Banner Top

Unijne inwestycje Subregionu Północnego w filmowym podsumowaniu

Na stronie Związku Gmin i Powiatów Subregionu Północnego Województwa Śląskiego można obejrzeć film prezentujący i podsumowujący inwestycje ze środków unijnych realizowane w ramach Regionalnych Inwestycji Terytorialnych przez samorządy naszego subregionu w ostatnich latach. 1 maja obchodzimy rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Przypomnijmy, że Stowarzyszenie pod nazwą Związek Gmin i Powiatów Subregionu Północnego Województwa Śląskiego z siedzibą w Częstochowie zrzesza wszystkie 34 gminy i powiaty z Subregionu Północnego. Związek formalnie funkcjonuje od 3 stycznia 2020 roku. Powstał m.in. po to, aby jeszcze lepiej koordynować działania samorządów z okolic Częstochowy związane z pozyskiwaniem europejskich środków w ramach RIT.

Na stronie znajdują się także informacje dotyczące bieżącej działalności stowarzyszenia, aktualnych konkursów RPO WSL, prac planistycznych dotyczących nowego okresu programowania, a także linki do zakładek związanych z funduszami unijnymi na stronach gmin i powiatów subregionu.

Subregion północny, którego liderem jest Częstochowa to jeden z subregionów najlepiej radzących sobie w kraju z optymalnym wykorzystaniem środków w ramach Regionalnych Inwestycji Terytorialnych.

Wspomniany film dostępny jest TUTAJ.

O korzyściach z funduszy unijnych (w tym środków z RIT, które dystrybuowane są na poziomie subregionalnym) warto przypominać, tym bardziej, że 1 maja obchodzimy 17. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Bez obecności Polski w UE nie byłoby unijnego wsparcia, z którego korzystaliśmy i korzystamy, i na które wkrótce ponownie będziemy mogli liczyć.

Warto dodać, że samo Miasto Częstochowa pozyskało dotychczas dofinansowanie unijne do różnego rodzaju zadań (głównie inwestycyjnych) w wysokości 1 mld 571 mln zł, czego 193 mln stanowiły środki przedakcesyjne, a 1 mld 378 mln zł - zdobyte przez miasto już po integracji z Unią.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px