Banner Top

„Apetyt na życie” – Poświatowska przywołana obrazami

Poświęcona poetce z Częstochowy wystawa Klubu Malarzy przy Towarzystwie Historycznym im. Szembeków w Warszawie będzie otwarta w Ośrodku Promocji Kultury 22 października o godz. 17:00.

Wystawa poświęcona jest pamięci Haliny Poświatowskiej w 55. rocznicę jej śmierci. Swoje prace zaprezentują Dominique Albinski, Tomasz Awdziejczyk, Małgorzata Bartel, Ewelina Dziewońska-Chudy, Anna Dybowska, Marcin Dybowski, Anna Forycka-Putiatycka, Magdalena Kmiecik, Elżbieta Murawska, Małgorzata Omelańczuk-Pawluk, Ewa Powroźnik i Agnieszka Wróblewska.

Towarzystwo Historyczne im. Szembeków zajmuje się pielęgnowaniem dóbr kultury narodowej, organizowaniem wystaw poświęconych wybitnym postaciom, wieczorów literackich czy konferencji naukowych, propagowaniem dorobku polskich twórców. Sam ród Szembeków był związany z wielkopolskimi Siemianicami, wsią w powiecie kępińskim, w gminie Łęka Opatowska.

Z rodu tego pochodziły liczne prominentne postacie polskiego życia zbiorowego – polityki, dyplomacji, wojska, sztuki, Kościoła. Towarzystwo im. Szembeków angażuje studentów oraz doktorantów kierunków humanistycznych i artystycznych w pracę nad badaniem dziejów rodów Szembeków, ale i Fredrów – hrabia Piotr Szembek ożeniony był z Marią z hr. Fredrów, wnuczką Aleksandra Fredry. Siedzibą Stowarzyszenia jest Warszawa; w Częstochowie znajduje się jego oddział – ma swoją stronę internetową i profil na FB. Przy Stowarzyszeniu działają kluby tematyczne – m.in. malarski.

Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę 22 października o godz. 17:00. W Ośrodku Promocji Kultury będzie ją można oglądać do 8 listopada. Galeria OPK jest otwarta od poniedziałku do piątku w godzinach 10-19. Wstęp – bezpłatny.

cz.info.pl; źródło: OPK

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px