Banner Top

Znowu dowiemy się więcej o autyzmie

Bowiem zbliżają się wydarzenia towarzyszące Światowemu Dniu Świadomości Autyzmu – imprezy, happeningi, konferencja, a także gala w Miejskim Domu Kultury z udziałem dwójki znakomitych częstochowskich artystów.

Wydarzenia i inicjatywy, dzięki którym znowu nieco poszerzy się nasza wiedza o żyjących tuż obok osobach ze spektrum autyzmu, potrwają między 29 marca i 2 kwietnia. Tegoroczne hasło to „Autyzm. W różnym świetle”.

Sam Światowy Dzień Świadomości Autyzmu (ang. World Autism Awareness Day) obchodzony jest każdego roku 2 kwietnia na mocy rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ z 2007 roku. Obchody mają na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu. A wiedzy o nim ciągle brakuje, więc uzasadnienie dla corocznych działań edukacyjnych w tym zakresie będzie istnieć chyba jeszcze długo…

29 marca o godz. 10 na placu Pamięci Narodowej zaplanowano imprezę „Się maluje na niebiesko” z udziałem szkół i organizacji pozarządowych. Dzień później, też od godz. 10, na placu Biegańskiego stanie „Przystanek autyzm” – impreza głównie dla najmłodszych, a mianowicie przedszkolaków, którzy w sposób dopasowany do swojego wieku także powinni uczyć się, że są wokół nich osoby autystyczne. Przy muzyce i pląsach ta wiedza będzie im „przemycana”.

31 marca to dzień konferencji naukowej „Jestem osobą z autyzmem – dajcie mi szansę” w Urzędzie Miasta. Tego samego dnia – tyle że wieczorem – Miejski Dom Kultury przy ul. Łukasińskiego 50/68 od godz. 18 będzie areną gali, której towarzyszyć będzie recital „Kora Jackowska. Poetka” z udziałem znanej m.in. z Teatru im. A. Mickiewicza Agnieszki Łopackiej oraz znanego ze scen muzycznych Krzysztofa Niedźwieckiego. Możemy się spodziewać połączenia recytacji i piosenki – z tekstami Kory, zmarłej na nowotwór pięć lat temu frontmanki Maanamu, a dziś – patronki Promenady Śródmiejskiej w Częstochowie. Wstęp na galę i recital jest wolny, natomiast organizatorzy zachęcają do kupowania przed koncertem cegiełek, z których dochód pójdzie na potrzeby Środowiskowego Domu Samopomocy typu D dla osób ze spektrum autyzmu lub niepełnosprawnościami sprzężonymi. Dom taki funkcjonuje w Częstochowie dopiero od roku.

1 kwietnia czeka nas jeszcze akcja informacyjna „Niebieskie zakupy”, a potem – od godz. 16 – impreza z charytatywnym wymiarem w Muzeum Monet i Medali, czyli „Tanecznym krokiem w niebieski świat autyzmu”. Całość zakończy się 2 kwietnia – w niedzielę – akcją informacyjną pod hasłem „Niebieski tramwaj”. Możemy się też spodziewać niebieskiej iluminacji na murach jasnogórskiego klasztoru…

Organizatorami tych wszystkich wydarzeń są Stowarzyszenie Daj Mi Czas, Środowiskowy Dom Samopomocy typu D w Częstochowie, Zespół Szkół Specjalnych nr 23 im. Janusza Korczaka oraz Urząd Miasta Częstochowy.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px