Banner Top

Film o Henryku Klubie

Dyskusyjny Klub Filmowy „Rumcajs” zaprasza na szczególne spotkanie z twórczością i postacią prof. Henryka Kluby. W wyjątkowej opowieści Witolda Szymczyka znajdą się między innymi fragmenty filmów reżysera i jego etiud szkolnych.

- Profesor był niezwykle ważną postacią w moim życiu – mówi Szymczyk. - To wybitny reżyser i aktor, wieloletni rektor PWSFTviT w Łodzi, ale też pedagog ogromnie oddany młodzieży filmowej, szczególną opieką otaczający studentów z Częstochowy. Nasze miasto było mu bowiem zawsze bliskie. Wyrazem tych uczuć było też jego wsparcie dla powstającego Ośrodka Kultury Filmowej, którego otwarcie uświetnił premierą swojego filmu „Gwiazda piołun”, jak się okazało jego ostatniego dzieła.

Film podejmuje pytanie kim był Henryk Kluba: Konradem Wallenrodem czy Faustem? Odegrał zasadniczą rolę w wymyśleniu i ukształtowaniu procesu nauczania reżyserii w Szkole Filmowej, był wychowawcą i nauczycielem kilku pokoleń reżyserów i wykładowców. Związany z Częstochową; pochodził z Przystajni koło Częstochowy. Miał w Częstochowie wielu przyjaciół i znajomych. Był także aktorem, mistrzem epizodu (Dwaj ludzie z szafą, Darmozjad polski).

Henryk Kluba ukończył Studium Teatralne przy Teatrze im. Mickiewicza w Częstochowie (1951). Studiował filologię klasyczną na Uniwersytecie we Wrocławiu (1952), pracował jako dziennikarz (kierownik częstochowskiej mutacji „Dziennika Łódzkiego”). Początkowo był asystentem reżysera. W 1966 r. debiutował jako reżyser filmów fabularnych. W roku 1986 został przewodniczącym Zespołu Filmowego Narodowej Rady Kultury. W latach 1987-89 członek Komitetu Kinematografii. Pracownik naukowy PWSFTviT w Łodzi (od 1967). W latach 1978-81 i 1993-96 dziekan Wydziału Reżyserii, w latach 1982 (od 16 lutego)-90 i 1996-2002 rektor uczelni.

Częstochowianin Witold (Michał) Szymczyk ukończył IV LO im. H. Sienkiewicza i łódzką „Filmówkę”, z którą związał się na resztę życia. Jest doktorem sztuki filmowej, reżyserem filmów dokumentalnych oraz producentem. Poświęcił wiele lat na gromadzenie materiałów archiwalnych o swoim profesorze, filmów jego i z jego udziałem, wspomnień o nim częstochowian, kolegów z uczelni i przyjaciół oraz dawnych studentów.

Reżyseria: Witold Szymczyk
Zdjęcia: Ricardo Torres, Stefan Żółtowski
Montaż: Andrzej Chmielewski
Udźwiękowienie: Mariusz Walaszczyk
Produkcja: Projekcja Identyfikacja, TVP, Szkoła Filmowa, PISF. 2023 r.

Po projekcji spotkanie z twórcami filmu.

poniedziałek 17 kwietnia 2023 - godz. 18:00
DKF „Rumcajs”, Akademickie Centrum Kultury Klub „Politechnik”, Aleja Armii Krajowej 23/25, Częstochowa
Wstęp wolny

cz.info.pl; źródło: Informacja prasowa

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px