Banner Top

Wóz strażacki od rotarian dla Charkowa

Dar dla strażaków z Charkowa to wsparcie z zaprzyjaźnionego z Częstochową niemieckiego Pforzheim. W inicjatywę zaangażowane były kluby rotariańskie z Pforzheim i Częstochowy, które organizują pomoc dla Ukrainy.

Darowiznę odebrali 4 stycznia na placu Biegańskiego w Częstochowie Andriej Eremenko, szef oddziału Straży Pożarnej w Charkowie oraz Konstantin Kovalov, szef wydziału prawnego Straży Pożarnej. Wóz pożarniczy dla walczącej Ukrainy przekazał symbolicznie prezydent Częstochowy, dziękując klubom Rotary za skutecznie przeprowadzoną akcję pomocową.

- Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy w odezwie na nasz apel przynosili dary, jakie później przekazywaliśmy na Ukrainę, tym, którzy pomagali i pomagają na różne sposoby – mówił podczas spotkania prezydent. – Życzyłbym sobie i wszystkim zaangażowanym, żeby ta pomoc nie była potrzebna, żeby jak najszybciej wojna się zakończyła i żebyśmy jak najszybciej przystąpili do pomocy Ukrainie związanej nie z wojną, a z odbudową kraju. Potrzebne są takie sygnały wsparcia zarówno duchowego, jak i materialnego. Niech ta wojna skończy się wreszcie, żeby można było zacząć żyć w normalnej, wolnej od agresji Europie.

Miasto Pforzheim to wieloletni partner Częstochowy, dlatego burmistrz Pforzheim Dirk Buescher i komendant Straży Pożarnej Pforzheim Sebastian Fischer postanowili właśnie za pośrednictwem naszego miasta przekazać w pełni wyposażony wóz strażacki oraz odzież dla walczącej Ukrainy. Częstochowa prowadzi od wielu lat współpracę z ukraińskimi miastami, w tym z Charkowem.

Przekazanie samochodu nie byłoby możliwe bez współudziału dwóch zaprzyjaźnionych i współpracujących ze sobą od lat klubów Rotary z Pforzheim i Częstochowy. W czasie majowego pobytu w Częstochowie goście z Rotary Club Pforzheim mieli okazję zapoznać się z formami pomocy społeczności naszego miasta, w tym częstochowskiego klubu Rotary oraz jego zagranicznych partnerów dla Ukrainy. Przekazanie wozu strażackiego jest kolejnym elementem wsparcia dla ludności ukraińskiej. Transportem samochodu z Niemiec zajęła się firma Hegelmann.

Częstochowa od początku konfliktu zbrojnego wspiera zarówno ukraińskich uchodźców, jak i Ukrainę poprzez darowizny i transporty darów, które trafiają m.in. do miast współpracujących z Częstochową. Miejska Stacja Pogotowia Ratunkowego już w marcu ubiegłego roku przekazała ambulans oraz sprzęt medyczny na potrzeby pogotowia obwodu lwowskiego. W czerwcu do miasta Chmielnicki trafiły nasze cztery niskopodłogowe autobusy marki Solaris.

KLUBY ROTARIAN WSPIERAJĄ UKRAINĘ
Wartość pomoc dla Ukrainy ze strony częstochowskich rotarian i ich partnerów wynosi już ponad 600 tys. złotych. Prezydenci Rotary Club Częstochowa – najpierw Wojciech Jankowski, a później (od lipca ub. roku) Tomasz Kołodziejski – rozwinęli w 2022 r. szeroką sieć współpracy z klubami Rotary w USA, Wielkiej Brytanii i Niemiec. Partnerami w międzynarodowym wsparciu mieszkańców Ukrainy są kluby rotariańskie z Florydy, New Hampshire, Teksasu i Ohio (USA), Pforzheim i Oerlinghausen (Niemcy) oraz Hungerford (Wielka Brytania).

Prezydent Rotary Club Pforzheim Norbert Ratzlaff w czasie majowej wizyty w Częstochowie przekazał do punktu pomocy Ukraińcom w naszym mieście środki żywności, higieny osobistej o wartości 2 tys. euro. Natomiast na początku grudnia 2022 roku Kluby Rotary Pforzheim i Częstochowa przekazały PCK podstawowe artykuły żywnościowe i higieniczne o wartości 7 tys. zł dla uchodźców z Ukrainy przebywających w Częstochowie.

Częstochowscy rotarianie wspomagają również częstochowskie ośrodki zajmujące się opieką dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami. W grudniu 2022 roku darowizny po 20 tysięcy złotych na działalność statutową trafiły do Stowarzyszenia Pielęgniarsko-Opiekuńczego „Z Ufnością w Trzecie Tysiąclecie” oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 przy ul. Legionów w Częstochowie.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px