Zemsta

„Zemsta” w reżyserii Joanny Drozdy to przełamanie klasyki nowoczesnością. Reżyserka do współpracy zaprosiła m.in. poetę i slamera - Michała Głaszczkę, z którym stworzyła adaptację, dopisując do klasycznego dramatu współczesne teksty i piosenki.

Głaszczka i Drozda bawią się konwencją, w swojej adaptacji nawiązują także do popkultury. Będzie zatem… Madonna, hip-hop, Dorota Masłowska i slamerski pojedynek na słowa: Fredry, Mickiewicza i Słowackiego.

Akcja dramatu rozgrywa się w muzeum. Przewodniczką po świecie Fredry jest Kustoszka, która… objaśnia zawiłości fabuły, przybliża sylwetkę pisarza, komentuje sceniczną rzeczywistość, a nawet wchodzi w interakcję z postaciami i… publicznością. – Ta specyficzna forma, ma służyć głównie temu, aby świat dziewiętnastowiecznej opowieści nieco odkurzyć i dostosować do naszej percepcji – mówi reżyserka.

- Fredro był geniuszem komedii omyłek, napisał arcydzieło, zarówno pod względem języka, jak i fabuły. Dlatego na częstochowskiej scenie widzowie obejrzą „Zemstę” niemal w całości, z bardzo niewielkimi skrótami. Chciałabym zachować charakterystyczność Fredrowskich postaci, ale wydobyć z nich współczesny rys, wyeksponować ich cechy i nadać im współczesny kontekst.

- Mam nadzieję, że ludzie, którzy obejrzą nasze przedstawienie, będą mieli poczucie dobrze spędzonego czasu, a także przestrzeń na autorefleksję, bo przecież Fredro pisał także o nas – dodaje.

Zapraszamy do częstochowskiego Teatru! Niech myślą przewodnią będzie zdanie wypowiadane przez Papkina: „Tylko humor nas ocali!”.

W spektaklu wystąpią aktorzy częstochowskiego Teatru, aktorzy doangażowani oraz debiutujący na naszej scenie, absolwenci AST im. St. Wyspiańskiego w Krakowie: Hanna Szurgot i Marcel Opaliński.

OSOBY: Kustoszka – Hanna Zbyryt, Papkin – Marcel Opaliński (gościnnie), Klara Raptusiewiczówna – Hanna Szurgot (gościnnie) , Wacław Milczek – Karol Czajkowski (gościnnie), Cześnik Maciej Raptusiewicz – Adam Hutyra, Rejent Milczek – Marek Ślosarski (gościnnie), Podstolina – Hanna Czepiersińska –Agata Ochota-Hutyra, Dyndalski – Antoni Rot, Mur – Iwona Chołuj

Joanna Drozda, aktorka, reżyserka, autorka scenariuszy i adaptacji scenicznych. Przez wiele lat związana z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie, Dramatycznym im. Gustawa Holoubka w Warszawie, Polskim im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy.

Grała u czołowych polskich reżyserów, jak przyznaje: Z reguły były to role o bardzo dużym ładunku emocjonalnym. - Musiałam odpocząć od tego rodzaju teatru, bo zaczęło mnie to obciążać – Aktor grający w tzw. teatrze zaangażowanym, wszystkie role niesie na sobie, jak ciężki plecak. Pomyślałam, że chciałabym do widowni dotrzeć w nieco inny sposób. Poprzez śmiech, humor, lekkość, przemieszanie konwencji. Tak narodził się pomysł na reżyserię.

Joanna Drozda zrealizowała kilkanaście spektakli, od debiutanckiego „Brzeg-Opole” (wraz z Martą Ojrzyńską), przez odważną, burleskową „Extravaganzę” w Teatrze Polskim w Poznaniu, po musical oparty na kanwie serialu „Czterdziestolatek”, którego premiera odbyła się zaledwie trzy miesiące temu w warszawskim Teatrze Rampa.

Premierze spektaklu „Zemsta” towarzyszyć będzie wystawa „FREDRO. RETROSPEKTYWA” złożona z projektów scenografii, kostiumów, plakatów i programów ze spektakli fredrowskich, które miały premierę w częstochowskim Teatrze na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat.

Premiera: 30 XII 2023 r.
Bilety TUTAJ
Sylwester: 31 XII, godz. 18.00 i 21.30. BRAK WOLNYCH MIEJSC.

cz.info.pl; źródło: Teatr im. Adama Mickiewicza

tgl 728x90