Banner Top

Filharmonia zakończy sezon koncertem on-line

Muzyką Beethovena i Haydna Filharmonia Częstochowska zwieńczy 75. Sezon Artystyczny. Koncert rozpocznie się o godz. 19.00 w najbliższy piątek, 19 czerwca, na kanale Filharmonii w serwisie YouTube.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej zagra VII Symfonię A-dur op. 92 Ludwika van Beethovena pod batutą Adama Klocka, który wystąpi też w roli wiolonczelisty oraz opatrzy koncert słowem wstępnym.

„Roztańczona” VII Symfonia Beethovena ma status jednej z jego najbardziej pogodnych kompozycji – sam twórca miał zamysł nawiązania do „orgiastycznego" charakteru rzymskich bachanaliów. Co warto sobie uświadomić – kiedy kompozytor pisał ją w latach 1809-12, miał już bardzo poważne problemy ze słuchem (wczesne symptomy głuchoty objawiły się u niego jeszcze przed 30. rokiem życia).

Podczas tego samego koncertu Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum pod dyrekcją  Janusza Siadlaka zakończy ten nietypowy – bo utrudniony przez pandemię – sezon utworami Haydna, zaśpiewanymi solo przez Tetyanę Boretską-Kruk, Małgorzatę Siadlak, Agatę Widerę oraz Michała Gębalę. Przy fortepianie zasiądzie Olga Wowkotrub. Z kolei chóralnie zabrzmią: fragment oratorium Stworzenie Świata i Te Deum.

I właśnie ta ostatnia kompozycja nawiąże do Koncertu Jubileuszowego na 75-lecie Filharmonii Częstochowskiej – przekładanego już dwukrotnie. Obecnie zaplanowany jest on na inaugurację kolejnego sezonu – na 18 września. Wtedy też zabrzmi Te Deum, ale autorstwa już nie Haydna, a Antonína Dvořáka.  

Koncert zamykający 75. Sezon Artystyczny będzie można obejrzeć TUTAJ.

Link do wydarzenia na Facebooku Filharmoniii jest z kolei TUTAJ.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px