Banner Top

Nowa adaptacja „Czerwonego kapturka”

3 grudnia w częstochowskim Teatrze premierowo zostanie wystawiony spektakl opowiadający o jednej z najpopularniejszej postaci z klasycznych baśni rozsławionych przez braci Grimm. Reżyserii podjął się Dariusz Wiktorowicz, kojarzony ze sztuką „Gałganiarz i Patyczek".

Opowieść o dziewczynce w czerwonej czapeczce i wilku ma średniowieczne korzenie, a w XVII wieku ukazała się w zbiorze baśni spisanych przez Charles'a Perraulta. Bracia Wilhelm i Jacob Grimmowie uzupełnili ją później o szczęśliwe (nie dla wilka!) zakończenie.

Zwiedzanie za pół ceny

Muzeum Częstochowskie dołączyło do ogólnopolskiej akcji „Polska Zobacz Więcej – Weekend za pół ceny”, która ma zachęcić do korzystania z rodzimych atrakcji turystycznych poza sezonem wysokim.

Kampania jest organizowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki i Polską Organizację Turystyczną. W akcji mogły wziąć udział m.in. instytucje kultury, restauracje czy hotele, oferując swoim odbiorcom usługi w bardziej korzystnych cenach. Jej celem jest zachęta do podróżowania osób, które z różnych względów, także finansowych, nie korzystały z ofert turystycznych czy aktywnego wypoczynku krajoznawczego.

Scena Lokalna. Koncert Cacana Mania w OPK Gaude Mater

W niedzielę, 13 listopada, na Scenie Lokalnej w Ośrodku Promocji Kultury Gaude Mater odbędzie się koncert zespołu Cacana Mania. Początek godz. 18.00

Zespół Cacana Mania zadebiutował w lipcu 2018 roku na Festiwalu Sztuki i Wina w Olsztynie pod Częstochową. Grupa występuje głównie na scenach lokalnych regionu częstochowskiego, zarówno klubowych, jak i plenerowych. Muzyka, jaką uprawia, ma charakter eklektyczny: w kompozycjach i aranżacjach słychać wpływy blues-rocka, ale jest też reggae, są piosenki poetyckie, elementy rocka progresywnego a nawet nawiązania do twórczości Erika Satie.

„Puzzle ze wspomnień”. Wernisaż wystawy Anny Marciniak

Anna Marciniak zaprezentuje w Ośrodku Promocji Kultury Gaude Mater w Częstochowie wystawę zatytułowaną „Puzzle ze wspomnień”. Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek 10 listopada 2022 o godzinie 18:00.

Cykl obrazów pt. „Puzzle ze wspomnień” to malarski zapis historii znanych mi ludzi. Inspiracją do tych kompozycji są kadry, małe cząstki, impresje z życia, będące odbiciem ich pragnień, marzeń, bolączek czy fascynacji. Malarski język jakim się posługuję nie opisuje ich dosłownie. Przy pomocy malarskich środków odtwarzam kalki z charakteru, ze sposobu widzenia świata każdego z bohaterów.

„Szczelina” - wystawa fotografii Jana Budzowskiego

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy fotograficznej autorstwa Jana Budzowskiego - poniedziałek 7 listopada 2022 r., godz. 18:00. Ekspozycja będzie prezentowana w galerii fOTOPOBUDKA ROK-u do 30 listopada 2022 r.

Jan Budzowski po Studium Fotograficznym ukończył Szkołę Filmową im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach jako operator obrazu. Autor zdjęć do kilkudziesięciu filmów dokumentalnych dla Telewizji Polskiej i Telewizji Niemieckiej ARD, pokazywanych w Polsce, Niemczech i Stanach Zjednoczonych, filmu fabularnego i setek odcinków seriali fabularnych dla polskich stacji telewizyjnych.

Historia Senatu w Muzeum Częstochowskim

W listopadzie w Ratuszu zagości wystawa „Historia i teraźniejszość - w 100. rocznicę pierwszego posiedzenia Senatu RP”.

Wystawę dzięki, której będzie można poznać historię Senatu RP obejrzymy od 4 do 12 listopada w budynku ratusza na placu Biegańskiego. Wstęp jest bezpłatny.

W II Rzeczypospolitej dwuizbowy system parlamentarny wprowadziła konstytucja marcowa z 1921 r. Postanowiono w niej, że senatorowie, tak jak posłowie na Sejm, wybierani będą w głosowaniu powszechnym, tajnym, bezpośrednim, równym i proporcjonalnym. Ordynacja wyborcza określiła, że w skład Senatu wejdzie 111 senatorów. Prawo wyborcze przysługiwało obywatelom polskim, którzy spełniali warunki zawarte w ordynacji, m.in. limit wieku: czynne prawo wyborcze mieli obywatele po ukończeniu 30 lat, bierne prawo wyborcze natomiast – ci, którzy skończyli 40 lat.

43 Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Haliny Poświatowskiej

W najbliższą sobotę poznamy laureatów 43. Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Haliny Poświatowskiej. Finałowi towarzyszą dodatkowe wydarzenia, w tym dwa koncerty.

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie zaprasza na finał 43. Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Haliny Poświatowskiej i wydarzenia towarzyszące - 3-5 listopada 2022 r.

„Apetyt na życie” – Poświatowska przywołana obrazami

Poświęcona poetce z Częstochowy wystawa Klubu Malarzy przy Towarzystwie Historycznym im. Szembeków w Warszawie będzie otwarta w Ośrodku Promocji Kultury 22 października o godz. 17:00.

Wystawa poświęcona jest pamięci Haliny Poświatowskiej w 55. rocznicę jej śmierci. Swoje prace zaprezentują Dominique Albinski, Tomasz Awdziejczyk, Małgorzata Bartel, Ewelina Dziewońska-Chudy, Anna Dybowska, Marcin Dybowski, Anna Forycka-Putiatycka, Magdalena Kmiecik, Elżbieta Murawska, Małgorzata Omelańczuk-Pawluk, Ewa Powroźnik i Agnieszka Wróblewska.

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px