Razem dla Słowaka

Według opini Państwowej Straży Pożarnej budynek przy Al. Kościuszki 8, w którym swoją siedzibę ma I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego zagraża bezpieczeńswu jego użytkowników.

Jednak PSP w Częstochowie nie wydała zakazu eksploatacji budynku szkoły, a nakazała wykonanie prac adaptacyjnych, zgodnych z obecnymi wymogami PPoż, do końca 2016 roku.

We wtorek 26 maja z al. Sienkiewicza pod magistrat przeszedł marsz protestacyjny uczniów, nauczycieli, absolwenów i sympatyków I LO im. Słowackiego.

Protestyjący obawiają się, że miasto pod pozorem remontu, chce na stałe przenieść szkołę z historycznego budynku przy Alei Kościuszki 8 do nowej siedziby przy ul. Legionów. Miasto dementuje te domysły, zleciło również ekspertyzę w tej sprawie.

W tym samym dniu o 17.30 w budynku I LO im. Słowackiego materiał „To jest temat” nagrywała TVP Info (link do video).

Sprawa nadal budzi wiele kontrowersji, spekulacji i pytań. Uczniowie walczą o to, by szkoła pozostała przy al. Kościuszki 8 i nie została przeniesiona na ulicę Legionów. Nie przekonują ich zapewnienia, że po remoncie Szkoła wróci do „cenrum miasta”. Czyli gdzie? - pytają.

{youtube}https://www.youtube.com/watch?v=duBEjHEp3jQ&feature=youtu.be{/youtube}

Treść petycji:

Szanowny Pan,
Krzysztof Matyjaszczyk
Prezydent Miasta Częstochowa

Szanowny Pani Prezydencie,

W niniejszej petycji, chcieliśmy wyrazić głębokie zaniepokojenie planami władz miasta w stosunku do lokalizacji I LO im. J. Słowackiego. Nie zgadzamy się, aby budynek naszej ukochanej Szkoły z powodu nie spełnienia wymogów pożarniczych został przeniesiony na Legionów. Chcemy i musimy zawalczyć o to, by I LO im. J Słowackiego pozostało przy al. Kościuszki 8.

Nie znajdujemy żadnego uzasadnienia do podjęcia takiej decyzji. Pozbawienie szkoły jej siedziby, zdaniem uczniów i nauczycieli w praktyce oznacza powolną śmierć 108-letniej placówki. Gdyby do tego doszło, nieatrakcyjna, bardzo słabo skomunikowana z innymi rejonami lokalizacja spowoduje, że będzie coraz mniej chętnych zainteresowanych uczeniem się w I LO. Nasze liceum prawdopodobnie już dziś odczuwa skutki całego zamieszania, gdyż mało kto będzie chciał posłać swoje dziecko do szkoły, z którą nie wiadomo co się stanie.

Nie wierzymy, że planowany remont rzeczywiście zostanie szybko i sprawnie przeprowadzony, gdyż media donoszą, że nie ma na to wystarczających środków. Nie pozwolimy na przeniesienie naszej szkoły, gdyż remont może przeciągać się w nieskończoność, a przez to Liceum straci swoją siedzibę i prestiż, na czym ucierpi nie tylko cała społeczność zgromadzona wokół szkoły, ale też wizerunek Częstochowy.

Mając na uwadze względy bezpieczeństwa, apelujemy o pozostawienie I LO im. J. Słowackiego przy ul. Kościuszki 8 i systematyczną realizację zaleceń straży pożarnej w miarę pozyskiwanych środków do 2016 r.

W zawiązku z powyższym, prosimy o rozważenie naszych postulatów, które mają na celu ochronę wspólnego dobra społeczności lokalnej.

W imieniu uczniów,
Klaudia Miszczyk

Aktywna jest już petycja internetowa, pod którą zbierają podpisy od osób, które nie mają możliwości podpisać jej na terenie Częstochowy TUTAJ

Więcej o akcji na stronie „Razem dla Słowaka”

cz.info.pl; źródło: Razem dla Słowaka