Banner Top

Ostatnie dni akcji „Czytaj PL”

Jeszcze tylko przez niecały tydzień można pobierać tytuły tegorocznej, ogólnopolskiej akcji promującej czytanie. Wypożyczone ebooki i audiobooki będzie można jednak „doczytać” do 6 grudnia!

Przez ostatnie tygodnie w Polsce i poza jej granicami miłośniczki i miłośnicy książek – dzięki akcji Czytaj PL – mogli wybrać się w podróż do literackiego wszechświata. Obejmuje on m.in. hipnotyzujący thriller („Żałobnica”), kryminalną rzeczywistość emerytowanej policjantki Krystyny („Wiosna zaginionych”) czy opowiadania polskiego mistrza science fiction („Fantastyczny Lem. Antologia opowiadań według czytelników”).

Akcja ponownie dotarła na Polską Stację Antarktyczną imienia Henryka Arctowskiego – na jej facebookowym profilu można było śledzić, jak jej pracownicy oddawali się literackim przyjemnościom.

Ostatni raport o stanie czytelnictwa w Polsce opublikowany przez Bibliotekę Narodową wskazuje, że coraz chętniej sięgamy po lekturę. W zeszłym roku 42 proc. pytanych przyznało, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy przeczytało w całości książkę – to najlepszy wynik od sześciu lat. Organizatorzy Czytaj PL wierzą, że także ta akcja przyczynia się do poprawy czytelnictwa. Nie bez powodu Czytaj PL jest jedną z większych akcji promujących czytelnictwo w Polsce – jak dotąd wzięło w niej udział co najmniej 300 tysięcy osób. Dociera do niemal wszystkich polskich miast, a w jej promocję zaangażowana jest również młodzież szkół średnich. W tym roku do akcji „Upoluj swoją książkę” dołączyło ponad 900 szkół i 1000 nastoletnich ambasadorów.

Do końca listopada – za pośrednictwem aplikacji Woblink i zeskanowanego kodu QR – możliwe jest darmowe pobranie 12 bestsellerowych książek. Jednak tegoroczne tytuły w formie ebooka i audiobooka czytać i słuchać można aż do 6 grudnia. Wszystkie książki biorące w tym roku udział w akcji pozostaną do tego czasu w aplikacji Woblink na „półce użytkownika”. W tym roku z Czytaj PL korzystać mogą nie tylko użytkownicy smartfonów i tabletów, ale również posiadacze czytników Kindle™ i InkBOOK.

Akcji towarzyszy też konkurs „Zostań QRierem nie z tej ziemi” – należy wywiesić charakterystyczny żółty plakat akcji w swoim mieście – w miejscu, gdzie każdy będzie mógł bez trudu zeskanować kod QR umożliwiający dostęp do 12 bestsellerowych tytułów. Zdjęcie plakatu należy przesłać organizatorom do 30 listopada. Na zwycięzców czekają czytniki e-booków oraz bony do Woblinka. Szczegóły i regulamin dostępne są TUTAJ.

Lista dostępnych książek:
1. Kornel Filipowicz „Formikarium” (Wydawnictwo Znak)
2. Anna Kańtoch „Wiosna zaginionych” (Wydawnictwo Marginesy)
3. Tomasz Lem „Awantura na tle powszechnego ciążenia” (Wydawnictwo Literackie)
4. Stanisław Lem „Fantastyczny Lem. Antologia opowiadań według czytelników” (Wydawnictwo Literackie)
5. Aleksandra Lipczak „Lajla znaczy noc” (Wydawnictwo Karakter)
6. Robert Małecki „Żałobnica” (Wydawnictwo Czwarta Strona)
7. Tomasz Michniewicz „Chwilowa anomalia” (Wydawnictwo Otwarte)
8. Marcin Mortka „Nie ma tego złego” (Wydawnictwo SQN)
9. Dionisios Sturis „Gorzkie pomarańcze” (Wydawnictwo Poznańskie)
10. Beata Szady „Dziobak literatury. Reportaże latynoamerykańskie” (Wydawnictwo Dowody na istnienie)
11 Robert J. Szmidt „Per aspera ad astra” (Wydawnictwo Rebis)
12. Magdalena Witkiewicz „Srebrna łyżeczka” (Wydawnictwo Filia)

Organizatorami Czytaj PL są Miasto Kraków, KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, Woblink, a partnerem strategicznym – Instytut Książki. Czytaj PL dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Częstochowa jest jednym z miast partnerskich akcji.

cz.info.pl; źródło i foto: BP UM Częstochowa

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px