Święto kina - świetne po trzykroć

Po pierwsze cena jest świetna, po drugie to okazja i po trzecie są trzy mocne tytuły. Ośrodek Kultury Filmowej „Iluzja” zaprasza, by w najbliższą sobotę dołączyć do magicznego świata filmu.

„Święto kina” to ogólnopolska akcja społeczna promująca polską i europejską kinematografię, oglądanie filmów oraz chodzenie do kina. To już 8. edycja Święta Kina, przy okazji którego środowisko kinowe łączy siły i wspólnie tworzy to wyjątkowe wydarzenie pod patronatem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

30 września bilety na polskie i europejskie filmy w OKF będą w cenie 12 zł. Zostaną wyświetlone: „Zielona Granica”, „Georgie ma się dobrze” i „Doppelganger. Sobowtór”.

„Zielona Granica” - godz. 16:00
Polska/ Czechy/Francja/Belgia 2023, 147 min., reż. Agnieszka Holland
wyk.: Jalal Altawil, Maja Ostaszewska, Tomasz Włosok, Piotr Stramowski, Agata Kulesza

Scenariusz filmu powstał na podstawie prawdziwych wydarzeń, które dzieją się tuż obok nas. Przygotowania do filmu objęły setki godzin analiz dokumentów, wywiadów z uchodźcami, strażnikami granicznymi, mieszkańcami pogranicza, aktywistami i ekspertami. Przejmująco aktualna „Zielona granica” to kino zaangażowane w istotny temat. Kino, które otwiera oczy, trafia prosto w serce i nikogo nie pozostawia obojętnym. W filmie przeplatają się trzy perspektywy – uchodźców, polskich aktywistów i strażników granicznych. „Zielona Granica” jest opowieścią o ludziach. O ludziach postawionych w sytuacjach granicznych.

„Georgie ma się dobrze” - godz. 18:45
Wielka Brytania 2022, 84 min., reż. Charlotte Regan
wyk.: Lola Campbell, Harris Dickinson, Alin Uzun, Cary Crankson, Carys Bowkett, Freya Bell, Laura Aikman

Kipiąca energią oraz muzyką, zabawna i równocześnie wzruszająca opowieść o relacji ojca i córki, nagrodzona w Sundance. 12-letnia Georgie, po śmierci matki, postanowiła udawać, że mieszka z wujkiem i zarabiać, kradnąc rowery z najbliższym przyjacielem. Kiedy więc nagle pojawia się jej ojciec. Nagle w jej życiu pojawia się ojciec. Powoli zaczynają oswajać się ze swoją obecnością i zbliżać, co z humorem ogrywa aktorski duet Loli Campbell i Harrisa Dickinsona (gwiazdy „W trójkącie” Rubena Ostlunda). W efekcie otrzymujemy szaloną historię przyjaciół, którzy przy okazji stają się rodziną.

„Doppelganger. Sobowtór” - godz. 20:30
Polska 2023, 119 min., reż. Jan Holoubek
wyk.: Jakub Gierszał, Tomasz Schuchardt, Andrzej Seweryn, Wiktoria Gorodeckaja, Katarzyna Herman

Film inspirowanym prawdziwymi historiami polskich agentów specjalnych PRL, którzy kradli cudzą tożsamość, budując na tym fałszywe relacje i swoją karierę szpiegowską. Akcja rozgrywa się po dwóch stronach żelaznej kurtyny równocześnie. Hans żyje w tętniącym życiem Strasburgu. Bitner mieszka z rodziną w Gdańsku. Pozornie nic nie łączy obu mężczyzn, jednak przeszłość skrywa tajemnicę, która postawi ich przed koniecznością zmierzenia się z własnymi słabościami i namiętnościami. Obaj staną przed pytaniem dotyczącym swojej tożsamości.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa/OKF „Iluzja”

tgl 728x90