Banner Top

Po raz kolejny ZUS startuje z „Lekcjami z ZUS”

To już dziewiąta edycja „Lekcji z ZUS” organizowana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych dla szkół ponadpodstawowych. Co roku uczestniczący w nich uczniowie otrzymują solidną dawkę wiedzy z ubezpieczeń, emerytur, rent czy składek. Nie inaczej będzie w tym roku. Wiedza zdobyta podczas zajęć z ZUS pozwoli młodym ludziom z pełną świadomością wkroczyć na rynek pracy.

Każdy uczeń, który weźmie udział w projekcie, może spróbować też swoich sił w olimpiadzie „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Na zwycięzców czekają indeksy na uczelnie wyższe lub dodatkowe punkty w rekrutacji na wybranych kierunkach uniwersytetów i szkół wyższych oraz nagrody rzeczowe. Zgłoszenia szkół do udziału w olimpiadzie przyjmowane są do 28 października 2022 r.

- Od 2014 r. w „Lekcjach z ZUS” wzięło udział łącznie ponad 516 tys. uczniów. W roku szklonym 2021/2022 w olimpiadzie uczestniczyło ponad 35 tys. uczniów z całej Polski. Co roku województwo śląskie ma silną reprezentację zarówno w liczbie zgłoszeń szkół do projektu, jak i uczestników olimpiady z wiedzy o ZUS i systemie ubezpieczeń społecznych – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Lekcje na całe życie
Czym są „Lekcje z ZUS”? Jest to cykl czterech lekcji dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Podczas zajęć z ZUS-u młodzież dowiaduje się czym są ubezpieczenia społeczne, jakie niosą korzyścią, a jakie obowiązki, a jakie jest ryzyko nie ubezpieczeniowe. Ponadto dla tych, którzy planują prowadzenie własnej działalności gospodarczej, lekcje są doskonałym wsparciem w zrozumieniu jakim ubezpieczeniom podlegają płatnicy składek, czyli przedsiębiorcy, jakie są terminy zgłoszeń do ZUS, czy rozliczania, ale też na jakie ulgi może liczyć startujący biznes. Jak wynika z badań blisko trzy czwarte generacji Z chce w przyszłości założyć własną firmę. Dlatego tym bardziej lekcje o prowadzeniu biznesu wpisują się w potrzeby młodego pokolenia, a wiedza z zakresu ubezpieczeń społecznych pozwoli im świadomie podejmować decyzje na etapie dorosłego zawodowego życia.

Gotowe materiały
ZUS przygotował dla nauczycieli materiały, które pomogą zrealizować zajęcia o ubezpieczeniach: scenariusze, prezentacje multimedialne, filmy, gry i zeszyty ćwiczeń. Są do pobrania na stronie internetowej Materiały - ZUS . Nauczyciele mogą też skorzystać z nagrań wideo gotowych lekcji a także wsparcia pracowników Zakładu.

ZUS zaprasza do udziału w olimpiadzie. W sprawie organizacji zajęć „Lekcje z ZUS” w województwie śląskim można kontaktować się z koordynatorami ds. komunikacji i edukacji w poszczególnych oddziałach ZUS: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (O/ZUS Bielsko-Biała), Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (O/ ZUS w Chorzowie), Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (O/ZUS w Częstochowie), Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (O/ZUS w Rybniku), Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (O/ZUS w Sosnowcu) i Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (O/ZUS w Zabrzu).

cz.info.pl; źródło: ZUS

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px