Banner Top

JAZZtochowa: Joachim Mencel Quintet

Marzec Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” rozpoczyna fuzją polskiej i słowiańskiej muzyki ludowej z nowoczesnym jazzem. Na scenie Ośrodka Promocji Kultury pojawi się Joachim Mencel Quintet z materiałem pochodzącym z albumu „Artisena”.

Artisena to fuzja polskiej i słowiańskiej muzyki ludowej oraz nowoczesnego jazzu. Bazuje na tradycyjnych tańcach ludowych i chociaż w zamyśle kompozytora – Joachima Mencla – muzyka ma „tańczyć” jedynie w duszy, a nie powodować faktycznej fizycznej ekspresji słuchacza, to jednak łączenie nowoczesnych form jazzowych z utworami inspirowanymi polskimi i słowiańskimi tańcami ludowymi takimi jak: polonez, oberek, kujawiak, kołomyjka, czardasz, mazurek czy krakowiak tworzy całkowicie nową jakość. Włączenie muzyki tradycyjnej w nurt uniwersalistyczny nowoczesnego jazzu pozwala szerokiemu, międzynarodowemu odbiorcy na asymilację muzyki słowiańskich korzeni.

Droga do realizacji tego albumu trwała kilka lat. Pierwszym etapem było napisanie cyklu kompozycji jazzowych inspirowanych polskimi tańcami tradycyjnymi, w tym tańcami mniejszości narodowych. Pomysł ten Joachim Mencel wziął z idei kompozycji stosowanej przez Fryderyka Chopina, z tą różnicą, że nie komponował utworów klasycznych, lecz tematy jazzowe.

Na scenie w Ośrodku Promocji Kultury pojawią się: Joachim Mencel (fortepian, lira korbowa), Weronika Plutecka (skrzypce), Szymon Mika (gitara), Paweł Wszołek (kontrabas), Szymon Madej (perkusja).

piątek 1 marca - Joachim Mencel Quintet - godzina 19.00
Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”, ul. Dąbrowskiego 1, Częstochowa
Bilety w cenie 30 złotych (przedsprzedaż), 40 złotych (w dniu sprzedaży). Ponadto będzie można kupić pakiet czterech biletów w przedsprzedaży w cenie 100 złotych.

cz.info.pl; źródło: OPK

Banner 468 x 60 px

Banner 468 x 60 px