„Insight – Wejrzenie” – wystawa malarstwa Beaty Bigaj

Beata Bigaj – polska malarka i graficzka, wykładowca Akademii Ignatianum w Krakowie.

Studiowała w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1997 roku otrzymała dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Litografii na Wydziale Grafiki (promotor prof. Roman Żygulski).

Zajęcia z malarstwa realizowała w pracowniach prof. Zbysława Maciejewskiego oraz prof. Stanisława Rodzińskiego. W 2005 roku uzyskała stopień doktora sztuk plastycznych za pracę doktorską pt. Figura i odniesienie, której promotorem był prof. Stanisław Rodziński, a w 2012 roku - stopień doktora habilitowanego sztuk plastycznych w dyscyplinie sztuki piękne za pracę pt. Sub-realizm. Obrazowanie wobec człowieka.

W 1994 roku otrzymała stypendium kanadyjskiej fundacji The Elizabeth Greenshields Foundation[w innych językach]. Jest laureatką Grand Prix Konfrontacji Najmłodszych Artystów Krakowskich i Bratysławskich, Myślenice (1998). W 2008 roku otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Młoda Polska".

Była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2017 r. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Focus-Europa. Współtworzyła Stowarzyszenie Artystów Kontrapost (2001-2018).

Prace w zbiorach: Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Frissiras Museum w Atenach, w galeriach oraz u prywatnych kolekcjonerów. Swoje prace prezentowała na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i wielu zbiorowych, w Polsce i za granicą.

Jest profesorem nadzwyczajnym Akademii Ignatianum w Krakowie. W pracy naukowej skupia się na problemach warsztatu artystycznego i doświadczeniach procesu twórczego, interesuje ją sztuka figuratywna, a także przemiany artystyczne początków XX wieku i twórczość ekspresjonistyczna.

Wystawa w ramach 32. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”.

piątek, 15 września 2023, godz. 18.00
Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”, ul. Dąbrowskiego 1

cz.info.pl; źródło: OPK „Gaude Mater”

tgl 728x90