Banner Top

Wolność motywem przewodnim Dnia Samorządu w Częstochowie

Szeroko pojmowana wolność będzie tematem przewodnim koncertu w ramach tegorocznych obchodów Dnia Samorządu w Częstochowie. O znaczeniu wolności 23 maja na placu Biegańskiego zaśpiewają znani artyści, których do udziału w projekcie zaprosiło miasto oraz współautor scenariusza koncertu – Skubas.

Dzień Samorządu Terytorialnego to święto służące zarówno upowszechnianiu idei samorządności, jak i pogłębianiu lokalnych więzi. W Częstochowie od kilku lat podczas obchodów odbywały się koncerty poświęcone wybitnym polskim artystom związanym z miastem – twórczo wspominano m.in. Halinę Poświatowską, Janusza Gniatkowskiego, Kalinę Jędrusik, czy Krzysztofa Komedę.

Podczas plenerowych widowisk prezentowały się największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Nie inaczej będzie tym razem, z tą różnicą, że bohaterem wydarzenia nie będzie konkretna osoba, a wartość, która doskonale wpisuje się w klimat, charakter i czas obchodów. Mowa o wolności. Okazja do podkreślenia jej znaczenia jest tym większa, że w tym roku mija 30 lat od wyborów w 1989 r., których efektem była budowa wolnego i demokratycznego państwa, w tym także – co niezmiernie istotne – odrodzenie samorządności lokalnej.

- W roku jubileuszu tamtego wydarzenia chcemy zachęcić wszystkich do zastanowienia się nad istotą, sensem i potrzebą wolności - w naszym życiu osobistym i społecznym – mówił podczas konferencji zapowiadającej święto samorządu prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. – Dlatego wybraliśmy formułę koncertu, w której wolność będzie tematem przewodnim i zaprosiliśmy do współtworzenia  projektu muzyczną i artystyczną osobowość, jaką niewątpliwie jest Skubas.

Tegoroczne obchody odbędą się 25 maja na placu Biegańskiego. Muzycznym gospodarzem wieczoru będzie wspomniany Radosław Skubaja - autor takich przebojów jak „Linoskoczek" czy „Nie mam dla ciebie miłości". Całość rozpocznie się o godzinie 19 od występu Barbary Wrońskiej, kojarzonej z kultowym zespołem „Pustki”, która do Częstochowy przyjedzie ze swoim solowym materiałem. Następnie o dwudziestej odbędzie się uroczystość wręczenia tegorocznych wyróżnień „Promotor Częstochowy”. To coroczna okazja, aby docenić osoby ważne dla miasta i pracujące na jego pozytywny wizerunek.

O godzinie 20.30 rozpocznie się koncert pod hasłem „Wolność”, a na scenie, oprócz Skubasa zobaczymy takich artystów, jak Katarzyna Groniec, Misia Furtak, Tymon Tymański i Marek Dyjak.

- Dla nich i pod nich przygotowujemy specjalny repertuar – podkreśla Skubas. – W tych wyborach kierowałem się na pewno wolnością wyrazu i wolnością słowa, która w naszym kraju była zawsze ważnym aspektem, ale nie w sposób oczywisty i bezpośredni. Nie celowałem w te sztandarowe utwory, które kojarzą się z kwestią wolności politycznej. Chciałem uniknąć utworów może już trochę wyeksploatowanych, a jednocześnie jednoznacznych politycznych skojarzeń.

W czasie koncertu usłyszymy m.in. utwory Grzegorza Ciechowskiego i Jacka Kaczmarskiego, a także - na specjalne życzenie prezydenta Częstochowy - „The Sound of Silence” Paula Simona i Arta Garfunkela. Współczesna interpretacja klasycznego utworu zapadła w pamięć uczestnikom wielotysięcznych manifestacji po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza w styczniu tego roku.

Koncertowi towarzyszyć ma oprawa wizualna i specjalnie przygotowana scenografia, za którą w tym roku odpowiedzialny będzie Maciej Szupica (również obecny podczas konferencji).

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px