Wiedzy i Literatury w Paryżu. Prace artysty znajdują się w Muzeum Magicznego Realizmu w tzw. Chojnówce w Wiśle oraz w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie. Artysta zginął tragicznie – w wypadku samochodowym w wieku 50 lat. Od 2001 r. w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie odbywa się Ogólnopolski Konkurs na Obraz dla Młodych Malarzy im. Mariana Michalika.

Warto wspomnieć, że w okolicy Wyczerp znajdują się inne ulice, którym patronują znani twórcy m.in. ulica poety i prozaika - Emila Zagadłowicza, rzeźbiarza i malarza Piusa Welońskiego czy malarza i pisarza Józefa Czapskiego.

Podjęte przez radnych uchwały w kwestii nowych ulic wejdą w życie dwa tygodnie po ogłoszeniu ich w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px