Banner Top

Z Muzeum ku gwiazdom – i ku Księżycowi

20 lipca Muzeum Częstochowskie świętuje 50. rocznicę lądowania człowieka na Księżycu i zaprasza na niecodzienne spotkanie z astronomią i astronautyką. Pełen atrakcji program zacznie się o godz. 16.00 i potrwa do późnego wieczora.

50. rocznica pomyślnej i doniosłej misji kosmicznej jest dla Muzeum Częstochowskiego okazją, aby zachęcić nas do spojrzenia w niebo inaczej niż na co dzień. W Ratuszu już od maja prezentowana jest objęta patronatem Częstochowskiego Towarzystwa Naukowego wystawa „Ku gwiazdom”, przygotowana we współpracy m.in. z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie i Muzeum Lotnictwa w Krakowie.

Wśród eksponatów można zobaczyć m.in. skafandry, prowiant astronautów, sprzęt niezbędny w przestrzeni kosmicznej czy kawałki meteorytów. Jest i łazik marsjański z Politechniki Częstochowskiej, doceniony już przez międzynarodowy, naukowy świat. 20 lipca w programie przygotowanym przez nasze Muzeum jest właśnie m.in. zwiedzanie tej wystawy w towarzystwie jej kuratora Marka Nowaka. Oprócz tego będzie można naocznie przekonać się, co potrafi skonstruowany przez młodych częstochowskich inżynierów łazik marsjański, a także przyjrzeć się  niebu za pomocą specjalistycznego sprzętu oraz poznać szczegóły całego programu ,,Apollo” – z naciskiem na lądowanie załogi pod dowództwem Neila Armstronga na Srebrnym Globie.  

Swój „księżycowy” wieczór organizuje także Ośrodek Kultury Filmowej „Iluzja” – kino pokaże 20 lipca dokument „Apollo”, zawierający unikatowe materiały dotyczące słynnej misji.


Program wydarzenia organizowanego przez Muzeum Częstochowskie:  
20 lipca 2019 – Ratusz
godz. 16.00-19.00 – pokazy możliwości łazika marsjańskiego skonstruowanego przez studentów Politechniki Częstochowskiej
godz. 17.00-20.20 – oglądanie nieba za pomocą przyrządów optycznych (jeśli warunki pogodowe tego nie uniemożliwią)
godz. 20.30 – wykład o programie kosmicznym „Apollo”, z uwzględnieniem 50. rocznicy lądowania na Księżycu załogi „Apollo 11”
godz. 21.20 – kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Ku gwiazdom” – spotkanie z Markiem Nowakiem
godz. 22.00 – zakończenie

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px