Koncert kwintetu jazzowego „KOSMOS”

Kosmos to łódzki kwintet jazzowy założony w 2020 roku przez pianistę Stanisława Szmigiero, saksofonistę Iwo Tylmana oraz trębacza Jana Ostalskiego.

Skład zespołu przybrał ostateczny kształt dwa lata później po dołączeniu kontrabasisty Kamila Guźniczaka oraz perkusisty Kacpra Kuty. W autorskich kompozycjach słychać inspiracje polską muzyką jazzową i yassową, uzupełnione o wpływy elektroniki i hip-hopu. Utwory cechują liryczne melodie, przestrzeń zmieszana z intensywnością brzmienia, ciekawe struktury rytmiczne oraz pierwiastek eksperymentu.

Każdy z członków zespołu odznacza się ekscentrycznym charakterem i odmiennymi muzycznie środkami wyrazu – można nawet pokusić się o stwierdzenie, że jest to grupa dziwnych ludzi. Mimo nieznanych sobie powodów, członkowie Kosmosu z sukcesem dopełniają się wzajemnie na scenie i tworzą spójną artystycznie wizję otaczającej ich przestrzeni.

Kosmos oficjalnie zadebiutował singlem „JA” w czerwcu 2023 roku. Zespół regularnie koncertuje po całej Polsce, został wyróżniony w konkursie JAZZiNSPIRACJE w ramach 13. Lublin Jazz Festival jest uznany za jeden z najbardziej obiecujących jazzowych zespołów w Polsce, wygrywając konkurs „Generacja Jazz” organizowany przez wytwórnię U Know Me Records.

14 października, godz. 18:00
Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”, ul. Dąbrowskiego 1, Częstochowa
Bilety dostępne w sprzedaży w sekretariacie Ośrodka. Cena 40 zł.

cz.info.pl; źródło: OPK „Gaude Mater”

tgl 728x90