Banner Top

Stypendia dla przyszłych pielęgniarek

W ramach programu „Częstochowa dla Medyków” władze miasta, poprzez propozycję stypendiów, zachęcają młodych lekarzy i pielęgniarki do podjęcia pracy w Miejskim Szpitalu Zespolonym. Pierwsze siedem studentek pielęgniarstwa zaczęło korzystać z systemu stypendialnego.

Głównym celem programu jest umożliwienie mieszkańcom i mieszkankom dostępu do wykwalifikowanej kadry medycznej. Okres pandemii dobitnie ujawnił kłopoty systemu opieki zdrowotnej w kraju, w tym zarówno braki sprzętowe, jak i kadrowe polskiej służby zdrowia. Brak wyspecjalizowanych pielęgniarek staje się coraz bardziej odczuwalny. Częstochowa chce temu lokalnie przeciwdziałać i przekonywać studentki kierunków pielęgniarskich do pozostania w mieście.

– W listopadzie 2019 i 2020 r. przedstawialiśmy pierwszych stypendystów lekarzy, a po konsultacjach ze środowiskiem pielęgniarskim rozszerzyliśmy zakres programu, zmieniając jego nazwę z „Dostępny lekarz” na „Częstochowa dla Medyków” - mówił prezydent Częstochowy podczas spotkania ze studentkami kierunku pielęgniarskiego Uniwersytetu Jana Długosza, które pobierają już stypendium. Podczas rozmowy z przyszłymi pielęgniarkami dziękował im za wybór tego zawodu, tak potrzebnego w Częstochowie i miejskim szpitalu.

7 stypendystek - przyszłych pielęgniarek - otrzymało już pierwszą wypłatę stypendium w wysokości 1000 zł. Stypendystkami mogą być studentki lub studenci pielęgniarstwa częstochowskich uczelni, bo do nich skierowany jest ten program (w przypadku studentów i studentek kierunku lekarskiego mogą to być przyszli lekarze z uczelni medycznych z całego kraju, którzy zdecydują się na pracę w miejskim szpitalu).

Program „Częstochowa dla Medyków” zakłada także pomoc samorządu w szkoleniu, dokształcaniu i podnoszeniu kwalifikacji osób wykonujących zawody medyczne i z tej możliwości też będą mogły – oprócz lekarek i lekarzy - skorzystać w razie potrzeb pielęgniarki i pielęgniarze. Program będzie realizowany do 2023 roku, z uwzględnieniem możliwości jego przedłużenia na pięć lat.

cz.info.pl; źródło i foto: BP UM Częstochowa

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px