Banner Top

Nie żyje Andrzej Kalinin

8 czerwca 2021 w wieku 88 lat zmarł Andrzej Kalinin – pisarz, publicysta, członek PEN Clubu i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Andrzej Kalinin – pisarz, publicysta, członek PEN Clubu i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Odznaczony m.in. Złotą Odznaką „Zasłużony dla Województwa Śląskiego”, orderem „Zasłużony dla Kultury Polskiej Gloria Artis”, Nagrodą Literacką Czesława Miłosza czy Nagrodą im. Karola Miarki za całokształt twórczości. W 1998 roku otrzymał również Złoty Krzyż Zasługi, wręczony przez Prezydenta RP.

Andrzej Kalinin urodził się w 1933 roku w Jędrzejowie. Debiutował w wieku 51 lat, poza zasięgiem cenzury, w kwartalniku literackim „Arka” (1984, pod pseudonimem Antoni Tuchowski) opowiadaniem Konie. Utwór ten w 1987 roku przedrukowano w paryskim wydawnictwie „Aktis”, w wyborze najważniejszych publikacji polskiej prasy podziemnej. Współpracował m.in. z paryską „Kulturą” czy nowojorskim „Dziennikiem Polskim”. Pierwsza jego książka „... i Bóg o nas zapomniał” czytana była w Radiu Wolna Europa i Programie I Polskiego Radia. Rok później Czesław Miłosz uhonorował tę książkę swoją Nagrodą Literacką. Kilka tygodni później noblista gościł w domu Andrzeja Kalinina w Kusiętach koło Częstochowy. Pisał również dla częstochowskiej prasy. Był stałym współpracownikiem Towarzystwa Galeria Literacka.

Przez klika lat pisarz organizował i prowadził w częstochowskim ratuszu spotkania z wybitnymi postaciami ze świata kultury, nauki i sztuki wywodzącymi się głównie z Częstochowy.

Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w sobotę 12 czerwca o godz. 14.00 w kaplicy na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Radomskiej 117 w Częstochowie.

cz.info.pl

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px