Banner Top

Stanisław Marek Śledziński

Galeria 4Arte zaprasza na wernisaż jubileuszowej wystawy z okazji 45-lecia twórczych działań artysty Stanisława Marka Śledzińskiego.

Z urodzenia Łodzianin. Studia plastyczne ukończył w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie (obecnie Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza), dyplom w 1981 roku.

III Wystawa Fotografii Członków Jurajskiego Fotoklubu Częstochowa

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie zaprasza na wernisaż i zwiedzanie III Wystawy Fotografii Członków Jurajskiego Fotoklubu Częstochowa - poniedziałek 10 stycznia 2022 r. godz. 18.00.

To już trzecia zbiorowa wystawa fotografii członków Jurajskiego Fotoklubu Częstochowa. Tym razem można podziwiać prace 30 autorów. Ekspozycja objęta patronatem Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej, będzie prezentowana w Galerii ART FOTO ROK-u do 30 stycznia.

Śladami Szpicbródki w Częstochowskim Muzeum

Wszyscy pamiętamy przygody kasiarza Henryka Kwinto i Duńczyka przedstawione w filmie VABANK z 1981 r., którego reżyserem i scenarzystą był Juliusz Machulski.

Mało kto wie, że ów Kwinto to tak naprawdę Antoni Stanisław Cichocki, znany pod pseudonimem Szpicbródka. A Duńczyk to Marian Brzeziński, pseudonim Maniek Buc. Co mieli oni wspólnego z Częstochową? To, że właśnie w naszym mieście zaplanowali napad na Bank Polski mieszczący się przy al. NMP 34!

Znamy laureatów Fujifilm Moment Street Photo Awards 2021

W minioną sobotę w OPK Gaude Mater miał miejsce finał międzynarodowego konkursu Fujifilm Moment Street Photo Awards 2021. Podczas ogłoszenia wyników poznaliśmy 59 finałowych zdjęć 44 autorów. Jury przyznało 5 wyróżnień honorowych oraz wyłoniło trzech laureatów konkursu Moment.

Pierwsze miejsce aparat Fujifilm X-pro3 wraz z obiektywem Fujinon XF 23 mm f/2.0 R WR oraz plecak Peak Design Everyday Backpack 20l v2 zdobyła Małgorzata Adamczyk za fotografię „Deszcz na dożynkach”.

Drugie miejsce, plecak Peak Design Everyday Totepack 20l v1, dysk LaCie Rugged mini 1tb oraz 4000 zł zdobył Cezary Stolecki za fotografię „Lockdown 2021”.

Projekcja filmu „Zwykli ludzie, niezwykłe sprawy – historia Solidarności częstochowskiej”

W tym roku 13 grudnia mija 40. rocznica wprowadzenia przez władze PRL-u stanu wojennego w Polsce. Z tej okazji DKF „Rumcajs” zaprasza na projekcję filmu dokumentalnego „Zwykli ludzie, niezwykłe sprawy – historia Solidarności częstochowskiej”.

Film pokazuje udział mieszkańców Częstochowy i regionu w polskiej drodze do niepodległości. Autorzy filmu zaprosili do nagrania naocznych świadków, którzy uczestniczyli w walce o demokrację. Wspomnienia te są udokumentowane niepublikowanymi wcześniej materiałami filmowymi i fotograficznymi z tamtego okresu.

Jubileusz Agnieszki Łopackiej

Aktorka naszego Teatru, Agnieszka Łopacka, w najbliższy piątek będzie świętować jubileusz 25-lecia pracy artystycznej. Z tej okazji, Teatr im. Adama Mickiewicza serdecznie zaprasza na spektakl „Pannonica”*, w którym aktorka wciela się w rolę Pannoniki Rothschild, mecenaski jazzu, przyjaciółki m.in. Theloniousa Monka, Charliego Parkera.

Agnieszka Łopacka jest absolwentką Wydziału Aktorskiego PWSFTv i T im. Leona Schillera w Łodzi. Na deskach częstochowskiego Teatru zadebiutowała w 1996 roku rolą Sandry w spektaklu „Lot nad kukułczym gniazdem” w reż. Łukasza Wylężałka, rok później wcieliła się w Ismenę i Eurydykę w „Antygonie” Helmuta Kajzara w reż. Tadeusza Kijańskiego. Na przestrzeni 25 lat stworzyła wiele ciekawych ról; grała w spektaklach reżyserowanych przez m.in. Krystynę Jandę, Katarzynę Deszcz, Justynę Celedę, Magdalenę Piekorz, Adama Hanuszkiewicza, Igora Gorzkowskiego, Jerzego Bończaka.

Wernisaż wystawy pokonkursowej „Klimaty Częstochowy”

W piątek 19 listopada, w Pawilonie Wystawowym Muzeum Częstochowskiego w Parku im. Staszica poznamy zwycięzców 14. edycji konkursu fotograficznego „Klimaty Częstochowy”.

Mamy za sobą długą przerwę, bowiem trzynasta edycja Klimatów odbyła się w 2018 r. Kolejny rok upłynął na pracy nad międzynarodowym konkursem Biennale Fotografii Ulicznej Moment, który miał być organizowany zamiennie z Klimatami. Jednak rok 2020 przyniósł pandemię i lockdown. Prawie wszystkie wydarzenia kulturalne zostały odwołane. Zostaliśmy zamknięci w domach, czekając na lepsze czasy.

Wieczór autorski Mariusza Czubaja

Spotkanie z Mariuszem Czubajem, autorem powieści kryminalnych, a także literaturoznawcą i antropologiem kultury odbędzie się w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” w Częstochowie w piątek 12 listopada o godzinie 18:00.

Mariusz Czubaj jest antropologiem kultury, znawcą literatury, wykładowcą akademickim, a jednocześnie autorem docenianych powieści z gatunku sensacyjnych i kryminalnych.

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px