Banner Top

Spotkanie autorskie z Celiną Walasik

Celina Walasik napisała książkę „Odkrywam siebie na nowo”. Autorka spotka się z publicznością w Ośrodku Promocji Kultury 24 marca 2023 o godzinie 18:00. Rozmowę poprowadzi Paulina Boś.

Odkrywam siebie na nowo
Siedziałam w kawiarni, tuż przy oknie. Miałam doskonały widok na główny rynek miasteczka. Uśmiechałam się, a w głębi siebie czułam spokój. Wiedziałam, że to tylko chwilowe, cieszyłam się więc tym stanem, dopóki mogłam. Po drugiej stronie stolika siedział Szymon, przystojny szatyn. Patrzył na mnie radośnie i opowiadał o swojej kolejnej podróży. Słuchałam go z ożywieniem i troszkę zazdrościłam mu tych wojaży po świecie. Nie raz chciał mnie zabrać ze sobą na jedną z wypraw, ale zawsze odmawiałam.

„Złote jabłko” w DKF Rumcajs

Dyskusyjny Klub Filmowy „Rumcajs” i Studio Filmowe KAS FILM zapraszają do Akademickiego Centrum Kultury – Klub „Politechnik” Częstochowa al. Armii Krajowej 23/25 na projekcję filmu dokumentalnego pt. „Złote jabłko, czyli krótką opowieść o długiej historii Górnego Śląska”.

Film jest opowieścią o przeszło 1000-letniej historii Górnego Śląska. Polskiej krainie, która przez 600 lat pozostawała w rękach różnych najeźdźców, by powrócić do Macierzy. O narodzie, który stworzywszy własną integralność kulturową, czuł się nadal częścią wymarzonej Polski. O Ślązakach, którzy w Ojczyźnie za tę odmienność trafiali do więzień i obozów pracy. Wreszcie o regionie, który w XX wieku zrobił ogromną karierę gospodarczą i ekonomiczną.

Wernisaż wystawy prac Mirosławy Truchty-Nowickiej

23 lutego o godzinie 18:00 Muzeum Częstochowskie zaprasza do Galerii Dobrej Sztuki na wernisaż wystawy „To” Mirosławy Truchty-Nowickiej. Ekspozycja jest inicjowaniem dialogu z odbiorcą i propozycją dialogu dla odbiorcy ze sobą samym.

To – z łaciny „wobec” – w znaczeniu: wobec rzeczywistości wszelkich, widzialnych, niewidzialnych, faktów i zmyśleń. I To jako to – rzecz, dzieło, sytuacja…

Mariusz Czubaj z kryminalną propozycją

W piątek, 10 lutego w hotelu Arche będzie można wziąć udział w spotkaniu z Mariuszem Czubajem - literaturoznawcą, antropologiem kultury, autorem powieści kryminalnych, który opowie o swojej najnowszej książce zatytułowanej „Półmistrz”.

Akcja powieści rozgrywa się na transatlantyku, którym polscy szachiści w sierpniu 1939 r. płyną z Gdyni na olimpiadę szachową w Buenos Aires. Na statku pojawia się na przykład pisarz Witold Gombrowicz, myśliciel Edward Abramowski, a także kilku... szpiegów.

Wernisaż wystawy malarstwa Doroty Jabłońskiej-Gralak

Galeria 4 Arte zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Doroty Jabłońskiej-Gralak.

„Twórczość Doroty funkcjonuje bardziej jako sugestia, niż gotowy scenariusz rozgrywanego aktu pozwalająca nam ukradkowo zerknąć poza kulisy i doświadczyć głębi ukrytych mechanizmów determinujących owo przedstawienie.

Recital Zbigniewa Zamachowskiego „Nastroje we dwoje”

W niedzielę 5 lutego 2023 na scenie Kina Studyjnego OKF Iluzja wystąpi z recitalem Zbigniew Zamachowski – obdarzony talentem muzycznym aktor teatralny i filmowy.

W programie koncertu znajdą się autorskie utwory Zbigniewa Zamachowskiego oraz doskonałe interpretacje piosenek innych twórców, m.in. Jaromira Nohavicy, Jeremiego Przybory, Wojciecha Młynarskiego, Włodzimierza Korcza, Piotra Bukartyka.

Wystawa malarstwa Romana Wrześkiewicza

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie zaprasza na wernisaż i zwiedzanie wystawy malarstwa Romana Wrześkiewicza.

Roman Wrześkiewicz
Mieszka w Ozorkowie. Sztuka jest jego fascynacją od młodości. Uczy się jej języka wyłącznie z przyjemności. Studiował w Łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Akademii Sztuk Pięknych) na kierunku grafiki i malarstwa oraz w Wyższej Szkole Humanistyczno–Ekonomicznej w Łodzi na kierunku Komputerowego Projektowania Graficznego.

Samuel Willenberg – bohater dwóch narodów

26 stycznia 2023 r. o godz. 17.00 Muzeum Częstochowskie zaprasza do Ratusza na otwarcie wystawy „Samuel Willenberg – bohater dwóch narodów”, zorganizowanej we współpracy z TSKŻ – oddział w Częstochowie w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu.

Organizator wystawy: Fundacja Dobry Grunt. Partner projektu: Centrum Badania i Nauczania Dziejów i Kultury Żydów w Polsce im. Mordechaja Anielewicza Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego.

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px